ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Wydarzenia

ponad rok temu  08.03.2018, ~ Administrator   

Zniżka na Dzień Kobiet? Mercedes daje przykład

Gdyby cena samochodu różniła się ze względu na płeć, byłoby to w porządku? – pyta Mercedes-Benz Polska z okazji Europejskiego Dnia Równych Płac, i w dniach 8-10 marca obniża cenę aut dla kobiet o 8%. Tyle wynosi tzw. luka płacowa („gender pay gap”) w Polsce. W ten symboliczny sposób firma zwraca uwagę na problem nierównego wynagrodzenia za tę samą pracę ze względu na płeć.

W marcu obchodzony jest nie tylko Dzień Kobiet, ale również mniej znany Europejski Dzień Równych Płac. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w zależności od przyjętej metody doboru danych i obliczeń, kobiety w Polsce zarabiają średnio od 7 do 18,5% mniej niż mężczyźni. Mimo to, według danych Eurostatu (za 2016.) w Polsce wartość tzw. luki płacowej jest na stosunkowo niskim poziomie. Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w średnim wynagrodzeniu brutto za godzinę pracy wynosi 7,2%, podczas gdy średnia unijna to 16,2%. Dysproporcje w wynagrodzeniach brutto za godzinę pracy w sektorze prywatnym w Polsce wyniosły 16,1%, a w sektorze publicznym już tylko 2,8%.

Dzień Kobiet to doskonała okazja do takiej "promocji' także w warsztacie samochodowym. Może warto dziś oferować swoje usługi klientkom z odpowiednim rabatem? Zachęcamy do powielania akcji Mercedesa!

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Galonziak 2 ponad rok temu Czy przeczytał Pan ze zrozumieniem, że chodzi o różne płace za tę samą pracę? Czyli pisanie o "wybieraniu mniej ryzykownych i stresujących prac" jest bez sensu.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Nick 1 ponad rok temu to jest jakaś kpina... Jak można sztucznie próbować wyrównywać płace, skoro one regulują się same i płeć nie ma tu znaczenia? Poza tym te dane są błędne. Kobieta na tym samym stanowisku, jeśli jest tak samo produktywna dostaje tyle samo. Ogółem kobiety zarabiają mniej bo same wybierają mniej ryzykowne i stresujące prace. Ponad 9 na 10 wypadków w pracy zdarza się mężczyznom, późniejszy wiek emerytalny. I dlaczego ktoś chce dyskryminować facetów bo ogółem druga płeć wybiera łatwiejsze zadania? To jest bardzo krzywdzące.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony