nie przegap

Wyposażenie warsztatu

Warto wiedzieć

6 dni temu  04.08.2022, ~ Rafał Dobrowolski   

Jakie konsekwencje niesie za sobą rok 2035?

To data wybitnie symptomatyczna dla produkcji samochodów. Decyzja została już praktycznie podjęta: od 2035 r. w Unii Europejskiej do ruchu drogowego nie będą dopuszczane żadne pojazdy z silnikiem spalinowym. W konsekwencji branża motoryzacyjna stoi przed koniecznością przebudowy swoich zakładów produkcyjnych na niespotykaną dotąd skalę.

Niemiecki cesarz Wilhelm II miał podobno powiedzieć „Automobil jest przejściowym zjawiskiem”. Przy czym z jednym miał rację: dni samochodów z silnikiem spalinowym, takie jak znamy obecnie, są policzone. Od 2035 r. w Unii Europejskiej do ruchu drogowego mają nie być dopuszczane żadne pojazdy z konwencjonalnym silnikiem.

Ambitne cele klimatyczne

Unia Europejska odgrywa wiodącą rolę i do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Jedna czwarta łącznych emisji CO2 w całej Europie pochodzi z sektora transportu. W 2019 r. transport drogowy w UE był odpowiedzialny za emisję prawie 800 mln ton CO2. Największa część tych emisji (62%) pochodzi z samochodów osobowych i motocykli.

W ramach Zielonego Ładu UE podjęła w czerwcu tego roku decyzję o wycofaniu pojazdów z silnikami spalinowymi do 2035 r. Zgody udzieliły także ministerstwa środowiska UE. Teraz kraje UE i Parlament Europejski muszą wypracować kompromis. Furtką w tym rozwiązaniu mogłyby być tzw. e-fuels, czyli e-paliwa. Celem jest jednak pełna elektryfikacja pojazdów.

Szeroko zakrojone konsekwencje dla produkcji

Dla produkcji samochodów oznacza to, że niektóre komponenty pojazdów zostaną wycofane lub zmienione, a niektóre pojawią się po raz pierwszy w ofercie dostawców. Zamiast silnika spalinowego potrzebna będzie „maszyna elektryczna”. Zamiast układu zasilania paliwem wbudowywane będą systemy akumulatorowe lub ogniw paliwowych. Układ wydechowy i alternator odejdą do lamusa, a skrzynia biegów będzie musiała zostać odpowiednio zmodyfikowana. Ponadto potrzebna będzie elektronika mocy, która do tej pory nie była montowana w samochodach. Zmienią się nie tylko poszczególne układy, lecz również cała architektura pojazdu, ponieważ silniki elektryczne wymagają mniej miejsca.

Wyzwania finansowe

Zakłócenia w łańcuchach dostawach i pandemia koronawirusa odcisnęły swoje piętno nie tylko na branży motoryzacyjnej. Planowana zmiana napędu ze spalinowego na elektryczny będzie stanowić wyzwanie finansowe. Zgodnie z szacunkami VDA do 2030 r. trzeba będzie zainwestować ponad 100 miliardów euro w przebudowę branży produkcji samochodów. Tylko jak sfinansować to przedsięwzięcie?

Maszyny używane sposobem na przeprowadzenie zmian

Jedną z możliwości dla przedsiębiorstw w branży samochodowej jest… sprzedaż niepotrzebnych elementów majątku na rynku maszyn używanych. Obecnie rynek ten przeżywa swój rozkwit, co jest skutkiem napiętej sytuacji w branży budowy maszyn i instalacji dotkniętej również aktualnymi problemami z dostawami, rosnącymi kosztami i brakiem wykwalifikowanej kadry. Na rynku maszyn używanych instalacje produkcyjne mogą zostać zakupione w krótkim terminie, a także w atrakcyjnej cenie. Dla przedsiębiorstw, które chcą pozbyć się swoich używanych maszyn, jest to więc obiecujący czas.

Niektórzy producenci i dostawcy z branży motoryzacyjnej już rozpoczęli restrukturyzację produkcji i dobrze oceniają swoje przygotowanie na wyzwania przyszłości. Międzynarodowy internetowy dom aukcyjny maszyn używanych Surplex.com w ostatnich miesiącach zrealizował wiele aukcji wyposażenia technicznego branży motoryzacyjnej pochodzącego od znanych, europejskich zakładów produkcyjnych. W szczególności właściciela zmieniły instalacje spawalnicze, roboty przemysłowe i instalacje kompaktowe, a też obrabiarki CNC. Zakłady, które w świetle obecnych zmian chcą dostosować swoją produkcję, mogą liczyć w Surplex na pierwszorzędną obsługę. Surplex należy do wiodących przemysłowych domów aukcyjnych w Europie i zajmuje się handlem maszynami używanymi oraz wyposażeniem zakładów na całym świecie. Dostępna w 16 językach platforma aukcyjna (https://www.surplex.com/pl/) odnotowuje rocznie ok. 50 mln odsłon. Przedsiębiorstwo mające siedzibę w Düsseldorfie prowadzi biura w 15 krajach Europy.

Fot. Surplex

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony