Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

10 miesięcy temu  17.08.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 6 minut

Skup aut - niezbędna wiedza dla każdego sprzedającego samochód
Strona 1 z 2

Skup aut to nie tylko sposób na szybką sprzedaż pojazdów, ale również możliwość zakupu używanego samochodu. W tym artykule przedstawimy Ci kompleksową wiedzę na temat skupów samochodów używanych, zasad działania takich firm, korzyści wynikających z korzystania z ich usług oraz wielu innych informacji, które będą dla Ciebie przydatne, kiedy staniesz przed decyzją sprzedaży lub zakupu samochodu.

Jak działają skupy aut?

Skup aut to przedsiębiorstwo specjalizujące się zakupem pojazdów używanych od ich właścicieli, w celu późniejszej ich odsprzedaży lub złomowania. W zależności od stanu pojazdu. Tutaj warto podkreślić, że skupy takie jak Moto-Home kupują nie tylko samochody w stanie dopuszczalnym do jazdy, ale także powypadkowe i uszkodzone. Oferta obejmuje zarówno osobówki, jak i motocykle, samochody dostawcze i zabytkowe. Skupy zajmują się zakupem pojazdów zarówno od osób prywatnych, jak i firm - co oznacza, że flotę pojazdów służbowych, poleasingowych również można przeznaczyć do skupu. Jest to szybka i wygodna forma pożegnania naszego pojazdu, jednak o samych zaletach korzystania z firmy o takim profilu, piszemy w dalszej części artykułu.

Czym skup aut różni się od komisu samochodowego?

Zdarza się, że niektórzy uważają skup aut oraz komis samochodowy za coś podobnego, jednak między tymi dwiema usługami są znaczące różnice.

Przede wszystkim, skupy samochodów zajmują się zakupem auta od właściciela, a następnie przeznaczenie go na sprzedaż na rynku wtórnym.

Komis samochodowy, to po prostu pośrednik w sprzedaży auta. Osoba chcąca sprzedać swój samochód, zgłasza się do komisu, który po załatwieniu różnych formalności, umieszcza go na placu pojazdów przeznaczonych na sprzedaż i zamieszcza ogłoszenia na stronie internetowej. Komis zajmuje się przyjmowaniem potencjalnych klientów i prezentowaniem auta. Ponadto pobiera prowizję za dokonaną transakcję.

Inną bardzo ważną różnicą w funkcjonowaniu tych dwóch różnych przedsiębiorstw handlowych, jest proces sprzedaży. W skupie aut używanych, transakcja przebiega bardzo szybko, po dokonaniu wyceny pojazdu i akceptacji oferty, właściciel pojazdu otrzymuje gotówkę do ręki i na tym kończy się współpraca. Dalsze działania związane ze skupionym pojazdem, stanowi już interes skupu.

W przypadku komisu, proces sprzedaży może zająć znacznie więcej czasu, ponieważ musi znaleźć się kupiec na dane auto. Nie ma również gwarancji, że samochód przeznaczony na plac komisu sprzeda się w krótkim czasie - lub czy w ogóle dojdzie do transakcji.

Wreszcie - kwestia ceny. Skup aut po dokonaniu przeglądu i oceny stanu technicznego samochodu, oferuje konkretną cenę za pojazd, nie ma tutaj dodatkowych prowizji czy innych opłat.

Komis samochody oczekuje pewnego procentu od sprzedaży samochodu w swojej firmie. Właściciel używanego auta, może zatem otrzymać niższą cenę niż zakładał ze względu na dodatkowe koszty lub z powodu obniżenia ceny w trakcie negocjacji z potencjalnym nabywcą. Oczywiście umowa między komisem a sprzedającym zakłada, najniższą cenę za jaką pojazd może zostać sprzedany klientowi.

Jak widać, są to dwa różne podejścia do handlu samochodami. Ich różnice są znaczące dla sprzedającego, ze względu na inne podejście do transakcji oraz czasu finalizacji usługi, który w przypadku komisu samochodowego, jest nieprzewidywalny.

Gotówka od ręki, czyli jak wygląda sprzedaż w skupie samochodów?

Jak konkretnie wygląda sprzedaż auta w skupie samochodów używanych? Pierwszym krokiem jest oczywiście kontakt ze skupem - bezpośredni lub za pomocą strony internetowej i wypełnienia formularza, w którym właściciel samochodu może podać niezbędne informacje o samochodzie, takie jak: rok produkcji, model, przebieg, stan techniczny oraz oczekiwaną cenę.

Skup zapoznaje się z ofertą i kontaktuje się ze sprzedającym w celu uzupełnienia informacji na temat auta oraz ustalenia ceny, dzięki czemu przedstawia wycenę ONLINE, po akceptacji przeprowadza inspekcje pojazdu w domu klienta lub na terenie firmy- przedstawiciel skupu może sam przyjechać po pojazd, dzięki czemu klient nie musi fatygować się do firmy. Warto wspomnieć, że skup aut Moto-Home działa na terenie całego kraju - a zatem niezależnie od lokalizacji, klient ma szansę na dokonanie transakcji.

W przypadku potencjalnej ceny za auto, brane są pod uwagę różne czynniki, jak wspomniany stan techniczny, przebieg, rok produkcji, atrakcyjność danego modelu na rynku oraz ewentualne uszkodzenia. Po dokładnej i rzetelnej analizie pojazdu, skup oferuje swoją cenę, która może być przez właściciela pojazdu zaakceptowana lub negocjowania. W przypadku akceptacji oferty z obu stron, przeprowadzana jest kwestia formalności - dokumenty takie jak m.in. umowa kupna-sprzedaży przygotowane są przez skup, co odciąża sprzedającego, a tym samym zapewnia, że transakcja przebiega zgodnie z prawem i przepisami.

Właściciel pojazdu otrzymuje płatność za sprzedaż auta od razu - gotówką lub przelewem, w zależności od preferencji, a po finalizacji transakcji, nie musi się już martwić, co dalej dzieje się z jego pojazdem.

Czy warto kupować samochód w skupie aut?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
do góry strony