Koronawirus

Ogumienie

Opony

miesiąc temu  09.04.2020, ~ Administrator   

Sezonowa wymiana opon dozwolona! Jest stanowisko resortu zdrowia
Strona 1 z 2

Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb - poinformował dziś Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Dla kierowców, którzy nie przemieszczają się w tym okresie swoim autem oraz dla tych objętych obowiązkową kwarantanną nie ma pośpiechu – mogą oni jeszcze poczekać z wizytą w warsztacie. Warto korzystać z usług serwisów, które stosują procedury ochrony klientów i pracowników przeciw koronawirusowi. 

Jak informowaliśmy, temat ten był przedmiotem dyskusji i wątpliwości. Policja, na łamach ogólnopolskich mediów, sugerowała, że wymianę opon należy odłożyć w czasie, a potrzeba wykonania tej usługi nie jest wystarczającym powodem do łamania zakazu przemieszczania. Pojawiały się informacje o mandatach dla kierowców oczekujących na taką usługę w kolejkach pod warsztatmi. Eksperci motoryzacyjni nie mieli wątpliwości, że czekać z wymianą opon nie wolno - i napisali list do premiera i resortu zdrowia.

– Doceniamy szybką reakcję Ministerstwa Zdrowia na nasz apel. Jesteśmy przekonani, że rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących zezwolenia na sezonową wymianę opon przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących codziennych potrzeb – takich jak robienie zakupów spożywczych – wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – komentuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).
– Opony letnie przez budowę bieżnika i twardszą mieszankę gumową zapewniają większą przyczepność do jezdni przy wiosenno-letnich temperaturach – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). – Jeśli w tych dniach musisz jeździć do pracy lub na zakupy samochodem, to lepiej robić to na oponach letnich lub dobrej klasy całorocznych. Dzięki temu unikniesz szybszego zużycia zimowego kompletu – dodaje Sarnecki.

Musimy pamiętać, że nie każda opona nadaje się do szybkiej jazdy na rozgrzanych jezdniach. Pozorna oszczędność czasu i pieniędzy na wymianie opon sprawia, że niektórzy kierowcy zapominają o bezpieczeństwie. Niestety, droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich1.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 11
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Klimek 2 miesiąc temu Zapraszamy na sezonową wymianę opon https://www.autopunkt24.pl/usl...
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Daniel Bayernowski 1 miesiąc temu Ja wiem biznes biznesem ale ilustracja na początku artykułu to na prawdę słaby zabieg marketingowy. Słaby i nieprawdziwy. Nie ma ani badań ani przepisów, które by to usprawiedliwiały. Gwarantuje, że niektóre "zimowe" maja lepsze osiągi od niektórych letnich. Wszystko zależy od producenta, mieszanki, bieżnika a nie od tego czy ktoś to nawie zimowa i letnia. Warsztat.pl jest genialnym portalem bo opiera się technologi a ta reklama na życzeniach.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony