WYWIADY

Warto wiedzieć

Wydarzenia

WYWIADY

ponad rok temu  08.04.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

Sprzedaż samochodów używanych - jak naprawdę działa ten rynek?

Citroën Berlingo 1.6 HDI - to ostatnio jedno z lepiej sprzedających się aut. Fot. Piotr Łukaszewicz

Odwiedziliśmy położony w Lisicy koło Gostynina (woj. mazowieckie) plac handlowy jednego z profesjonalnych importerów samochodów używanych. To niewielka, rodzinna firma z blisko 30-letnim doświadczeniem. Na miejscu około 40 aut. 

Import samochodów używanych

Profesjonaliści w tej branży nie mają łatwo. Stereotyp „Mirka handlarza”, skupującego za Odrą szroty i zdezelowane auta, robi wszystkim przedsiębiorcom w tym sektorze krzywdę.

- Działająca w naszej branży szara strefa to duży problem. Ci ludzie, którzy głównie odpowiadają za negatywne opinie o sprzedawcach samochodów używanych, najczęściej nie prowadzą działalności gospodarczej, skupują auta w najniższych cenach, ukrywają wady. Nie ponoszą kosztów, takich jak BDO, akcyzy, opłaty rejestracyjne, podatki, ubezpieczenia. Usterki usuwają najniższym kosztem - zwyczajnie tak, by nie było ich widać w momencie sprzedaży. Dzięki temu mają niższe ceny. A Polacy często niestety kierują się głównie ceną. Potem jest rozczarowanie, a taki „sprzedawca” z szarej strefy nie ponosi żadnej odpowiedzialności, bo nawet nie figuruje w umowie. Przestrzegam przed transakcjami, które dokonywane są na przykład na stacjach benzynowych - opowiada Damian Seweryniak, pełnomocnik firmy.

Co jest więc kluczem do sukcesu w działalności na tak trudnym rynku? - To oczywiście zabrzmi jak slogan, ale naprawdę jest to zadowolenie klienta. Wiemy, że zadowolony klient wróci do nas po latach po kolejny samochód, ale też poleci nas znajomym -

dodaje nasz rozmówca.

Dobry silnik szybciej sprzeda auto

Volkswagen, BMW, Audi - to najczęściej sprzedawane w tym miejscu samochody. Miano świetnie „sprzedawalnych” aut mają też m.in. Honda Jazz z benzynowym silnikiem 1.4 (mówi się, że ten motor przejeździ dwie karoserie) czy szczególnie popularny ostatnio - Citroen Berlingo 1.6 HDI. - Świetnie sprzedają się też auta z benzynowym silnikiem 1.6 8V z grupy VAG. Taką jednostkę znajdziemy m.in. w Golfie szóstce. Model silnika to, moim zdaniem, najważniejsza rzecz przy wyborze auta używanego. Oferujemy tu naszym klientom fachowe wsparcie, ale przede wszystkim sami korzystamy z tej wiedzy dokonując zakupów w Niemczech - zarówno u zaprzyjaźnionych pośredników, jak i klientów prywatnych - dodaje Damian Seweryniak.

Kwestia wyboru aut w Niemczech też jest dla powodzenia biznesu kluczowa. Jeden element do poprawek lakierniczych nie jest powodem do rezygnacji z zakupu. Często z niewielką szkodą dostępne są auta z niskim przebiegiem. Ważne, by naprawy dokonywać u profesjonalistów i na wysokiej klasy częściach zamiennych. - Jakość na pierwszym miejscu. Czasem za wysoką cenę, czasem kosztem długiego oczekiwania na naprawę - dodaje nasz rozmówca. Auta po wypadkach drogowych czy z bliżej niezdiagnozowaną usterką są odrzucane - to zbyt duże ryzyko.

- Podczas zakupu aut za granicą bywa trudno, konkurencja jest spora i czasem mamy dosłownie kilka minut na decyzję. Dlaczego stawiamy na import, a nie handel krajowy? Te auta są w zdecydowanej większości profesjonalnie serwisowane od początku. W Niemczech nie praktykuje się np. wymiany szczotek w alternatorze, tylko wymienia się od razu cały element. U nas bywa z tym różnie. Kolejny argument to wyposażenie samochodów. Te z Niemiec są często wyposażone w wysokim standardzie - dodaje przedsiębiorca.

W większości oferta tej firmy to samochody w cenie 20-50 tysięcy złotych. Nie brakuje jednak też aut wyższej klasy. Ten VW CC R-line z 2013 roku z przebiegiem nieco ponad 100 tysięcy kilometrów (i poszukiwanym, dwulitrowym TDI) wystawiono tutaj za 77 900 złotych.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Banan 5 2 miesiące temuocena: 100%  Mają Super Auta kupiłem BMW wszystko wporządku tak jak miało być i jestem zadowolony Polecam ten Plac!!!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Nik 4 ponad rok temuocena: 0%  Uczciwy handlarz- podobno istnieje w ilości podobnej do jednorożców.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Spr 3 ponad rok temuocena: 100%  Byłem tam kiedyś . Nic nie zakupiłem . Auta ładne czyste itd jak to auta z zagranicy . Jeżeli chce się kupić coś dobrego trzeba zapłacić czy to krajowe czy zagraniczne . Generalnie żeby kupić dobre auto trzeba szukać i uważać np na duże komisy gdzie auta wstawiają pseudo handlarze
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Jolek 2 ponad rok temu Krajowymi niewiele osób handluje bo już nie da się ruszyć przebiegu, a sprowadzany hulaj dusza piekła nie ma :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Mariusz 1 ponad rok temuocena: 0%  Nie wiem, mnie jakoś te sprowadzane auta jakoś nie przekonują. Kupiłem sobie z salonu korando trójkę, jak dla mnie właśnie takie nowe to inwestycja na lata, szczególni że cena zakupu była niezła. Będę nim jeszcze długo jeździł
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony