Najważniejsze wiadomości

Warto wiedzieć

Wydarzenia rynkowe

11 dni temu  20.01.2023, ~ Rafał Dobrowolski   

Szwajcarzy przejmują biznes motoryzacyjny Borgers

Firma Autoneum podpisała umowę przejęcia działalności motoryzacyjnej od Grupy Borgers. O tym, że zakłady Borgers w Niemczech ogłosiły niewypłacalność, pisaliśmy pod koniec październiku zeszłego roku.

Akwizycja ma zostać zamknięta w kwietniu 2023 r. po uzyskaniu zgody urzędów antymonopolowych. Wartość transakcji to 117 mln euro. Planowane jest także podwyższenie kapitału w kwocie około 100 mln CHF.

- Dzięki przejęciu firmy Borgers, Autoneum jeszcze bardziej rozszerza swoją pozycję lidera na rynku globalnym w zakresie zrównoważonych i lekkich rozwiązań akustycznych i zarządzania termicznego dla pojazdów. Jest to ważny, strategiczny krok w rozwoju Autoneum - powiedział Hans-Peter Schwald, Prezes Zarządu Autoneum Holding Ltd.

Tak jak w przypadku Grupy Borgers, która ma swój oddział w Złotoryi, gdzie produkowane są m.in. podsufitki oraz panele boczne do kabin ciężarówek, także Autoneum ma swój oddział w Polsce (m.in. w Katowicach).

Słów więcej o firmie z siedzibą w Niemczech, która z 1900 pracownikami ma szansę utrzymać się w branży Automotive za sprawą przejęcia przez Szwajcarów, którzy na całym świecie zatrudniają blisko 12. tys. fachowców.

Borgers z siedzibą w Bocholt specjalizuje się w produkcji komponentów tekstylnych do pojazdów. Grupa składa się ze spółki holdingowej (Borgers SE & Co. KGaA) oraz spółek operacyjnych w Europie, Chinach i USA. Firma założona w 1866 roku wcześniej zajmowała się także produkcją tłumików i izolacji do samochodów czy pełnych systemów bagażnika.

Dziś ponad 80 proc. obrotów grupy generowanych jest z wyrobów włókienniczych dla producentów pojazdów. Firma jest dostawcą motoryzacyjnym, produkującym m.in. materiały wygłuszające (wewnętrzne i zewnętrzne) oraz wykładziny dywanowe. Wśród klientów są producenci samochodów osobowych jak i pojazdów ciężarowych.

Ogólny spadek produkcji w przemyśle motoryzacyjnym sprawił, że na koniec 2020 roku odnotowano sprzedaż niższą o 204 mln euro. Od tego czasu sytuacja firmy pogorszyła się na skutek coraz wyższych kosztów działalności. Wzrost kosztów energii i wysokie koszty surowców zrównoważyły wcześniejszą restrukturyzację i dlatego niemieckie spółki (Borgers SE & Co. KGaA, Borgers Management SE, Johann Borgers GmbH, Johann Borgers Berlin GmbH oraz Borgers Süd GmbH) złożyły w ubiegłym roku wniosek o wszczęcie zwykłego postępowania upadłościowego.

Fot. Autoneum Holding Ltd

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony