Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

7 miesięcy temu  11.10.2019, ~ Administrator   

Zatrudnianie cudzoziemców – na co warto zwrócić uwagę?

Polska jest dla wielu cudzoziemców atrakcyjnym ekonomicznie kierunkiem

Strona 1 z 3

Wiele warsztatów boryka się z niedoborem pracowników, co wynika z rozgrzanej do czerwoności sytuacji ekonomicznej i świetnej koniunktury. Wyniki ostatnich badań pokazują, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy, powoduje to, że pozyskanie dobrego specjalisty stanowi nie lada wyzwanie. Potencjalnych pracowników z obywatelstwem innym niż polskie jest coraz więcej. Jednak pamiętać należy o innych zasadach i szczególnych regulacjach związanych z ich zatrudnieniem.

Jak wynika z ogólnodostępnych danych, z każdym dniem rośnie liczba cudzoziemców przebywających na terenie Polski gotowych podjąć pracę. Polska jest dla nich atrakcyjnym ekonomicznie kierunkiem. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie cudzoziemców. Warto jednak pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności i mieć świadomość ciążących na pracodawcy obowiązków. Z zatrudnianiem cudzoziemców wiążą się dwie kwestie: legalność pobytu i zatrudnienia, co determinuje posiadanie przez niego uprawnienia do pobytu w Polsce i do wykonywania określonej pracy u danego pracodawcy.

Legalność zatrudnienia
Zamierzając zatrudnić cudzoziemca, należy zadbać o legalny tytuł do świadczenia przez niego pracy. Takimi dokumentami mogą być: zezwolenie na pracę, jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i na pracę, zezwolenie na pracę sezonową bądź oświadczenie wydawane przez starostę.
W przypadku zezwolenia na pracę ustawodawca przewiduje pięć rodzajów zezwoleń, w zależności od charakteru i miejsca świadczonej pracy. Co do zasady zezwolenie na pracę jest wydawane na czas określony nie dłuższy niż 3 lata i może być przedłużane. Jeśli pracownik się sprawdził i chcemy kontynuować stosunek pracy, należy złożyć wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę. Jest to najbardziej powszechna droga do uzyskania podstawy legalizującej zatrudnienie.
Gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy przez okres dłuższy niż 3 miesiące, może on wystąpić o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Uzyskanie go uprawnia zarówno do pobytu, jak i podjęcia pracy na terytorium Polski, najczęściej na czas zawartej z pracodawcą umowy, nie dłuższy jednak niż 3 lata. Niezbędne jest spełnienie przesłanek wymaganych zarówno do uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy, jak i zezwolenia na pracę.

Poleć innym

GALERIA ZDJĘĆ

Z każdym dniem rośnie liczba cudzoziemców przebywających na terenie Polski gotowych podjąć pracę

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Klient 1 7 miesięcy temu Zatrudnianie obcokrajowcow nie jest mile widziane przez klientów... Klient posiadający nowoczesny pojazd nie wyobraża sobie mechanika z Ukrainy czy Gruzji czyli rynku naprawy lady bądź moskwicza. Jeśli ma jeszcze zapłacić jak za polskiego mechanika to następnym razem ominie ten warsztat. To nie rolnictwo czy kuchnia w restauracji ze każdy może zbierać ziemniaki do worka czy garnka.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony