Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

24 dni temu  22.09.2021, ~ Administrator   

Wynajem samochodów osobowych - jak wygląda ten biznes?

Wypożyczalnia samochodów Gdańsk Exelcar udzieliła nam odpowiedzi na kilka pytań.

Czy w Polsce rośnie popularność aut wynajmowanych? Kto najczęściej i w jakim celu wynajmuje auto

Zdecydowanie tak, trend na wynajem aut wzrasta nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Śledząc rozwój wynajmu aut z roku na rok widać coraz to większą liczbę aut wynajmowanych przez klientów, wprowadza się nowe rozwiązania, które mają na celu ułatwić proces najmu.

Jakie samochody są najchętniej wybierane przez klientów? Pytam zarówno o sam segment auta, jak i konkretne modele?

Najchętniej wybierane przez klientów są auta segmentu B oraz C ze względu na cenę i łatwość poruszania się po mieście, niskie spalanie itp. Zdarza się, że wypożyczane są też auta marki Premium, lecz tutaj już raczej osoba, która wynajmuje jest fanatykiem marki bądź też lubi duży komfort. W swojej flocie posiadamy BMW serii 5, które cieszą się dobrą opinią.

Czy dla klientów ma znaczenie model silnika, typ zawieszenia, lub inne aspekty czysto techniczne?

Raczej klientom zależy, by auto było sprawne technicznie i zadbane. Rzadkością jest, że pytają o model silnika i dane techniczne, jeśli już to zapytanie dotyczy czy diesel czy benzyna? Reszta danych typu moc i wyposażenie odchodzą gdzieś na koniec i każdy raczej jest zadowolony z rezerwowanego auta. W większości są to podstawowe wersje wyposażenia, niektóre są naszpikowane bajerami i zdarzają się osoby, które lubią nowinki.

Samochody użytkowane w wypożyczalniach są obsługiwane w krótkim czasie przez wielu kierowców. Różne techniki jazdy, różne temperamenty użytkowników, różne ich umiejętności. Jakie, w związku z tym, usterki pojawiają się w wynajmowanych autach najczęściej?

Najczęściej w wypożyczanych autach zdarzają się obtarcia, wgniecenia oraz poplamione tapicerki. W większości ludzie starają się dbać o wynajmowane auta, nie zdarzają się uszkodzenia mechaniczne lub bardzo rzadko. Wszystkie auta eksploatowane w firmie są serwisowane na bieżąco.

Często zdarzają się kolizje lub wypadki?

Tak jak wcześniej wspomniałem zdarzają się jakieś obtarcia, ale to tylko przez nieuwagę osób kierujących, jeśli chodzi o wypadki są one rzadkością i zazwyczaj powodowane nie przez kierowców, którzy wynajmują auta. W przypadku kiedy taka sytuacja zaistnieje, najemca informuje o tym właściciela i poczynione są kroki zgłoszenia szkody, zawiadomienia policji itp.. Uszkodzone auto trafia na warsztat i po niedługim czasie wraca do pracy.

Od kiedy działa firma Exel? Jak ocenia Pan sytuację na rynku?

Działalność rozpocząłem w 1994r.. W tamtym czasie było mało wypożyczalni, mało aut dostępnych na rynku i nie każdy chciał auta wynajmować. Z biegiem czasu zaczęło to zyskiwać na popularności, miałem propozycje nawiązywania współpracy z sieciówkami, lecz wolałem pozostać jako mała wypożyczalnia aut. Na chwilę obecną flota liczy około 40 samochodów, auta staramy się zmieniać co 3 lata, by pozostać atrakcyjną firmą. Posiadamy auta począwszy od segmentu B przez C, D, E, Crossover, SUV oraz Premium. Ofertę staramy się mieć konkurencyjną do innych firm, zdarzają się akcje promocyjne, które też sprawiają, że przybywa nowych klientów. Poprzez cały ten czas zdobyliśmy zaufanie sporej rzeszy osób i staramy się, by tak było zawsze, by klient czuł się bezpiecznie i miał dostęp do komfortowej floty świeżych aut.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony