Szkolenia w motoryzacji

Marketing w warsztacie

10 miesięcy temu  06.01.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Deficytowe zawody w Polsce w 2024 roku

Kierowcy samochodów ciężarowych już kolejny rok z rzędu otwierają listę zawodów, w których w całej Polsce pracodawcy będą odczuwać największe braki kadrowe. Dla właścicieli warsztatów symptomatyczny jest prognozowany deficyt kandydatów w profesji mechanik pojazdów samochodowych.

Barometr zawodów (https://barometrzawodow.pl) jest badaniem jakościowym. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Jest rokroczną prognozą przygotowaną na podstawie opinii 2300 ekspertów związanych z rynkiem pracy, w tym agencji zatrudnienia, urzędów pracy i organizacji pracodawców.

Prognoza na rok 2024 przewiduje, że deficyt kierowców ciężarówek dotknie w tym roku 363 powiaty, czyli 91 proc. z powiatów w Polsce. W trzech czwartych powiatów w Polsce trudno też będzie o elektryków i elektromonterów. W 291 powiatach spawacze będą mogli przebierać w ofertach pracy. Aż w 198 powiatach trudno będzie o wykwalifikowanych mechaników pojazdów samochodowych. Inaczej mówiąc, zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Co ciekawe, względna równowaga panuje na rynku pracy, gdy mowa o zawodzie diagnosty samochodowego. Zawody zrównoważone, to te, dla których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie - podaż i popyt zrównoważą się aż w 301 powiatach i tylko w 76 powiatach brakuje chętnych do pracy w zawodzie diagnosty samochodowego z odpowiednimi kwalifikacjami.

Co jeszcze może utrudnić działalność szeroko rozumianego rynku napraw pojazdów samochodowych? Na relacje między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców cieniem kładzie się chroniczny brak nauczycieli przedmiotów zawodowych. A to o tyle istotne, że barometr zawodów na rok 2024 wskazuje, że aż w 242 powiatach placówki szkolnictwa zawodowego odczuwają poważne braki personalne. W 37 powiatach panuje tak duży deficyt, że kształcenie młodzieży w tradycyjnych zawodach będzie po prostu mało realne.

Fot. Barometr zawodów

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony