Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

ponad rok temu  29.11.2016, ~ Bartłomiej Ryś - ,   Czas czytania 2 minuty

Sposób na smog: filtr kabinowy

Kierowcy zwykle przypominają sobie o konieczności wymiany filtra kabinowego na wiosnę, przy okazji przeglądu samochodowej klimatyzacji. Tymczasem wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce może zmienić tę sezonową tendencję: dla własnego zdrowia warto założyć czysty i wydajny filtr jeszcze przed zimą.

Od kilku lat w Polsce powtarza się ten sam scenariusz – gdy tylko temperatura powietrza spada nocą poniżej zera, w miastach naszego kraju pojawia się smog. Co gorsza, tendencja jest jednoznaczna: w 2013 roku tylko 4 strefy w kraju wskazywały przekroczenie dopuszczalnego poziomu rakotwórczego bezo(a)pirenu. W czasie poprzedniej zimy ten poziom przekroczony był już we wszystkich 46 strefach monitorowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Ta groźna substancja powstaje w czasie spalania śmieci w domowych piecach grzewczych. 

Kolejnym zagrożeniem dla dróg oddechowych jest pył zawieszony, na który składają się cząstki stałe sadzy, pochodzące zarówno z rur wydechowych pojazdów, jak i kominów oraz resztki gumy z opon samochodów. Zmiany klimatyczne powodują w Polsce długie okresy pozbawione opadów, a wtedy praktycznie niewidoczny gołym okiem pył osiadły na jezdniach jest podrywany pędem przejeżdżających pojazdów, a następnie wdychany przez ludzi.

„Gdy pył zawieszony dostaje się do kabiny, a jego stężenie 4-5 razy przekracza normę, u podróżnych może wystąpić kaszel i poczucie dyskomfortu w drogach oddechowych” – przestrzega Piotr Dąbrowiecki, doktor nauk medycznych i przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

O jakości powietrza, którym oddycha kierowca i pasażerowie pojazdu, decyduje filtr kabinowy. Przełomowy, opatentowany przez Valeo, trójwarstwowy filtr ClimFilter Supreme składa się nie tylko z włókniny filtracyjnej (całkowicie odpornej na działanie wilgoci), ale także z warstw aktywnego węgla i  neutralizującego alergeny polifenolu. Dzięki temu może zatrzymać groźne dla zdrowia substancje zanim trafią one do wnętrza auta, ponieważ stanowi doskonałą barierę, która oddziela kierowcę i pasażerów od szkodliwych substancji unoszących się w miejskim powietrzu. Zimą, gdy zjawisko smogu w dużych miastach jest szczególnie dokuczliwe, nowoczesny filtr kabinowy firmy Valeo to mądra inwestycja w zdrowie właściciela auta i jego rodziny.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Klaud 1 ponad rok temu chciałbym, aby wprost było tu napisane, że sponsorem artykułu było Valeo. Wtedy jest to fair i każdy rozumie, że to reklama.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony