Trwałość narzędzi ręcznych jest z reguły jedną z najważniejszych wartości przy kompletowaniu podstawowego wyposażenia przez każdego profesjonalistę. Posiadając porządne narzędzie możemy być pewni, że nie zawiedzie nas ono w żadnej sytuacji i posłuży przez długie lata.
Ogólnie rzecz biorąc, narzędzia powinny być przede wszystkim bezpieczne. Oznacza to, że nie mogą mieć żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować zranienie obsługującego. Oczywiście poza tymi, które są krawędziami/ostrzami roboczymi.
Materiał, z którego wykonane są rękojeści nie może kruszyć się, odłupywać i tworzyć wiórów w szerokim zakresie temperatur. Jest to szczególnie istotne przy pracy w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza, np. w chłodniach. Rękojeści takie powinny być także odporne na działanie typowych, warsztatowych smarów, olejów, rozpuszczalników oraz odrdzewiaczy. Im obszerniejsza lista takich preparatów chemicznych, tym wyższej jakości jest narzędzie.
Od narzędzi oczekujemy także niezawodności. Dlatego najlepiej wybierać te, które są wykonane ze stali chromowo-wanadowej, ulepszanej cieplnie. Krawędzie robocze w narzędziach wyższej klasy są dodatkowo hartowane indukcyjnie. Zwiększa to ich żywotność i precyzję pracy. Dotyczy to przede wszystkim wszelkiego rodzaju szczypiec do przytrzymywania i cięcia.
W przypadku bardzo popularnych kluczy płaskich i nasadowych, powinniśmy poszukiwać produktów wykonanych także ze stali chromowo-wanadowej. To najlepszy materiał na wykonanie tego typu narzędzi, ale jest również droższy od typowej stali narzędziowej. Nie polegajmy na kluczach nasadowych za przysłowiową złotówkę, bo przy pierwszej próbie mocniejszego dokręcenia śruby tego typu nasadki kończą swój żywot.
Co powinien mieć każdy mechanik?
W podstawowym wyposażeniu profesjonalnego mechanika powinny się znaleźć: klucze płaskie w rozmiarach od 5 do 22 mm, zestaw wkrętaków w najmocniejszej wersji – do pobijania (kilka rozmiarów płaskich i krzyżowych), zestaw kluczy nasadowych w standardzie 1/4 + 1/2 cala, ramka z brzeszczotem do cięcia metali, przecinaki hartowane, szczypce do pierścieni Segera (w wersji do wałków i do otworów), młotki ślusarskie (o masie ok. 300-500 g), zestaw pilników ślusarskich, szczypce uniwersalne, szczypce do pomp wodnych oraz szczypce do cięcia drutów hartowanych. Do takiego zestawu, w zależności od profilu branży, możemy dodać jeszcze inne narzędzia np. szczypce i wkrętaki izolowane do pracy pod napięciem do 1kV w przypadku tworzenia zestawu narzędzi dla elektryków.
Jeśli oczekujemy, że narzędzia posłużą nam długie lata i nie zawiodą przy wielokrotnym użyciu, przede wszystkim nie możemy oszczędzać. Stawiając na niezawodność, przy wyborze należy kierować się przede wszystkim jakością.
Artur Kordowski
product manager Würth Polska
Komentarze (1)