Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Części eksploatacyjne

Artykuł sponsorowany

6 miesięcy temu  25.03.2020, ~ Administrator   

Serwis samochodów - co i kiedy trzeba wymieniać w trakcie eksploatacji auta?

Podczas profesjonalnego przeglądu samochodu mechanik ocenia części oraz podzespoły, które wymagają regeneracji, naprawy lub wymiany. Specjalista kontroluje m.in. funkcjonowanie układu hamulcowego, chłodzenia, zasilania, a także zawieszenie i nadwozie samochodu - którą część i jak często należy wymieniać?

Przegląd samochodu

Producenci samochodów osobowych zalecają wykonanie przeglądu samochodu po przebyciu autem 15-20 tysięcy kilometrów lub, w przypadku nieosiągania takiego przebiegu, raz w roku. Taki serwis samochodu najczęściej obejmuje:

 • wymianę: oleju silnikowego wraz z filtrem, filtra kabinowego układu klimatyzacji, filtra paliwa (w samochodach z silnikiem Diesla), a także wycieraczek przedniej szyby;

 • kontrolę: hamulców, zawieszenia, opon, stanu płynów eksploatacyjnych i ewentualnych wycieków, świec zapłonowych, pasków rozrządu;

 • konserwację: zacisków hamulcowych, zamków i zawiasów;

 • regulację: hamulca postojowego lub luzów zaworowych.

Olej, filtr paliwa i wycieraczki najlepiej wymienić jesienią, ponieważ będą są one narażone na silniejszą eksploatację zimą. Z kolei filtr kabinowy zaleca się wymieniać wiosną. Co dwa lata w ramach serwisu samochodu mechanik powinien wymienić: filtr powietrza, płyn hamulcowy oraz filtr paliwa (w samochodach z silnikiem benzynowym). Właściciel samochodu również raz na dwa lata powinien zdecydować się na kompleksowy serwis klimatyzacji wraz z odgrzybianiem całego układu.

Okresowa wymiana co 3-5 lat dotyczy natomiast płynu chłodniczego. Regularna wymiana płynu chłodniczego może przedłużyć trwałość chłodnicy bądź pompy wodnej. Średnio co 5 lat wymienia się również akumulator.

Profesjonalny serwis samochodu

Niektóre podzespoły naturalnie zużywają się częściej, inne rzadziej - na zniszczenie lub uszkodzenie wybranych części samochodowych ma wpływ mnóstwo czynników: od sposobu eksploatacji, przez warunki atmosferyczne, po jakość zainstalowanej części. Nie można przy tym określić częstotliwości serwisu wybranych części samochodowych. Takie usługi, jak naprawa szyb samochodowych czy wymiana sprzęgła są wykonywane w nagłych przypadkach, które uniemożliwiają dalszą prawidłową i bezpieczną eksploatację auta.

Nawet z pozoru dobrze działające auto powinno raz w roku znaleźć się na obowiązkowym przeglądzie w stacji kontroli pojazdów. Tam specjaliści określą, które części lub podzespoły wymagają naprawy bądź wymiany. W związku z tym właściciel danego auta przynajmniej raz w roku powinien odwiedzić warsztat samochodowy.

Profesjonalny i doświadczony mechanik doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie oraz wybierze i zamontuje części pasujące do danego modelu auta. Regularny serwis samochodu jest podstawą trwałości i funkcjonalności pojazdu. Warto o nim pamiętać, ponieważ stan techniczny auta wpływa na bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony