Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  16.05.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 3 minuty

Scania wprowadza nowe skrzynie biegów

Skrzynie biegów G25CH oraz G33CH zaprojektowane są do wyjątkowo wymagających przewozów w przemyśle wydobywczym, przy transporcie ciężkich ładunków oraz w górzystym lub trudnym terenie. Nowe skrzynie biegów bazują na gamie zautomatyzowanych skrzyń biegów typu G, którą Scania wprowadziła w 2020 roku.

Do gamy skrzyń biegów Scania G25CM oraz G33CM dołączyły dwie nowe opcje z oznaczeniem H, jak „heavy”. G25CH i G33CH mają wszystkie zalety istniejących na rynku modeli, a ich dodatkowym atutem jest bardziej wytrzymała przekładnia planetarna. W ten sposób Scania oferuje prawdopodobnie najlepsze na rynku połączenie wytrzymałości, płynnej zmiany biegów i wydajności paliwowej.

– Dodając nowe opcje, jeszcze wyraźniej zaznaczamy, że nasza gama XT i oferta dla przemysłu wydobywczego sprosta wykonywaniu najtrudniejszych zadań transportowych. Ich zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami, przed którymi stają pojazdy ciężarowe w wymagających operacjach, będzie miała dla klientów znaczenie z punktu widzenia dyspozycyjności floty oraz obniżenia kosztów obsługi i napraw – mówi Stefan Dorski, starszy wiceprezes i dyrektor Scania Trucks.

Z myślą o pracy w trudnych warunkach nowe skrzynie biegów mają szersze elementy przekładni planetarnej, przystosowane do przenoszenia wyższego momentu obrotowego na wał napędowy. Mogą przenosić stały, wysoki moment obrotowy w trudnych warunkach i mają jednocześnie niezwykle długą żywotność.

Najnowsza generacja zautomatyzowanych skrzyń biegów Scania słynie z dopracowanej konstrukcji i doskonałych osiągów. Skrzynie zostały wprowadzone na rynek w 2020 roku, zapewniając najlepsze w swojej klasie wyniki w wydajności paliwowej, efektywność transportu, płynnej oraz szybkiej zmianie biegów i redukcji masy własnej. Jedną z ich głównych zalet jest szeroki zakres przełożeń, który (wraz z odpowiednim przełożeniem tylnej osi) pozwala utrzymywać silnik na niskich obrotach, zapewniając jednocześnie wysoki moment obrotowy.

– Oferta pojazdów ciężarowych Scania nigdy nie była tak bogata. Oferujemy pełną gamę silników, a nowe skrzynie biegów w połączeniu z szeroką gamą osi, oznaczają, że nasze pojazdy mogą jeszcze lepiej sprostać najbardziej wymagającym i ciężkim zadaniom transportowym – komentuje Eduardo Landeo, dyrektor produktu w Scania Trucks.

Idealna równowaga

Ciężkie zestawy o wysokiej ładowności i masie całkowitej zwykle mają napęd 6x4 z zespołem dwóch osi napędowych o dużym przełożeniu przekładni głównej (3,5:1 lub większym). W terenie górzystym lub przy dużych oporach ruchu powoduje to duże obciążenie wałka wyjściowego skrzyni biegów. Wysokie przełożenie, zwykle w połączeniu ze zwolnicami w piastach jest korzystne przy ruszaniu z miejsca, zwiększa moment obrotowy przekazywany do kół, ale zarazem podnosi obroty silnika przy prędkości przejazdowej.

Ponieważ Scania dąży do utrzymywania silnika na niskich obrotach, co przyczynia się do redukcji zużycia paliwa, należy znaleźć równowagę między przełożeniem tylnej osi i warunkami pracy pojazdu. Cechy wytrzymałych skrzyń biegów Scania sprawiają, że więcej pojazdów ciężarowych może teraz korzystać z szybszych przełożeń, zachowując jednocześnie wszystkie zalety ważne w ciężkich zastosowaniach.

Aluminiowa, cicha i wydajna

Gama skrzyń G ze zautomatyzowanym sterowaniem Scania Opticruise została wprowadzona w 2020 roku i od razu wyznaczyła nowy standard na rynku. Dzięki aluminiowej obudowie i mniejszym wymiarom nowa skrzynia jest o 60 kg lżejsza niż poprzedni model, a także gwarantuje niższy poziom hałasu.

Skrzynie biegów typu G przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa, dzięki niższym oporom wewnętrznym i ograniczeniu liczby synchronizatorów do dwóch, na co pozwoliło wprowadzenie sterowania skrzynią przy użyciu siłowników pneumatycznych i hamulców wałka pośredniego (łącznie trzech). W zestawieniu z dopracowanym systemem zarządzania silnikiem występującym w układzie napędowym Super, skrzynie serii G mają kluczowe znaczenie dla płynnej i szybkiej zmiany przełożeń.

Fot. Scania Polska S.A.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony