Warto wiedzieć

Inne

ponad rok temu  31.03.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 3 minuty

Rynek aut używanych w Polsce na tle innych krajów UE

W każdym europejskim kraju rynek samochodów używanych rządzi się swoimi prawami. To naturalne, ponieważ mieszkańcy poszczególnych państw różnią się siłą nabywczą i oczekiwaniami. carVertical postanowił bliżej przyjrzeć się specyfice polskiego rynku i odnieść dane do europejskiej średniej.

Zacznijmy od wskazania pewnej cechy wspólnej, która łączy wszystkich europejskich kierowców. Jest nią poszukiwanie atrakcyjnej ceny. W Polsce aż 44,9% kupujących uważa ją za najistotniejszy czynnik podczas zakupów używanego auta. W pozostałych krajach także w pierwszej kolejności szuka się cenowych okazji.

Jak często Polacy zmieniają swoje samochody?

Najwięcej nabywców (36,6%) zmienia swoje pojazdy co 4-6 lat. 35% kierowców zmienia samochód co 1-3 lata, 11,6% - co 7-10 lat, a tylko 2,1% - rzadziej niż co 10 lat.

- Nasze dane ujawniają, że polscy użytkownicy aut zmieniają je wyjątkowo często. Ponad jedna trzecia kierowców robi to co 1-3 lata. Jedynym porównywalnym pod tym względem krajem jest Wielka Brytania. Należy jednak zaznaczyć, że to przecież z pewnością zupełnie inny rynek - mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical

Dla odmiany, najwyższy odsetek użytkowników, którzy wymieniają swój samochód rzadziej niż co 10 lat (13%) ma Francja. Oznacza to, że we Francji kierowcy nie chcą inwestować w nowsze pojazdy i używają ich aż do momentu, gdy się poważnie zepsują.

Kierowcy w Europie Zachodniej wydają więcej na samochody niż w Polsce

Ten parametr jest odzwierciedleniem siły nabywczej kierowców, a zatem wyniki badania nie będą zaskakujące.

29,7% właścicieli samochodów w Polsce wydaje na wymianę swojego używanego auta na kolejne od 4 700 do 14 100 zł. To jednocześnie najpopularniejszy budżet na zakup używanego auta. Jedynym krajem, który przewyższa Polskę w tej kategorii cenowej są Węgry, gdzie aż 32,9% nabywców samochodów szuka pojazdów w podobnej cenie. Co dziesiąty polski kierowca poszukuje pojazdu w cenie do 4 700 zł i w tym właśnie segmencie Polska w sposób wyrównany konkuruje z Węgrami i Czechami.

Jeśli chodzi o nieco droższe samochody, to 19,2% właścicieli aut kieruje się w stronę pojazdów z przedziału od 14 100 do 23 400 złotych, natomiast 20,8% nabywców samochodów szuka pojazdów kosztujących od 23 400 do 46 900 złotych.

Podsumowując – wydatki na samochody używane są w pewnym sensie odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej. W Rumunii, Polsce, na Węgrzech i w Czechach większość kupujących wydaje na samochody do 14 100 złotych. W krajach Europy Zachodniej, takich jak Włochy, Wielka Brytania i Francja wydaje się znacznie więcej, ale też nie są to jakieś astronomiczne kwoty. Mówimy bowiem o przedziale od 23 400 do 70 300 złotych.

Samochody z bogatą historią uszkodzeń są mniej pożądane

Przy wyborze samochodu większość polskich kierowców zwraca uwagę na jego stan techniczny. W czołówce priorytetów znajdują się również bezpieczeństwo, bezwypadkowość (lub jak najmniejsza liczba szkód na koncie) oraz cena. Emisja dwutlenku węgla czy kraj pochodzenia pojazdu to najmniej istotne czynniki.

Kupujący samochody używane we wszystkich badanych krajach również stawiają na podobne priorytety. Stan techniczny, cena i bezpieczeństwo są najważniejszymi czynnikami dla kierowców z Węgier, Włoch i Hiszpanii. Brytyjczycy, Francuzi i Rumuni przedkładają brak uszkodzeń nad stan techniczny.

- Rodzaj paliwa i ekonomiczność są mniej ważne w Wielkiej Brytanii i Francji, jednak dla polskich kierowców jest to ważny czynnik przy poszukiwaniu pojazdu. Choć nabywcy w każdym kraju chcą mieć niezawodny samochód, ich priorytety i ceny, na które mogą sobie pozwolić, są różne - dodaje Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Fot. carVertical

Komentarze (1)

dodaj komentarz
do góry strony