Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Prawo

ponad rok temu  13.06.2017, ~ Administrator   

To będzie rekordowy rok dla polskiego rynku leasingu
Strona 1 z 2

Już 600 tys. polskich przedsiębiorców, głównie z sektora MSP, finansuje swoje inwestycje za pomocą leasingu. W trzech pierwszych miesiącach 2017 roku właściciele firm sfinansowali poprzez leasing inwestycje o wartości 15 mld zł, co oznacza 12,7-proc. wzrost r/r. MSP chętnie wybierają leasing m.in. ze względu na uproszczone i szybkie procedury, większą dostępność w porównaniu z kredytem czy możliwość łączenia leasingu z produktami i usługami dodatkowymi.

Leasing to coraz powszechniejszy sposób pozyskania środków na finansowanie inwestycji. Przedsiębiorcy docenili jego główne przewagi, jak m.in. brak obciążenia zdolności kredytowej i płynności finansowej, szybki proces decyzyjny, zniżki na sprzęt i pojazdy oferowane wspólnie z producentami. Popularność leasingu wynika ponadto z korzyści podatkowych: miesięczna rata leasingowa wliczana jest w koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorca, który wybierze leasing pojazdu czy maszyny, może skorzystać także z szerokiej palety produktów i usług dodatkowych, jak np. serwis, wymiana opon, ubezpieczenia, GPS czy zabezpieczenie przed kradzieżą. Spółki leasingowe adresują swoją ofertę także do firm z bardzo krótkim stażem (start-upów), które korzystając z takiej formy finansowania, mogą angażować kapitał w rozwój.

Ożywienie gospodarcze i rosnącą rolę leasingu wśród przedsiębiorców odzwierciedlają wyniki firm leasingowych. Dla przykładu, tylko w I kwartale br. Grupa Idea Getin Leasing sfinansowała inwestycje MSP o wartości 1,78 mld zł, co oznacza ponad 35-proc. wzrost r/r. Najlepsze wyniki Grupa uzyskała w sektorze pojazdów osobowych (687,6 mln zł) i środków transportu ciężkiego (594 mln zł).

Wzrost liczby rejestracji samochodów

Rosnący popyt inwestycyjny wśród polskich przedsiębiorców przełożył się na wzrost liczby rejestracji pojazdów o dmc do 3,5 t. W I kwartale Grupa Getin Idea Leasing zarejestrowała 16 306 pojazdów, stanowiących 1/5 część całego rynku (20,8 proc. z 78 320 sztuk). Rosnąca dynamika finansowania pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 t wynika zarówno z wyraźnych wzrostów obrotów w handlu detalicznym, jak i coraz większego zainteresowania finansowaniem aut z tego segmentu za pomocą pożyczki.

– Warto podkreślić, że w pierwszych trzech miesiącach roku firmy z sektora MSP chętnie korzystały z leasingu na samochody osobowe, nie tylko nowe, ale i używane. Przedsiębiorcy inwestowali też w pojazdy ciężarowe do 3,5 t, na które Grupa Idea Getin Leasing udzieliła finansowania o wartości 208,9 mln zł, zajmując w tym obszarze pierwsze miejsce wśród firm leasingowych – komentuje Rober Bendlewski, dyrektor Departamentu Pojazdów Idea Leasing SA.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony