Auto detailing

Auto detailing

ponad rok temu  25.08.2020, ~ Administrator   

Autodetailing - podstawy dla każdego
Strona 1 z 2

Pielęgnacja auta dla pasjonatów czterech kółek to czysta przyjemność, należy jednak postępować zgodnie z zasadami, stosowanymi przez specjalistów. W naszym prywatnym salonie autodetailingu nie może też zabraknąć najlepszych środków oraz narzędzi. Krzysztof Wyszyński, Product Manager z Würth Polska mówi o nowościach, które warto przetestować oraz przypomina najważniejsze reguły autodetailingu.

Przystępując do mycia auta, najpierw należy dokładnie je obejrzeć, sprawdzić stan karoserii, zidentyfikować rodzaje zabrudzeń oraz przygotować potrzebne środki. Podstawą jest także zaparkowanie samochodu w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu, jeśli to możliwe, najlepiej w zamkniętej hali przystosowanej do mycia samochodów. Gdy już zadbamy o te szczegóły możemy przejść do konkretów.

1. Mycie

W pielęgnacji auta niezwykle istotne jest mycie, które zaczynamy od opłukania samochodu wodą w celu usunięcia powierzchownego brudu i kurzu. Jeśli mamy do tego odpowiednie warunki i sprzęt, taki jak pianownica, dobrze jest zacząć mycie wstępne od nałożenia piany aktywnej. Aplikujemy ją od dołu do góry karoserii, po czym spłukujemy wodą dokładnie w taki sam sposób. Następnie przystępujemy do mycia auta zwykłym szamponem samochodowym. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia piany na pojeździe, a preparat myjący nie tylko dokładnie wypłuka jej pozostałości z trudnodostępnych miejsc, ale też zneutralizuje zasadowy odczyn piany. Gdy ten etap mamy już za sobą możemy skupić się na trudniejszych w usunięciu zabrudzeniach, takich jak żywica z drzew czy ślady po owadach. Szczególnie w okresie wiosna-jesień przednia część samochodu wraz z szybą często są zabrudzone owadami, uderzającymi o pojazd w czasie jazdy. Ślady te mogą być trudne do wyczyszczenia, zwłaszcza jeżeli są stare i zaschnięte. W celu usunięcia tych plam, warto użyć specjalistycznego środka do zmywania insektów.

– Taki preparat należy nanieść bezpośrednio na zabrudzenie i odczekać chwilę, aż substancje czynne w nim zawarte zaczną działać. Pamiętajmy żeby nie zostawiać produktu na oczyszczonej powierzchni za długo, tak aby zapobiec jego zaschnięciu. Po upływie około 3-5 minut od nałożenia środka zabrudzenie jest już gotowe do zmycia – mówi Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.

W przypadku ubrudzenia auta żywicą konieczny będzie preparat, przeznaczony do zmywania tłustych plam. Najtrudniejsze do usunięcia są jednak ślady asfaltu i smoły, szczególnie z jasnych karoserii i elementów takich jak progi, felgi czy drzwi. Do ich likwidacji również warto wybrać odpowiedni produkt. Może się wydawać, że tak duża ilość różnego rodzaju specyfików jest zbędna przy zwykłym myciu samochodów. Rzeczywiście, jeśli chcemy tylko przywrócić autu czystość to zadowalający efekt możemy osiągnąć już po samym myciu pianą aktywną i szamponem. Przygotowanie karoserii do polerowania wymaga jednak bardzo dokładnego pozbycia się wszelkich zabrudzeń i wtrąceń, które mogłyby się dostać między lakier a pad polerski. Niestety nie ma jednego uniwersalnego środka, który jest w stanie usunąć z powierzchni lakieru każdy typ zabrudzenia, dlatego potrzebnych jest tak dużo różnych produktów.

Oprócz odpowiednich środków do likwidacji różnego rodzaju plam na karoserii, niezwykle istotne są same akcesoria, którymi czyścimy auto. Do usuwania wtrąceń z lakieru po myciu wstępnym najlepsze są ścierki, gąbki, czy pady pokryte glinką polerską. Doskonale zastępują dotychczas stosowane ręczne glinki do lakieru i pozwalają szybko przygotować powierzchnie do polerowania.

– Najważniejszą kwestią w korzystaniu z  produktów pokrytych glinką polerską jest używanie ich na mokro, najlepiej z niewielkim dodatkiem specjalnego detergentu dla zapewnienia odpowiedniego poślizgu. Ściereczki, gąbki, rękawice i pady polerskie, pokryte glinką polerską są  dostępne w ofercie Würth Polska – informuje Krzysztof Wyszysński.

2. Mycie szyb

Do mycia szyb najlepiej sprawdzi się środek z aktywną pianą. Wysoko skoncentrowane produkty powierzchniowo-czynne działają najintensywniej podczas pękania pęcherzyków uformowanej piany. Zapewnia to dużą skuteczność mycia i jest bezpieczne dla szyb. Po rozprowadzeniu środka bezpośrednio na szybie, zbieramy go gumową ściągaczką lub osuszamy powierzchnię ściereczką z mikrofibry czy irchy. Do dokładnego i szybkiego pozbycia się ciężkich zabrudzeń z szyby można również użyć pada CLAY z polerką – powierzchnię szyby należy zwilżyć wodą z niewielkim dodatkiem specjalnego detergentu.

3. Czyszczenie felg

Uporczywy pył ze zużywających się podczas eksploatacji samochodu klocków hamulcowych jest najczęstszym zabrudzeniem na felgach i kołpakach samochodowych. Ze względu na stale urozmaicany kształt oraz wygląd felg i kołpaków warto użyć specjalistycznego zmywacza do ich czyszczenia.

– Zmywacz Premium dostępny w Würth Polska nie zawiera kwasów, dzięki czemu nie spowoduje uszkodzeń powierzchni wrażliwych na produkty o odczynie kwaśnym. Wskaźnik kolorystyczny (zmiana koloru na bordowy) wizualnie pokazuje optymalny czas, przez jaki produkt powinien być pozostawiony na feldze, tak by skutecznie oddziaływać na brud i nie spowodować uszkodzenia powierzchni. Aby poprawić jakość czyszczenia należy zruszyć brud przy użyciu specjalnej szczotki do kół, dzięki której lepiej doczyścimy każdy zakamarek – doradza Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.

4. Perfekcyjnie lśniący lakier

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony