WYWIADY

Warto wiedzieć

Wydarzenia

WYWIADY

5 miesięcy temu  04.05.2020, ~ Administrator   

Sprzedaż samochodów używanych - jak naprawdę działa ten rynek?

Citroën Berlingo 1.6 HDI - to ostatnio jedno z lepiej sprzedających się aut. Fot. Piotr Łukaszewicz

Strona 1 z 2

Część ekspertów motoryzacyjnych nie ma wątpliwości - przestoje w fabrykach związane z pandemią koronawirusa przełożą się na wyższe ceny nowych aut. Nowe normy emisji spalin także nie pozostają bez wpływu na cenę. Pisaliśmy o tym kilka dni temu - TUTAJ. Czy to oznacza, że Polacy chętniej wybierać będą pojazdy używane? To możliwy scenariusz, jeśli weźmiemy pod uwagę także niepewną sytuację na rynku pracy. Czas pokaże.

W majówkę odwiedziliśmy położony w Lisicy koło Gostynina (woj. mazowieckie) plac handlowy jednego z profesjonalnych importerów samochodów używanych. To niewielka, rodzinna firma z blisko 30-letnim doświadczeniem. Na miejscu około 40 aut. 

W ciągu naszej 40-minutowej wizyty nowych nabywców zyskały dwa samochody. A na parkingu dla klientów brak wolnych miejsc. - Rzeczywiście na początku pandemii koronawirusa ruch w naszej firmie zamarł całkowicie. Ale już od blisko dwóch tygodni widzimy duże ożywienie - mówi Damian Seweryniak, pełnomocnik firmy.

Import samochodów używanych

Profesjonaliści w tej branży nie mają łatwo. Stereotyp „Mirka handlarza”, skupującego za Odrą szroty i zdezelowane auta, robi wszystkim przedsiębiorcom w tym sektorze krzywdę.

- Działająca w naszej branży szara strefa to duży problem. Ci ludzie, którzy głównie odpowiadają za negatywne opinie o sprzedawcach samochodów używanych, najczęściej nie prowadzą działalności gospodarczej, skupują auta w najniższych cenach, ukrywają wady. Nie ponoszą kosztów, takich jak BDO, akcyzy, opłaty rejestracyjne, podatki, ubezpieczenia. Usterki usuwają najniższym kosztem - zwyczajnie tak, by nie było ich widać w momencie sprzedaży. Dzięki temu mają niższe ceny. A Polacy często niestety kierują się głównie ceną. Potem jest rozczarowanie, a taki „sprzedawca” z szarej strefy nie ponosi żadnej odpowiedzialności, bo nawet nie figuruje w umowie. Przestrzegam przed transakcjami, które dokonywane są na przykład na stacjach benzynowych - opowiada Damian Seweryniak.

Co jest więc kluczem do sukcesu w działalności na tak trudnym rynku? - To oczywiście zabrzmi jak slogan, ale naprawdę jest to zadowolenie klienta. Wiemy, że zadowolony klient wróci do nas po latach po kolejny samochód, ale też poleci nas znajomym - dodaje nasz rozmówca.

Dobry silnik szybciej sprzeda auto

Volkswagen, BMW, Audi - to najczęściej sprzedawane w tym miejscu samochody. Miano świetnie „sprzedawalnych” aut mają też m.in. Honda Jazz z benzynowym silnikiem 1.4 (mówi się, że ten motor przejeździ dwie karoserie) czy szczególnie popularny ostatnio - Citroen Berlingo 1.6 HDI. - Świetnie sprzedają się też auta z benzynowym silnikiem 1.6 8V z grupy VAG. Taką jednostkę znajdziemy m.in. w Golfie szóstce. Model silnika to, moim zdaniem, najważniejsza rzecz przy wyborze auta używanego. Oferujemy tu naszym klientom fachowe wsparcie, ale przede wszystkim sami korzystamy z tej wiedzy dokonując zakupów w Niemczech - zarówno u zaprzyjaźnionych pośredników, jak i klientów prywatnych - dodaje Damian Seweryniak.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Mariusz 1 5 miesięcy temu Nie wiem, mnie jakoś te sprowadzane auta jakoś nie przekonują. Kupiłem sobie z salonu korando trójkę, jak dla mnie właśnie takie nowe to inwestycja na lata, szczególni że cena zakupu była niezła. Będę nim jeszcze długo jeździł
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony