nie przegap

Części i regeneracja

Ogumienie

Transport

Warto wiedzieć

Wydarzenia

11 dni temu  22.11.2021, ~ Rafał Dobrowolski   

Webasto testuje dostawy towarów „po torach”

Webasto chce wykorzystać bliskość swojej fabryki w Neubrandenburgu do dworca kolejowego i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Firma uruchomiła niedawno czterotygodniowy projekt pilotażowy, którego celem było przeniesienie transportu komponentów do produkcji systemów grzewczych z dróg na tory.

We współpracy z DB Cargo Logistics, wiodącym specjalistą w zakresie europejskiej logistyki kolejowej, oraz wieloletnim partnerem spedycyjnym firmy Gertner z Altentreptow, Webasto pracowało nad projektem pilotażowym z dwoma dostawcami z południowych Niemiec i Czech. Praktyczny test procesów rozwiązania kolejowego z dwoma dostawcami, którzy dostarczają zakładowi największą liczbę komponentów do produkcji systemów grzewczych dla elektromobilności, ma trwać cztery tygodnie. Regularne i możliwe do zaplanowania wielkości dostaw na trasie między Webasto i jej dostawcami, które są wystarczająco duże, aby pomieścić jeden wagon, to jeden z warunków koniecznych do przejścia na bardziej przyjazny dla środowiska transport towarów koleją.

Jak testowano intermodalną logistykę dostaw?

Puste kontenery transportowe z fabryki Webasto są wysyłane koleją z Neubrandenburga do dostawców, którzy następnie wypełniają je potrzebnymi komponentami i odsyłają do Neubrandenburga. W próbach na dużą skalę transport kolejowy zastępuje 95 procent z 1200 lub 1400 kilometrowych tras obiegowych, które wcześniej pokonywano samochodami ciężarowymi. Na pozostałych pięciu procentach trasy, czyli maksymalnie 70 kilometrach, transport przejmują nadal ciężarówki, ponieważ dostawcy nie mają bezpośredniego połączenia z dworcami kolejowymi.

Zakład Webasto znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca towarowego w Neubrandenburgu, dzięki czemu w przyszłości firma będzie mogła ładować wagony kolejowe bezpośrednio z terenu zakładu. Dzięki przestawieniu się na transport kolejowy firma spodziewa się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w transporcie o ponad połowę przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów na tym samym poziomie.

Webasto przeprowadzi transporty testowe do połowy grudnia, a następnie dokona ich oceny z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Partnerzy projektu wychodzą z założenia, że dzięki redukcji śladu CO2 w łańcuchach transportowych można zaoferować dostawcom i klientom przyjazną dla środowiska, a jednocześnie niezawodną usługę logistyczną.

Fot. Webasto

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony