O branży pomocy drogowej w Polsce, technikach holowniczych, konkurencji na rynku oraz bezpieczeństwie pracowników i klientów rozmawiamy z Grzegorzem Matyskiem, właścicielem firmy Technika-Holownicza.
Technika-Holownicza Grzegorz Matysek – jakiego rodzaju usługi/produkty oferujecie? Od kiedy działacie na rynku?
Firma Technika-holownicza Grzegorz Matysek powstała w 2014 r. Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem/partnerem handlowym firmy ProLux Systemtechnik oraz Ramsey Winch w Polsce. Oferujemy osprzęt i akcesoria przede wszystkim dla firm pomocy drogowej oraz firm zabudowujących, ale jesteśmy również obecni w innych branżach takich jak energetyka, wojsko, firmy transportowe, serwisy samochodów osobowych i ciężarowych. Wykonujemy również projekty płyt montażowych oraz montaże wyciągarek hydraulicznych i elektrycznych.
Jesteście dystrybutorem wyciągarek Ramsey (zarówno elektrycznych, jak i hydraulicznych). Co można powiedzieć o tych produktach? Jak oceniane są przez klientów?
To ceniona i znana na całym świecie marka, znana szczególnie ze swojej niezawodności i wytrzymałości. Oferujemy całą gamę wyciągarek elektrycznych i hydraulicznych z przekładniami planetarnymi i ślimakowymi, które są szczególnie wytrzymałe i cenione wśród firm pomocy drogowej. Klienci cenią nasze wyciągarki przede wszystkim za niezawodność, wytrzymałość i solidną konstrukcję. Oczywiście rynek wyciągarek zmienia się w szybkim tempie, dlatego też nieustannie rozwijamy nasze produkty wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, przedstawiając nowe rozwiązania lub specjalne oferty, np: oferujemy wyciągarki hydrauliczne o uciągu 3,5 i 4,3 t w komplecie z prowadnicą rolkową i dociskaczem liny w cenie wyciągarki.
W działaniach holowniczych dużą rolę odgrywają z pewnością kwestie bezpieczeństwa. Czy często dochodzi przy tej pracy do niebezpiecznych zdarzeń?
Pracownicy firm pomocy drogowej są szczególnie narażeni na niebezpieczne sytuacje w swojej codziennej pracy, dlatego ważne jest, żeby pracowali na sprawdzonym, wytrzymałym sprzęcie, który posiada nie tylko certyfikaty bezpieczeństwa, ale również sprawdzone rozwiązania.
Kluczową rolę odgrywa wyposażenie holowników i pracowników pomocy drogowej, takie jak:
- Oświetlenie ostrzegawcze
- Wyciągarki, liny, zblocza
- Odpowiedni sprzęt do oznakowania i oświetlenia miejsca zdarzenia drogowego
- Wytrzymała, wyposażona w elementy odblaskowe odzież robocza itd.
Doświadczenie zebrane w branży pomocy drogowej przez ostatnie 25 lat pozwala nam sądzić, że spełniamy te wszystkie wymagania. Nasze produkty posiadają certyfikaty bezpieczeństwa TUV, DEKRA oraz spełniają europejskie normy bezpieczeństwa EN.
Jak, na przestrzeni lat, zmieniają się urządzenia holownicze, zapewniające to bezpieczeństwo?
Uważam że pomimo wielu trudności branża pomocy drogowej w Polsce rozwija się w dość szybkim tempie. Jeszcze 10 lat temu większość firm w branży pracowała na sprzęcie który odstawał od tego używanego w Europie. Obecnie wiele firm używa osprzętu i holowników najlepszych europejskich marek, a co za tym idzie poprawia się bezpieczeństwo operatorów oraz wszystkich korzystających z usług pomocy drogowej.
Pozostańmy jeszcze przy tych kwestiach BHP, bo wiąże się to też z kolejnym segmentem Państwa działalności. W oferci ProLux znajdziemy odzież roboczą, oświetlenia ostrzegawcze, narzędzia. Co jeszcze można u Was dostać?
Firma ProLux jest obecna na europejskim rynku od 25 lat. Posiadamy w ofercie niezbędny w codziennej pracy osprzęt do pomocy drogowej. W naszym katalogu znajdziecie Państwo odzież roboczą, oświetlenie ostrzegawcze, kable, prostowniki rozruchowe, skrzynki narzędziowe, pasy transportowe, wózki, narzędzia do awaryjnego otwierania samochodów, wyciągarki i wiele innych ciekawych propozycji. To tylko niektóre pozycje z naszej szerokiej oferty.
Wszystkie produkty można zobaczyć w naszym katalogu Świat Pomocy Drogowej 2016/17,
który bezpłatnie wysyłamy do wszystkich zarejestrowanych w naszym systemie firm pomocy drogowej w Polsce.
Jak ocenia Pan branżę pomocy drogowej w Polsce? Czy jest duża konkurencja na rynku?
Jak wspomniałem, mimo wielu trudności uważam, że branża pomocy drogowej w Polsce się rozwija. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, szczególnie dotkliwa jest konkurencja, która świadczy usługi na „dziko” obniżając stawki. Pewnym problemem jest również brak konsolidacji firm w stowarzyszeniach, które są bardzo popularne w Skandynawii czy Niemczech. Skonsolidowanie rynku pozwoliłoby na negocjowanie lepszych cen zarówno w firmach Assistace, jak również u dostawców.
A jak wygląda konkurencja na polskim rynku produktów do holowania i pomocy drogowej firm zza granicy?
Obecnie na rynku dostępne są produkty wszystkich znanych, światowych marek, jak również cała gama chińskiej produkcji, z której większość nie spełnia europejskich norm bezpieczeństwa. Dotyczy to przede wszystkim wyciągarek oraz oświetlenia ostrzegawczego. Są to produkty tanie w zakupie, ale często drogie w eksploatacji ze względu na słabą jakość. W Polsce jednak nie brakuje firm, które inwestują i używają profesjonalnego sprzętu do pomocy drogowej.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Piotr Łukaszewicz
Komentarze (0)