ARTYKUŁY

Wydarzenia

ponad rok temu  03.08.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

SKF wspiera młodych inżynierów

O odrodzeniu polskiej motoryzacji nie można myśleć bez wyszkolenia odpowiedniej kadry inżynierów i mechaników. Okazją do zdobycia praktycznego doświadczenia są zawody „Formuła Student”, które wspiera m.in. firma SKF.

Międzynarodowe zawody „Formuła Student” powstały z myślą o przyszłych absolwentach uczelni technicznych, z których mogą wywodzić się konstruktorzy pojazdów. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i zbudowanie od podstaw jeżdżącego bolidu według ściśle określonego regulaminu. Co istotne, zostaje on poddany praktycznym sprawdzianom podczas corocznej serii zawodów rozgrywanych na prawdziwych torach wyścigowych.

Stworzenie takiego bolidu nie jest możliwe bez wsparcia ze strony firm – poddostawców pracujących na co dzień dla koncernów samochodowych. Uczestnicy zawodów „Formuła Student” mogą więc korzystać z gotowych rozwiązań w fazie projektowania oraz części i podzespołów potrzebnych do jego budowy. Doskonałym tego przykładem jest zaangażowanie firmy SKF.

Naszą działalność opieramy na współpracy z producentami samochodów, ale też nie zapominamy o pomocy początkującym inżynierom. Sami zaczynaliśmy jako biuro konstrukcyjne i doskonale wiemy, że dzięki takiej współpracy można zrealizować wiele innowacyjnych pomysłów – mówi Katarzyna Skowronek z polskiego przedstawicielstwa firmy SKF. – Ponad sto lat temu wymyśliliśmy łożysko kulkowe, bez którego trudno wyobrazić sobie dalszy rozwój motoryzacji. Do dziś rozwiązanie to wykorzystywane jest w wielu konstrukcjach, nie tylko samochodów.

Trzy lata temu firma SKF nawiązała współpracę m.in. z Politechniką Białostocką, która jako Cerber Motorsport startuje w zawodach „Formuła Student”. W ramach tego projektu powstały już 3 bolidy, najnowszy nosi oznaczenie CMS-03. Jest on jednocześnie dowodem, że stworzona w 2013 roku polska konstrukcja może być sukcesywnie rozwijana. W świecie „dorosłej” motoryzacji nazwalibyśmy to kolejnymi generacjami modelu samochodu.

Budowa bolidu jest dziś podobna do składania klocków, jednak całość konstrukcji musi odpowiadać określonym specyfikacjom. Firma SKF dostarcza nam m.in. łożyska, które wykorzystujemy do łączenia elementów układu kierowniczego, zawieszenia oraz napędu – mówi Dariusz Szmurło, koordynator Działu Podwozia z Politechniki Białostockiej. – Nasz nowy bolid, podobnie jak poprzednie, rywalizować będzie z podobnymi konstrukcjami na torach wyścigowych w kilku krajach Europy. To najlepszy sposób na sprawdzenie przyjętych przez nas rozwiązań, zebranie cennych doświadczeń i baza do dalszej pracy podczas rozwoju następnych konstrukcji.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony