ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Warto wiedzieć

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Wydarzenia

7 miesięcy temu  08.01.2019, ~ Administrator   

Zerwany pasek rozrządu. Postępowanie po fakcie...
Strona 1 z 2

Rozrząd napędzany paskiem to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w układzie rozrządu, stosowane w wielu samochodach osobowych. Producenci określają czas wymiany paska rozrządu zazwyczaj po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Może się jednak zdarzyć, że kierowca przekroczy termin wymiany albo na stan paska wpłyną czynniki poboczne, powodując jego uszkodzenie. To bardzo niebezpieczne zjawisko dla każdej jednostki napędowej, która – w takich przypadkach - zazwyczaj ulega zniszczeniu. Jakie mogą być tego przyczyny i o czym pamiętać, decydując się na naprawę lub wymianę całego silnika?

Pasek rozrządu przenosi napęd z wału korbowego na wałek rozrządu i synchronizuje pracę tych dwóch elementów. Wałek rozrządu posiada tzw. „krzywki”, które zamieniają ruch obrotowy na posuwisty i przekazują go na zawory za pośrednictwem popychaczy. Zawory otwierają się w odpowiednim momencie, powodując napełnienie i opróżnienie każdego cylindra. Synchronizacja pracy wałka rozrządu z wałem korbowym realizowana jest właśnie poprzez układ rozrządu, w skład którego wchodzi kilka elementów: pasek, napinacz, rolki prowadzące, czasem także koła zębate rozrządu. Zerwanie się paska może być brzemienne w skutkach, dlatego nadrzędną zasadą jest tutaj „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

„Większość współczesnych silników jest kolizyjnych, to znaczy, że w przypadku zerwania paska rozrządu tłoki uderzają w zawory, powodując ich nieodwracalne zniszczenie. Przyczyna awarii może leżeć np. w zestarzeniu się materiału - musimy pamiętać, że nawet najlepszy pasek to nadal element eksploatacyjny, który podlega okresowej wymianie. Przekroczenie przez kierowców tego terminu może skutkować tym, że w pewnym momencie materiał pod obciążeniem po prostu nie wytrzyma. Innym powodem obniżenia trwałości paska może być uszkodzenie termiczne lub np. zabrudzenie go olejem silnikowym. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować żadnych wycieków, pojawiających się w pobliżu rozrządu. Odkładanie takich rzeczy na później może doprowadzić do degradacji materiału, a w konsekwencji zerwania paska” – tłumaczy Tomasz Ochman z firmy SKF.

Zerwanie paska może nastąpić także z uwagi na uszkodzenie elementów współpracujących z nim, takich jak łożyska w rolkach prowadzących. Powodem może być również zatarcie pompy lub zużyte łożysko w pompie cieczy chłodzącej, która napędzana jest zazwyczaj właśnie przez pasek rozrządu. Przyczynami tych zjawisk jest najczęściej nic innego, jak kwestia nadmiernej oszczędności czasu i pieniędzy. Układ rozrządu to niestety ostatnie miejsce, w którym możemy ich szukać.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony