Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

ponad rok temu  23.06.2023, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Zielone inwestycje polskich mechaników

Ponad połowa warsztatów samochodowych (52%) dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje starania na rzecz ograniczania wpływu branży motoryzacyjnej na środowisko. 7 na 10 mechaników realizuje zielone inwestycje – wynika z ogólnopolskiego badania Mobil 1, którego wyniki zostały opublikowane 5 czerwca, w Światowy Dzień Środowiska, ustanowiony przez ONZ i obchodzony w ponad 100 państwach na świecie.

9 na 10 respondentów uważa, że w ciągu ostatniej dekady zaszły pozytywne zmiany w kwestii podejścia właścicieli warsztatów samochodowych do prowadzenia firmy w sposób bardziej odpowiedzialny dla środowiska. Co istotne, 69% mechaników uczestniczących w badaniu zrealizowało w swoich warsztatach inwestycje pozytywnie wpływające na środowisko. Wśród przykładów „zielonych zmian” respondenci najczęściej wymieniali takie inwestycje, jak: montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, zakup energooszczędnych maszyn, segregacja odpadów, wybór produktów generujących mniej odpadów lub umieszczonych w większych opakowaniach, a także wymiana oświetlenia na energooszczędne LED.
3 na 4 respondentów (77%) w imię lepszej ochrony środowiska poparłoby wprowadzenie zakazu samodzielnej wymiany oleju silnikowego przez kierowców. Serwis olejowy poza warsztatem jest dozwolony, ale nakłada na osobę prywatną obowiązek utylizacji odpadu w PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Niewywiązanie się z niego stwarza potencjalne ryzyko dla środowiska. Zaledwie litr oleju silnikowego może zanieczyścić milion litrów wody – dlatego też tak istotna jest właściwa utylizacja przepracowanego oleju i opakowań.
Tak – dla środowiska
Jak wynika z badania Mobil 1, mechanicy bardzo pozytywnie podchodzą do nowinek branżowych, które pomagają w codziennej pracy i ograniczają negatywny wpływ branży motoryzacyjnej na środowisko. Ponad 2/3 respondentów (69%) ocenia dobrze lub bardzo dobrze wprowadzenie konceptu Mobil Boxx, czyli opakowań kartonowych z 20-litrowym workiem foliowym zawierającym olej.
– Głównym celem wprowadzenia tego nowatorskiego rozwiązania w zakresie opakowań było ograniczenie ilości odpadów i łatwiejsze gospodarowanie nimi przez mechaników. Mobil Boxx zawiera o 85% mniej plastiku niż tradycyjne, 20-litrowe opakowanie na olej silnikowy. Dzięki łatwej w utylizacji konstrukcji, wykonanej z nadającego się do recyklingu kartonu i plastiku, mechanicy mogą zmniejszyć ilość odpadów wytwarzanych w swoim warsztacie samochodowym – podkreśla Przemysław Szczepaniak, field engineer z firmy ExxonMobil.
Według mechaników największe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o całkowitej rezygnacji z używania olejów w tradycyjnych opakowaniach miałyby następujące czynniki: możliwość ograniczenia odpadu (63%), łatwiejsza utylizacja (55%), a także znaczne, jak w przypadku Mobil Boxx, ograniczenie użycia plastiku (54%). Na liście priorytetów znalazły się również: oszczędność miejsca w warsztacie (44%), praktyczność nowego opakowania o pojemności 20 l (35%), łatwiejsze utrzymanie czystości w warsztacie (35%) oraz czytelne oznakowanie nowego opakowania (14%).
Mimo pozytywnego podejścia do ekologii i przekonania do konieczności poczynienia zielonych inwestycji pracownicy warsztatów z uprzedzeniem podchodzą do korzyści wynikających z elektromobilności. 73% mechaników uważa, że popularyzacja aut elektrycznych zwiększy obciążenie środowiska. Taką opinię wyrażali na podstawie własnej oceny generowania odpadów w okresie 20 lat eksploatacji samochodu elektrycznego.
Badanie Mobil 1 „Jak warsztaty samochodowe minimalizują wpływ na środowisko?” zostało przeprowadzone w maju 2023 roku, metodą ankiety papierowej oraz internetowej, wśród 460 właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych w Polsce.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony