W miarę jak miasta rosną i ewoluują, zarządzanie dostępem do przestrzeni miejskiej staje się coraz bardziej złożone i istotne. Rozwój technologii, zmieniające się preferencje mieszkańców oraz dynamiczny charakter współczesnego biznesu wpływają na to, jak społeczeństwo korzysta z miejskich obszarów.
W odpowiedzi na te wyzwania, APCOA postanowiła zapoczątkować nową erę w urbanistyce i zarządzaniu przestrzenią miejską poprzez wprowadzenie innowacyjnego konceptu znanego jako "APCOA Urban Hubs".
APCOA Urban Hubs to innowacyjne centra przestrzeni miejskiej, które łączą w sobie różnorodne funkcje, takie jak parking, logistyka miejska, miejsca do pracy, handel, gastronomia i obszary rekreacyjne. Ich celem jest stworzenie zintegrowanych miejsc, które efektywnie wykorzystują dostępną przestrzeń, wspierają zrównoważoną mobilność i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców.
APCOA Urban Hubs tworzą sieć, która łączy w sobie szeroki zakres usług w obszarach mobilności, ładowania pojazdów elektrycznych, logistyki i usług świadczonych w pobliżu miejsc zamieszkania i prowadzenia działalności. Elastyczne połączenie istniejących obiektów infrastruktury fizycznej z platformą cyfrową APCOA FLOW zapewnia wyjątkowe korzyści klientom i partnerom APCOA, a także mieszkańcom miast. Urban Hubs stanowią odpowiedź na zmieniające się potrzeby konsumentów i przedsiębiorców oraz transformację na drodze rozwoju inteligentnych miast.
- Dzięki zintegrowanym funkcjom, APCOA Urban Hubs umożliwiają bardziej efektywne wykorzystanie miejskich terenów. Nasza usługa jest wygodnym rozwiązaniem w zakresie odbioru i zwrotu pojazdów, a także rożnych opcji transportu multimodalnego i intermodalnego.
Koncept APCOA Urban Hubs wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak inteligentne systemy zarządzania parkingiem, aplikacje mobilne czy rozwiązania IoT, aby zapewnić płynność funkcjonowania oraz wygodę użytkowników.
Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest, opracowany we współpracy z firmami Bosch i Mercedes-Benz, pierwszy na świecie, wysoce zautomatyzowany system parkowania pojazdów osobowych bez kierowcy (SAE Level 4). System przejmuje od kierowcy i odstawia pojazd na miejsce w całkowicie autonomiczny sposób. Proces AVP jest w całości cyfrowy na wszystkich etapach, co oszczędza czas kierowców, a jednocześnie zmniejsza ich kłopoty ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Pojazdy mogą płynnie wjeżdżać na parkingi oraz opuszczać je, korzystając z funkcji rozpoznawania tablic rejestracyjnych na platformie APCOA FLOW.
- Kluczowym elementem Urban Hubs jest elektryfikacja. Stawiamy nie tylko stacje ładowania samochodów elektrycznych, ale też pojazdów mikromobilnych czy całych flot pojazdów. Do ich zasilania staramy się wykorzystywać energię z systemów fotowoltaicznych, a nawet turbin wiatrowych na dachach naszych parkingów - komentuje Maciej Zawadzki.
APCOA Urban Hubs w Warszawie
APCOA Urban Hubs już zaczynają funkcjonować w Warszawie. Na parkingu pod Placem Defilad powstał e-hub, który tworzy punkt serwisowy dla kilkudziesięciu rowerów elektrycznych połączony z dedykowanymi stacjami ładowania. Korzystają z niego kurierzy firmy Wolt, którzy mogą odblokować pojazd elektryczny za pośrednictwem aplikacji, wykorzystać go do dostaw i zwrócić po skończonej pracy. E-hub oferuje pojazdy, które na jednym ładowaniu mogą przejechać nawet 100 km.
Jeszcze w tym roku APCOA planuje rozpocząć realizację kolejnych projektów Urban Hubs w ramach, których zainstaluje kilkadziesiąt stacji ładowania samochodów elektrycznych na swoich parkingach. Ze stacjami będzie współpracowała aplikacja mobilna APCOA Flow, która umożliwi wniesienie opłaty zarówno za ładowanie jaki i za parkowanie pojazdu elektrycznego oraz umożliwi łączenie tych opłat, czyli tzw. cross selling.
APCOA Urban Hubs to krok w przyszłość, który wykorzystuje technologię, zrównoważoną mobilność oraz różnorodność funkcji, by przekształcić przestrzeń miejską. Koncept ten reprezentuje rewolucyjne podejście do urbanistyki, zarządzania przestrzenią i tworzenia miejsc, w których biznes może kwitnąć, a mieszkańcy czerpać radość z życia w mieście. To nie tylko optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ale także szansa na kształtowanie bardziej zrównoważonej i harmonijnej przyszłości.
Fot. APCOA
Komentarze (0)