WYWIADY

WYWIADY

ponad rok temu  08.04.2021, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Sprzedaż samochodów używanych - jak naprawdę działa ten rynek?

Citroën Berlingo 1.6 HDI - to ostatnio jedno z lepiej sprzedających się aut. Fot. Piotr Łukaszewicz

Odwiedziliśmy położony w Lisicy koło Gostynina (woj. mazowieckie) plac handlowy jednego z profesjonalnych importerów samochodów używanych. To niewielka, rodzinna firma z blisko 30-letnim doświadczeniem. Na miejscu około 40 aut. 

Import samochodów używanych

Profesjonaliści w tej branży nie mają łatwo. Stereotyp „Mirka handlarza”, skupującego za Odrą szroty i zdezelowane auta, robi wszystkim przedsiębiorcom w tym sektorze krzywdę.

- Działająca w naszej branży szara strefa to duży problem. Ci ludzie, którzy głównie odpowiadają za negatywne opinie o sprzedawcach samochodów używanych, najczęściej nie prowadzą działalności gospodarczej, skupują auta w najniższych cenach, ukrywają wady. Nie ponoszą kosztów, takich jak BDO, akcyzy, opłaty rejestracyjne, podatki, ubezpieczenia. Usterki usuwają najniższym kosztem - zwyczajnie tak, by nie było ich widać w momencie sprzedaży. Dzięki temu mają niższe ceny. A Polacy często niestety kierują się głównie ceną. Potem jest rozczarowanie, a taki „sprzedawca” z szarej strefy nie ponosi żadnej odpowiedzialności, bo nawet nie figuruje w umowie. Przestrzegam przed transakcjami, które dokonywane są na przykład na stacjach benzynowych - opowiada Damian Seweryniak, pełnomocnik firmy.

Co jest więc kluczem do sukcesu w działalności na tak trudnym rynku? - To oczywiście zabrzmi jak slogan, ale naprawdę jest to zadowolenie klienta. Wiemy, że zadowolony klient wróci do nas po latach po kolejny samochód, ale też poleci nas znajomym - dodaje nasz rozmówca.

Dobry silnik szybciej sprzeda auto

Volkswagen, BMW, Audi - to najczęściej sprzedawane w tym miejscu samochody. Miano świetnie „sprzedawalnych” aut mają też m.in. Honda Jazz z benzynowym silnikiem 1.4 (mówi się, że ten motor przejeździ dwie karoserie) czy szczególnie popularny ostatnio - Citroen Berlingo 1.6 HDI. - Świetnie sprzedają się też auta z benzynowym silnikiem 1.6 8V z grupy VAG. Taką jednostkę znajdziemy m.in. w Golfie szóstce. Model silnika to, moim zdaniem, najważniejsza rzecz przy wyborze auta używanego. Oferujemy tu naszym klientom fachowe wsparcie, ale przede wszystkim sami korzystamy z tej wiedzy dokonując zakupów w Niemczech - zarówno u zaprzyjaźnionych pośredników, jak i klientów prywatnych - dodaje Damian Seweryniak.

Kwestia wyboru aut w Niemczech też jest dla powodzenia biznesu kluczowa. Jeden element do poprawek lakierniczych nie jest powodem do rezygnacji z zakupu. Często z niewielką szkodą dostępne są auta z niskim przebiegiem. Ważne, by naprawy dokonywać u profesjonalistów i na wysokiej klasy częściach zamiennych. - Jakość na pierwszym miejscu. Czasem za wysoką cenę, czasem kosztem długiego oczekiwania na naprawę - dodaje nasz rozmówca. Auta po wypadkach drogowych czy z bliżej niezdiagnozowaną usterką są odrzucane - to zbyt duże ryzyko.

- Podczas zakupu aut za granicą bywa trudno, konkurencja jest spora i czasem mamy dosłownie kilka minut na decyzję. Dlaczego stawiamy na import, a nie handel krajowy? Te auta są w zdecydowanej większości profesjonalnie serwisowane od początku. W Niemczech nie praktykuje się np. wymiany szczotek w alternatorze, tylko wymienia się od razu cały element. U nas bywa z tym różnie. Kolejny argument to wyposażenie samochodów. Te z Niemiec są często wyposażone w wysokim standardzie - dodaje przedsiębiorca.

W większości oferta tej firmy to samochody w cenie 20-50 tysięcy złotych. Nie brakuje jednak też aut wyższej klasy. Ten VW CC R-line z 2013 roku z przebiegiem nieco ponad 100 tysięcy kilometrów (i poszukiwanym, dwulitrowym TDI) wystawiono tutaj za 77 900 złotych.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
 • ~ Banan 5 ponad rok temuocena: 100%  Mają Super Auta kupiłem BMW wszystko wporządku tak jak miało być i jestem zadowolony Polecam ten Plac!!!
  oceń komentarz 1 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Nik 4 ponad rok temuocena: 0%  Uczciwy handlarz- podobno istnieje w ilości podobnej do jednorożców.
  oceń komentarz 0 1 zgłoś do moderacji
 • ~ Spr 3 ponad rok temuocena: 100%  Byłem tam kiedyś . Nic nie zakupiłem . Auta ładne czyste itd jak to auta z zagranicy . Jeżeli chce się kupić coś dobrego trzeba zapłacić czy to krajowe czy zagraniczne . Generalnie żeby kupić dobre auto trzeba szukać i uważać np na duże komisy gdzie auta wstawiają pseudo handlarze
  oceń komentarz 2 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Jolek 2 ponad rok temu Krajowymi niewiele osób handluje bo już nie da się ruszyć przebiegu, a sprowadzany hulaj dusza piekła nie ma :)
  oceń komentarz 0 0 zgłoś do moderacji
 • ~ Mariusz 1 ponad rok temuocena: 0%  Nie wiem, mnie jakoś te sprowadzane auta jakoś nie przekonują. Kupiłem sobie z salonu korando trójkę, jak dla mnie właśnie takie nowe to inwestycja na lata, szczególni że cena zakupu była niezła. Będę nim jeszcze długo jeździł
  oceń komentarz 0 1 zgłoś do moderacji
do góry strony