Elektromobilność

Elektromobilność

miesiąc temu  17.05.2024, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Jak dobrać i wymienić akumulator 12V w pojazdach hybrydowych i elektrycznych?

Wymiana akumulatora 12V w pojazdów xEV często przysparza trudności. Wszyscy doskonale wiemy, że dobranie prawidłowego akumulatora to dopiero połowa sukcesu bo jeszcze trzeba go znaleźć w pojeździe, zainstalować i w przypadku większości pojazdów xEV* - dezaktywować oraz aktywować układ wysokiego napięcia. Skąd wziąć te wszystkie informacje?

Bez obaw, szczegółowe instrukcje są dostępne w darmowej wyszukiwarce akumulatorów – Exide Battery Finder.

1. Dobór akumulatora

Korzystając z wyszukiwarki akumulatorów Exide, mechanicy mogą dobrać odpowiedni akumulator wprowadzając numer VIN pojazdu, numer części lub w oparciu o oryginalnie zamontowany akumulator, posługując się jego numerem części. Można również znaleźć akumulator metodą krok-po-kroku wprowadzając markę i model pojazdu i wskazując dokładną wersję silnikową. Każdy ze sposobów prowadzi do jednego - znalezienia akumulatorów 12V odpowiednich do obsługiwanego pojazdu.

2. Lokalizacja akumulatora / akumulatorów

Dzięki szczegółowym danym dotyczącym umiejscowienia akumulatora lub akumulatorów w pojeździe, osoba serwisująca oszczędza mnóstwo czasu. Nie jest już potrzebne przeszukiwanie instrukcji obsługi pojazdu lub forów internetowych, które mogą zawierać przydatne wskazówki. Wszystkie informacje podane są w prosty i przejrzysty sposób, dzięki czytelnym rysunkom oraz opisom.

Przykład: BMW; 3 (G20, G80, G28); 320 d xDrive; kW: 140
Źródło: TecAlliance GmbH

3. Wymiana

Osoby serwisujące pojazd są instruowane jak podłączyć i odłączyć akumulator w prawidłowy sposób, a także o potrzebie ustawienia funkcji powiązanych z wymianą akumulatora takich jak: inicjalizacja podnośników szyb, ustawienia skrzyni biegów lub elektrycznie sterowanego dachu pojazdu oraz o potrzebie przeprowadzenia walidacji nowego akumulatora w BMS, co oznacza, że narzędzie jest przydatne od samego początku do końca procesu.

Co istotne Exide Battery Finder podaje również szacowany czas wymiany, który pozwala ustalić harmonogram dnia pracy warsztatu oraz oszacować koszt prac serwisowych.

4. Praca z systemem wysokiego napięcia **

W przypadku pojazdów, w których istnieje konieczność dezaktywacji i aktywacji układu wysokiego napięcia, wyszukiwarka Exide Battery Finder zawiera precyzyjne instrukcje czynności, które należy wykonać. Szczegółowe rysunki oraz opis pozwolą w profesjonalny sposób dokonać działań serwisowych***.

Przykład: BMW; i3 (I01); S electric; kW: 135
Źródło: TecAlliance GmbH

Najwyższa jakość w doborze akumulatorów - na wyciągnięcie ręki

W pełni darmowa, dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach, rozbudowana wyszukiwarka - Exide Battery Finder pomaga użytkownikom znaleźć właściwe modele akumulatorów oraz prawidłowo je zainstalować w pojeździe, znacząco ograniczając ryzyko awarii oraz przedwczesnych uszkodzeń.

Wystarczy wejść na: https://www.exidegroup.com/pl/pl/battery-finder i podążać za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Darmową aplikację można pobrać na Google App Store lub Google Play

Pamiętaj, żeby przy doborze akumulatorów kierować się zaleceniami producenta pojazdu!

*xEV – ogólne określenie pojazdów hybrydowych i elektrycznych

** Prace z układami wysokiego napięcia są możliwe jedynie w uprawnionych do tego warsztatach, wykonywane przez pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

*** Zalecenia dotyczące montażu i wszelkie instrukcje zawarte w Battery Finder mają wyłącznie charakter informacyjny. Chociaż Exide Technologies dokłada wszelkich starań, aby zebrać dokładne informacje, robimy to we współpracy z zewnętrznymi dostawcami danych. Dlatego Exide Technologies nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek niedokładne zalecenia. Zawsze sprawdzaj specyfikację oryginalnego akumulatora.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony