Ekonomiczne użytkowanie auta to nie tylko ograniczanie spalania, ale przede wszystkim działania pomagające wydłużyć żywotność części, które najszybciej ulegają zużyciu. Co robić by właściwie dbać o samochód i długo cieszyć się jego sprawnością?
Po pierwsze - dbaj o stan swojego auta
Samochód, tak jak każdy niekonserwowany sprzęt niszczeje. Poszczególne części oraz podzespoły pod wpływem codziennej eksploatacji podlegają zużyciu. Płyny działające w samochodzie z czasem tracą swoje właściwości, filtry cząstek stałych zapychają się, a klocki i tarcze hamulcowe ścierają. Bez regularnych przeglądów i kontroli nie możemy być pewni, czy nasze auto jest w pełni sprawne, a co najważniejsze, czy jest bezpieczne.
Wszelkie usterki, które przez dłuższy czas nie są naprawiane, mogą doprowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń auta, co może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Często nawet drobna naprawa, np. wymiana klocków hamulcowych, może ustrzec nas przed niebezpieczną awarią. Dlatego tak ważne jest aby sprawdzać stan techniczny samochodu przynajmniej raz na pół roku. Doświadczony mechanik odpowiednio wcześnie stwierdzi, które części uległy zużyciu lub uszkodzeniu i wymagają wymiany. Rozwikła także zagadki niepokojących zmian w pracy samochodu, dziwnych szumów, nierównej praca silnika czy konieczności zbyt częstego uzupełniania oleju silnikowego i innych płynów.
Po drugie - dobierz odpowiedni olej silnikowy
Codzienna, prawidłowa oraz ekonomiczna praca silnika w dużym stopniu zależy od odpowiedniego doboru oleju. Produkty najwyższej jakości zapobiegają osadzaniu się szlamów i redukują utlenianie, utrzymując silnik w dobrym stanie i minimalizując kwasy powodujące korozję. Dzięki stosowaniu środków smarnych zalecanych lub zaaprobowanych przez danego producenta, silnik naszego samochodu będzie optymalnie zabezpieczony. Doskonałym przykładem może być koncern Shell, którego produkty dostosowane są do całego wachlarza marek: od sportowych samochodów Ferrari czy Porsche przez popularne wśród kierowców miejskie BMW, Mercedes, Volkswagen, Hyundai czy Fiat, aż po motocykle Ducati. Aby ułatwić wybór odpowiedniego oleju, Shell umieścił na opakowaniach swoich produktów informacje o rekomendacjach producentów samochodów. Ponadto na etykietach znajdują się szczegółowe dane na temat wykorzystanej bazy olejowej np. wyprodukowanej w technologii Shell PurePlus Technology, która gwarantuje uzyskanie czystego i klarownego oleju bazowego, praktycznie pozbawionego wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej.
Dla tych, którzy mają problem z doborem oleju dużym udogodnieniem są specjalne programy, które pomagają dobrać odpowiedni produkt smarny. Warto skorzystać z pomocnego narzędzia Shell LubeMatch dostępnego na stronie internetowej: http://lubematch.shell.pl/pl. Dzięki niemu możemy precyzyjne dobrać właściwy produkt do marki, modelu, rocznika i wersji posiadanego pojazdu.
Po trzecie – poznaj zasady ekonomicznej jazdy
Nie bez przyczyny coraz częściej i coraz głośniej mówi się o ekojeździe. Stosując zasady takiego stylu jazdy oszczędzamy nie tylko pieniądze i wydłużamy żywotność naszego auta, ale także chronimy środowisko, ograniczając emisję spalin.
Podstawową zasadą ekonomicznego prowadzenia samochodu jest płynność jazdy. Gwałtowne przyspieszanie i ostre hamowanie wiąże się z niepotrzebnym, większym zużyciem paliwa. Więc jeśli widzimy, że za chwilę zapali się czerwone światło, zdejmijmy nogę z pedału gazu. W ten sposób nie tylko zadbamy o swój portfel, ale także oszczędzimy hamulce. Kolejną istotną zasadą jest unikanie jazdy na wysokich obrotach – optymalna prędkość obrotowa silnika to niższe zużycie paliwa. Warto także wiedzieć, że po uruchomieniu auta należy szybko zmienić przełożenia na wyższe, aż do osiągnięcia pożądanej prędkości. Jazda na wyższym biegu nie tylko obniża poziom hałasu i emisji szkodliwych substancji, ale obniża spalanie. Ważną kwestią jest wyłączanie silnika podczas postojów. Eksperci szacują, że stojące auto z pracującym silnikiem zużywa nawet litr paliwa na godzinę. Następnym istotnym elementem ekojazdy jest odpowiednie ciśnienie w oponach - za wysokie negatywnie wpływa na komfort jazdy i przyspiesza zużywanie się elementów zawieszenia, natomiast za niskie generuje większe zużycie paliwa. Równie ważne jest odpowiednie przewożenie bagażu. Bagażnik należy opróżniać z niepotrzebnych przedmiotów, które zwiększają masę samochodu. Specjalne boksy dachowe czy instalacje do przewożenia rowerów powinny być demontowane jeśli nie są używane, ponieważ wpływają one negatywnie na aerodynamikę pojazdu.
Jak się okazuje ekonomiczne użytkowanie samochodu nie musi być trudnym zadaniem. Aby osiągnąć sukces wystarczy regularnie kontrolować stan techniczny pojazdu oraz wybierać odpowiedni olej silnikowy. Ważne by sięgać po wysoką jakość oraz sprawdzone marki. Na koniec zostaje już tylko rozważne prowadzenie samochodu i przestrzeganie zasad ekojazdy.
Komentarze (0)