Najważniejsze wiadomości

Inne

ponad rok temu  17.12.2021, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 4 minuty

Unijna tablica innowacji przemysłu

Od 2004 r. Komisja co roku publikuje unijną tablicę wyników w dziedzinie inwestycji w badania i rozwój w przemyśle. Tegoroczne wydanie tablicy wyników obejmuje 2 500 przedsiębiorstw, które w 2020 r. najwięcej na świecie zainwestowały w badania i rozwój.

Unijna tablica wyników w dziedzinie inwestycji w badania i rozwój w przemyśle z 2021 r. nadal wykazuje wysoki poziom inwestycji w sektorze ICT, sektorze zdrowia i sektorze ekologicznym

Pomimo utrudnionego otoczenia gospodarczego w 2020 r., jak wynika z opublikowanej dziś nowej edycji unijnej tablicy wyników w dziedzinie inwestycji w badania i rozwój w przemyśle, przedsiębiorstwa w UE zwiększyły inwestycje w badania i rozwój w sektorach opieki zdrowotnej i ICT. UE pozostaje jednym z liderów pod kątem zielonych opatentowanych technologii o wysokiej wartości i zielonych patentów w obszarze energochłonnych sektorów przemysłu, co odzwierciedla jej dążenie do neutralności klimatycznej.

W szczególności przedsiębiorstwa z siedzibą w UE zwiększyły inwestycje w badania i rozwój w sektorach zdrowia (10,3 proc.) i usług ICT (7,2 proc.), choć w wolniejszym tempie niż przedsiębiorstwa z USA i Chin. Jednak po raz pierwszy od 10 lat łączne inwestycje w badania i rozwój przedsiębiorstw z UE zmniejszyły się, głównie z powodu osłabienia działalności badawczo-rozwojowej w sektorze motoryzacyjnym, lotniczym i kosmicznym oraz w sektorze obronności. W 2020 r. przedsiębiorstwa z siedzibą w UE zmniejszyły łączne inwestycje w badania i rozwój o 2,2 proc. Firmy z USA i Chin zwiększyły natomiast łączne inwestycje w badania i rozwój odpowiednio o 9,1 proc. i 18,1 proc. Podczas kryzysu związanego z koronawirusem przedsiębiorstwa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych i Chinach zwiększyły swój udział w badaniach i rozwoju w niektórych sektorach, takich jak sektor zdrowia (USA: 17,9 proc.; Chiny: 30,7 proc.), usługi ICT (USA: 12,4 proc.; Chiny: 21,2 proc.) oraz producenci ICT (USA: 7,8 proc.; Chiny: 11,5 proc.).

W sektorze ICT

Choć pandemia pobudziła szybko rozwijające się sektory usług ICT i ochrony zdrowia na świecie, to uderzyła ona mocno w tradycyjne gałęzie przemysłu, takie jak przemysł motoryzacyjny (spadek o 4,3 proc.), sektor lotniczy i kosmiczny oraz sektor obronności (spadek o 17 proc.) Przemysł motoryzacyjny stanowi najważniejszy sektor inwestycji w badania i rozwój dla przedsiębiorstw z UE, co przyczyniło się do ogólnego spadku działalności badawczo-rozwojowej. Wciąż jednak 14 przedsiębiorstw z UE plasuje się w pierwszej pięćdziesiątce grupy 2 500 największych inwestorów w dziedzinie badań i rozwoju na świecie.

Jak zauważyła komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel: „Inwestowanie w badania naukowe i innowacje jest kluczowe, by europejski przemysł był liderem w transformacji ekologicznej, osiągał doskonałe wyniki w szybko rozwijającym się sektorze ICT i przewodził nowej fali innowacji w zakresie najbardziej zaawansowanych technologii. Unijna tablica wyników w dziedzinie inwestycji w badania i rozwój w przemyśle wyraźnie pokazuje, gdzie musimy zintensyfikować działania, wzywając nas do inwestowania teraz w przyszłość.”

Na całym świecie nakłady na badania i rozwój w przemyśle utrzymywały się na wysokim poziomie pomimo kryzysu związanego z koronawirusem. W roku 2020, czyli 11 rok z rzędu, po raz kolejny wzrosły – tym razem o 6 proc. W tym samym roku odnotowano natomiast znaczny spadek wydatków kapitałowych, sprzedaży netto i zysków operacyjnych. Korzystna tendencja w zakresie inwestycji w badania i rozwój wskazuje, że przedsiębiorstwa patrzą przyszłościowo i przygotowują się do ożywienia gospodarczego, utrzymując lub zwiększając nakłady na badania i rozwój, mimo że musiały ograniczyć inne wydatki, a ich dochody spadały.

Znaczenie ICT, ochrony zdrowia i przemysłu motoryzacyjnego dla globalnej konkurencyjności w dziedzinie badań i rozwoju ilustruje fakt, że łączne inwestycje w badania i rozwój w tych trzech obszarach wzrosły ponad dwukrotnie od 2010 r., a w obszarze usług ICT nawet trzykrotnie. W kontekście rankingów poziomów inwestycji przedsiębiorstw sektor ICT stale zajmuje pierwsze miejsce w tablicy wyników, co podkreśli postępującą cyfryzację gospodarki światowej. W 2020 r. wszystkie pięć czołowych pozycji dotyczyło sektora cyfrowego.

Oczekuje się, że dwojaka transformacja – ekologiczna i cyfrowa – umożliwi unijnym przedsiębiorstwom poprawę wyników w zakresie badań i rozwoju oraz pozwoli ożywić ich bazy przemysłowe, zgodnie z priorytetami strategii przemysłowej UE i ambicjami Europy dotyczącymi wzmocnienia ekosystemu innowacji i wspierania odpowiednich polityk.

Fot. Komisja Europejska

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony