Koronawirus

Opony

ponad rok temu  09.04.2020, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Sezonowa wymiana opon dozwolona! Jest stanowisko resortu zdrowia

Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb - poinformował dziś Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Dla kierowców, którzy nie przemieszczają się w tym okresie swoim autem oraz dla tych objętych obowiązkową kwarantanną nie ma pośpiechu – mogą oni jeszcze poczekać z wizytą w warsztacie. Warto korzystać z usług serwisów, które stosują procedury ochrony klientów i pracowników przeciw koronawirusowi. 

Jak informowaliśmy, temat ten był przedmiotem dyskusji i wątpliwości. Policja, na łamach ogólnopolskich mediów, sugerowała, że wymianę opon należy odłożyć w czasie, a potrzeba wykonania tej usługi nie jest wystarczającym powodem do łamania zakazu przemieszczania. Pojawiały się informacje o mandatach dla kierowców oczekujących na taką usługę w kolejkach pod warsztatmi. Eksperci motoryzacyjni nie mieli wątpliwości, że czekać z wymianą opon nie wolno - i napisali list do premiera i resortu zdrowia.

– Doceniamy szybką reakcję Ministerstwa Zdrowia na nasz apel. Jesteśmy przekonani, że rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących zezwolenia na sezonową wymianę opon przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących codziennych potrzeb – takich jak robienie zakupów spożywczych – wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – komentuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).
– Opony letnie przez budowę bieżnika i twardszą mieszankę gumową zapewniają większą przyczepność do jezdni przy wiosenno-letnich temperaturach – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO). – Jeśli w tych dniach musisz jeździć do pracy lub na zakupy samochodem, to lepiej robić to na oponach letnich lub dobrej klasy całorocznych. Dzięki temu unikniesz szybszego zużycia zimowego kompletu – dodaje Sarnecki.

Musimy pamiętać, że nie każda opona nadaje się do szybkiej jazdy na rozgrzanych jezdniach. Pozorna oszczędność czasu i pieniędzy na wymianie opon sprawia, że niektórzy kierowcy zapominają o bezpieczeństwie. Niestety, droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich1.

Dobór opon powinien być ściśle związany z warunkami ich eksploatacji. Opony zimowe mają inną od typu letniego budowę bieżnika i skład mieszanki gumowej – w niższych temperaturach nie stają się twarde jak plastik i pozostają elastyczne. Sztywność takiego ogumienia waha się w granicach 45-65 w skali Shore’a2, podczas gdy sztywność opon letnich wynosi 65-75. Wpływa to m.in. na szybsze zużycie opon zimowych w temperaturach wiosenno-letnich i ich większe opory toczenia.

1 Dane ADAC

2 Skale do wyznaczania twardości materiałów metalowych i niemetalowych

Komentarze (2)

dodaj komentarz
  • ~ Klimek 2 ponad rok temu Zapraszamy na sezonową wymianę opon https://www.autopunkt24.pl/usl...
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
  • ~ Daniel Bayernowski 1 ponad rok temu Ja wiem biznes biznesem ale ilustracja na początku artykułu to na prawdę słaby zabieg marketingowy. Słaby i nieprawdziwy. Nie ma ani badań ani przepisów, które by to usprawiedliwiały. Gwarantuje, że niektóre "zimowe" maja lepsze osiągi od niektórych letnich. Wszystko zależy od producenta, mieszanki, bieżnika a nie od tego czy ktoś to nawie zimowa i letnia. Warsztat.pl jest genialnym portalem bo opiera się technologi a ta reklama na życzeniach.
    oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
do góry strony