Najważniejsze wiadomości

Prawo

ponad rok temu  02.10.2022, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Ponad 70 mln euro na wsparcie recyklingu baterii litowo-jonowych w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła 30 września 2022r. inwestycję w wysokości ponad 70 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 w rozwój technologii recyklingu baterii litowo-jonowych na Śląsku.

Projekt będzie wspierał budowę zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów samochodowych, badania nad projektowaniem i rozwojem technologii odzyskiwania metali o strategicznym znaczeniu gospodarczym ze zużytych baterii litowo-jonowych, takich jak te stosowane w pojazdach elektrycznych, oraz katalizatorów samochodowych. Należą do nich metale z grupy kobaltu, litu, niklu i platyny. Ponadto, unijne środki wesprą rozwój bezpiecznego transportu, sortowania i mechanicznej obróbki baterii.

- Cieszę się, że ten nowy projekt został zatwierdzony. Będzie wspierać badania i innowacje w sektorze baterii oraz pomóc w opracowaniu nowych i przyjaznych dla środowiska technologii recyklingu, umożliwiających odzyskiwanie cennych surowców ze zużytych baterii i katalizatorów. Jest to również ważny projekt wspierający badania naukowe i rozwój miejsc pracy w całym regionie - powiedziała Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Polityka spójności UE

Oczekuje się, że projekt stworzy co najmniej 100 nowych bezpośrednich miejsc pracy i około 300 pośrednich miejsc pracy. Pilotaż zostanie ukończony w 2023 r., a druga faza optymalizacji i rozwoju potrwa do 2027 r.

Więcej informacji na temat polityki spójności w Polsce można znaleźć na platformie Cohesion Open Data Platform

https://cohesiondata.ec.europa.eu/countries/PL i Kohesiohttps://kohesio.ec.europa.eu/en/.

Fot. ec.europa.eu

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony