ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

WYWIADY

Warto wiedzieć

Wydarzenia

Nasze rozmowy

WYWIADY

Hybrydy

12 miesięcy temu  27.02.2018, ~ Administrator   

Elektromobilność? Trzeba przygotować specjalistów interdyscyplinarnych [FILM]

fot. Piotr Łukaszewicz

Strona 1 z 2

Samochody hybrydowe, elektryczne, a za kilka lat dodatkowo – autonomiczne, które nie będą potrzebowały kierowcy. Tak zmienia się motoryzacja. Jakie wyzwania stoją przed przedstawicielami branży w Polsce? Czy będziemy w stanie im sprostać? Jak do tej rewolucji powinny przygotować się warsztaty?

Dyskutowano o tym podczas debaty klubowej "Electromobility in Tech City", zorganizowanej w Warszawie przez Executive Club. Byliśmy patronem medialnym tego wydarzenia. Tematem, który najczęściej pojawiał się w dyskusji, była przyjęta ustawa o elektromobilności, którą zgodnie określono jako solidny fundament rozwoju.

Zbudować stacje ładowania
- Ustawa zawiera ważne elementy, które likwidują bariery, a także stwarza pewne ułatwienia inwestycyjne. Nie będzie konieczne uzyskanie koncesji dla świadczenia usług ładowania czy dla prowadzenia jako operator takiej stacji. Nie będzie również konieczne uzyskanie pozwoleń budowlanych na ogólnodostępne stacje ładowania – mówi dr Przemysław Zysk, prawnik z Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. - To, co jest istotne dla rozwoju sieci, to nie problem techniczny, a problem współpracy z samorządami, które niekoniecznie chcą rozwijać tego rodzaju infrastrukturę – wskazywał prof. dr hab. Wojciech Drożdż, wiceprezes ds. Innowacji i Logistyki w Enea Operator. Obecny w roli gościa honorowego na spotkaniu Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, zapewniał, że prądu dla aut elektrycznych w Polsce nie zabraknie. Milion aut w 2025 roku wygeneruje potrzebę dodatkowe prądu o wartości 4 Twh. W skali kraju i obecnego zużycia nie jest to znacząca liczba (2016 rok – 164,6 Twh).

- Ustawa o elektromobliności o to wielki krok naprzód. Pojawiają się jednak już teraz głosy o potrzebie nowelizacji – mówił natomiast poseł Piotr Cieśliński, przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności. Według szacunków autorów ustawy, w 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion elektrycznych pojazdów. Ustawa mówi o szeregu ułatwień dla właścicieli takich aut, jak możliwość korzystania z buspasów, bezpłatne parkingi czy zwolnienie z akcyzy przy zakupie. Ale nie są przewidziane już takie ułatwienia dla pojazdów hybrydowych. Część branży brak tego zapisu ocenia jako błąd lub niedopatrzenie. Ale nie wszyscy. Karol Zarajczyk, prezes zarządu URSUS S.A. mówił, że ustawa ma m.in. wspierać polskie firmy działające w sektorze elektromobilności. A Polacy hybryd ani żadnych komponentów do takich aut nie produkują. Nie zgadzał się z nim natomiast Andrzej Szałka z Toyota Motor Poland podkreślając, że ustawa przede wszystkim powinna mieć na celu zachęcania do korzystania z rozwiązań przyjaznych środowisku. Hybrydy do takich rozwiązań należą.

Media do artykułu

Co z warsztatami?

Jednym z gości debaty klubowej "Electromobility in Tech City", zorganizowanej w Warszawie przez Executive Club, był prof. dr hab. inż. Stanisław Radkowski, dziekan wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Wydział ten jako jedyny w Polsce prowadzi studia na kierunku Inżynieria Pojazdów Elektrycznych i Hybrydowych.

My zapytaliśmy o branżę warsztatową. Czy poradzi sobie z zapowiadaną rewolucją? Odpowiedź w naszej relacji video.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ serwis 2 11 miesięcy temu Pan nie widzi problemu, ale to nie znaczy że nie widzą go inni. Nie chodzi o to, że kierowcy nie będą mieli gdzie serwisować aut, tylko o to, że mechanicy muszą się naprawdę postarać, jeśli chcą nadążać za technologiami. Problemu z naprawą auta na pewno nie będzie. Ale to nie o tym jest ten artykuł - przynajmniej ja tak to rozumiem.,
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ dawid 1 11 miesięcy temu auta hybrydowe jeżdżą od lat i nie widze problemu z ich serwisowaniem
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony