Polska firma dołącza do EIT InnoEnergy jako akcjonariusz, inwestując w rozwój innowacji technologicznych w sektorze czystej energii. Technologie niskoemisyjne będą kluczowym elementem transformacji.
Jak czytamy w najnowszym komunikacie prasowym, w ramach rundy inwestycyjnej zainicjowanej w 2023 roku, do akcjonariatu EIT InnoEnergy przystąpiły globalne podmioty przemysłowe, finansowe i edukacyjne. Pozyskane środki w obecnej rundzie w wysokości ponad 140 mln Euro zostaną wykorzystane na nowe inwestycje i wsparcie spółek z dotychczasowego portfela.
Przystąpienie Grupy Boryszew do akcjonariatu funduszu EIT InnoEnergy to kolejny etap współpracy obu podmiotów. W pierwszym kwartale 2024 roku uruchomiona została spółka Repono, której Boryszew jest jednym z inwestorów. Celem spółki jest budowa magazynów energii (ESS) i osiągnięcie pojemności 100 GWh do 2030 roku. Repono będzie działać na polskim i europejskim rynku, standaryzując technologie i rozwiązania pod kątem osiągnięcia możliwie największej skali. Strategia oraz potencjał finansowy spółki zakłada zdobycie 10 proc. udziałów w ogólnoeuropejskim rynku magazynowania energii.
- Jako jeden z liderów przemysłowych w Polsce dążymy do dekarbonizacji naszej produkcji. Dlatego skupiamy się na rozwoju inicjatywy strategicznej Boryszew Sustainability Horizon 2030. Inwestycja w EIT InnoEnergy jest częścią tej zielonej strategii. EIT InnoEnergy inicjuje i buduje największe niskoemisyjne projekty przemysłowe w Europie, które odgrywają kluczową rolę w nowej fali europejskiego przemysłu i dostarczają zeroemisyjne produkty na europejski rynek. Ponieważ technologie niskoemisyjne są dla nas kluczowym elementem transformacji, zamierzamy wykorzystać synergie między naszą grupą a inwestycjami prowadzonymi przez EIT InnoEnergy w obszarach technologii energetycznych, gospodarki o obiegu zamkniętym i motoryzacji. Jest to zgodne z naszą strategią rozwoju i przyczyni się do wzrostu wartości Grupy Boryszew S.A. - mówi Wojciech Kowalczyk, Prezes Zarządu Grupy Boryszew.
EIT InnoEnergy, będący wiodącą siłą napędową rozwoju zrównoważonej energii, pozyskał Grupę Boryszew jako nowego inwestora i tym samym z sukcesem zakończył trwającą od 2023 roku ofertę private placement. Inwestorami w tej rundzie – oprócz Grupy Boryszew – zostały zarówno nowe podmioty (Societe Generale, Santander CIB, PULSE – CMA CGM Energy Fund, Grupa Renault, Stena Recycling, OMV, OMV Petrom, NIIT), jak i dotychczasowi akcjonariusze (Siemens Financial Services, Schneider Electric, Capgemini, Grupa Volkswagen, ING, Koolen Industries, Grupa IDEC oraz Engie).
Fot. Grupa Boryszew
Komentarze (0)