Koronawirus

Prawo

ponad rok temu  03.04.2020, ~ Administrator   

Ulga w czasach wirusa - porady doradcy finansowego dla warsztatów

Kredyty, leasingi, składki ZUS! Jak realizować zobowiązania finansowe, kiedy z powodu pandemii brakuje klientów? - Na dzień dzisiejszy widzę dwie instytucje, w których możemy coś wskórać. To bank i ZUS - pisze w artykule dla portalu warsztat.pl Jacek Niedałtowski, ekspert finansowy.

Zacznę od ZUSu. Jakie mamy możliwości?

Wstrzymanie - uważam, że to najgorsza z opcji, ponieważ jedyne co robimy, to odraczamy płatności składek na 3 miesiące. Zaległe składki i tak będziemy musieli zapłacić wraz z odsetkami.

Zwolnienie - czyli na chłopski rozum niepłacenie składek przez 3 miesiące. Kryteria?
➡15681 zł przychodu (nie dochodu) za poprzedni miesiąc,
➡zatrudnionych do 9 osób (osoby na umowach zlecenie też się liczą)

Ważne! Jeśli nie spełniasz kryteriów na ten miesiąc, a za miesiąc już będziesz spełniał, możesz to wykorzystać na kolejne 2 miesiące. Mamy możliwość wybierania miesięcy tych, które chcemy i w których mamy taką możliwość.

Przykład. W lutym 2020 przychód wyniósł 18000 zł, w marcu 4500 zł, a w kwietniu 0 zł. Ta osoba nie może ubiegać się o zwolnienie z ZUS w marcu, ponieważ przychód za zeszły miesiąc jest zbyt wysoki. Może natomiast ubiegać się o zwolnienie w dwóch kolejnych miesiącach.

W przypadku jednoosobowej działalności jest to blisko 4300 zł oszczędności, jeśli wykorzystamy wszystkie trzy miesiące. Jeśli spełniasz kryteria - bez wahania składaj wniosek!

Postojowe - jest to jednorazowe świadczenie od ZUSu. Co ciekawe, jest nieoskładkowane i nieopodatkowane. Kryteria?

➡Te same co w przypadku zwolnienia + musisz mieć minimum o 15% niższy przychód niż w zeszłym miesiącu. Możemy o to wnioskować tylko raz i dzięki temu otrzymać:
- KPiR (zasady ogólne) - 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia)
- Karta podatkowa, ryczałt i zwolnieni z VAT - 1300 zł.

Nieroztropnie byłoby się po to nie schylić.
Co ciekawe, można wnioskować o zwolnienie i postojowe. Jedno drugiego nie wyklucza.

Jak to zrobić? Na pewno nie papierowo. M.in. z tego powodu, że najbezpieczniej jest dziś w domu!
Polecam założyć sobie konto na PUE (Platforma Usług Elektronicznych) https://www.zus.pl/pue - tam nie można popełnić błędu, bo system takowe wyklucza. Do każdej kwestii wymienionej powyżej jest oddzielny wniosek. Z minusów - będzie to trochę kosztowało czasu i nerwów (sporo zainteresowanych = serwery wolniej działają), ale przy 1 osobowej działalności za łącznie nawet do 6400 zł oszczędności w budżecie warto spędzić parę chwil przed komputerem.

W bankach jest znacznie trudniej. Opcje w przypadku kredytu czy leasingu w zasadzie są dwie. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, iż ciężko przedstawić dzisiejsze stanowisko wszystkich banków i firm leasingowych, bo równie dobrze po opublikowaniu artykułu może się to zmienić.

Opcja nr 1: przez 3 do 6 miesięcy klienci spłacają tylko odsetki. Spłata kapitału zostanie zawieszona. Niektóre banki dają dwie możliwości skorzystania z tej opcji:

- Wydłużenia okresu kredytowania o zastosowany okres zawieszenia, czyli - jeśli zrobiłem sobie przerwę na 3 miesiące to mój kredyt będę spłacał o 3 miesiące dłużej

- rozłożenie kapitału w ratach bez wydłużania okresu. W skrócie - mój kapitał z okresu prolongaty zostanie doliczony do całości kredytu i doliczony do rat do końca kredytu. Automatycznie po okresie kredytowania moja rata ulegnie delikatnemu powiększeniu.

Opcja 2: odroczenie całej raty kapitałowo-odsetkowej o 3-6 miesięcy i wydłużenie automatycznie okresu spłaty o ten okres.

Dyspozycję można złożyć zdalnie: w bankowości internetowej i telefonicznie. Za realizację dyspozycji zawieszenia spłaty rat, instytucje w obecnej sytuacji zwykły nie pobierać opłat.

Warto dodać, że bank nie odstępuje od obowiązku płacenia np. składki ubezpieczenia spłaty kredytu czy nieruchomości.

Jacek Niedałtowski
Ekspert Finansowy/Manager
tel. 601 964 963
Phinance S.A.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony