Linia montażowa baterii została uruchomiona w szwedzkiej siedzibie Scania w Södertälje. Otwarcie linii umożliwia seryjną produkcję elektrycznych pojazdów ciężarowych klasy premium.
Przy montażu baterii zatrudnionych będzie 550 pracowników Scania, a cały proces jest wysoce zautomatyzowany – od przyjęcia towaru przez produkcję po dostawę.
– Jestem niezwykle dumny ze wszystkich koleżanek i kolegów, którzy włożyli w to przedsięwzięcie swoje serca i umysły. W Scania postawiliśmy sobie za cel przewodzenie zmianie w kierunku przejścia na zrównoważony system transportowy. Uruchomienie linii montażowej baterii zapewnia nam jeden z kluczowych czynników umożliwiających przyspieszenie elektryfikacji – podkreśla Christian Levin, prezes i dyrektor generalny Scania i Grupy TRATON.
Montaż najbardziej wydajnych ogniw
Zgodnie z planami Scania, w 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowić 50 proc. sprzedaży firmy. W nieco dalszej przyszłości – możliwa jest elektryfikacja całego transportu.
– Zelektryfikowane rozwiązania to największa transformacja w historii transportu. W 2023 r. proces ten faktycznie nabiera rozpędu, czego przykładem jest choćby inwestycja w nową linię montażową baterii o wartości 1,5 mld SEK – dodaje Christian Levin.
W kwietniu Scania i Northvolt zaprezentowały wspólnie opracowane ogniwo akumulatorowe, zaprojektowane z myślą o ciężkim transporcie. Odznacza się ono ponadprzeciętną wydajnością i wyjątkowo niskim śladem węglowym. Ogniwa produkowane są w fabryce Northvolt ETT w północnej Szwecji, natomiast od 5 września będą montowane w pakiety w nowym zakładzie o powierzchni 18 tys. mkw. w Södertälje. Pozwoli to na rozpoczęcie seryjnej produkcji elektrycznych pojazdów ciężarowych Scania klasy premium przeznaczonych do transportu regionalnego.
Ulokowanie zakładu montażowego w sąsiedztwie linii podwozi w Södertälje, którą latem tego roku przeprojektowano pod kątem seryjnej produkcji pojazdów elektrycznych, pozwoliło na stworzenie warunków do szybkiego i wydajnego przepływu produkcji.
– Pomimo szybko zmieniającego się otoczenia biznesowego, niezmiennie trzymamy się naszego zobowiązania i stawiamy klientów na pierwszym miejscu. Status premium oznacza, że dostarczamy rozwiązania, które są zarówno najwyższej jakości, jak i przyjazne dla środowiska. Ogniwo montowane obecnie w moduły i pakiety jest tego doskonałym przykładem – może zasilać pojazdy przez 1,5 mln km, co odpowiada okresowi ich eksploatacji. Możliwość przewodzenia zmianie w kierunku zrównoważonego systemu transportowego wspólnie z naszymi partnerami i klientami, to ogromny przywilej – podkreśla Marcus Holm, dyrektor ds. produkcji i logistyki w Scania.
Fot. Scania Polska S.A.
Komentarze (0)