Wywiady

Warto wiedzieć

Wydarzenia

TARGI

Zagraniczne

WYWIADY

ponad rok temu  07.05.2019, ~ Administrator   

Miejsce: Dubaj

Data rozpoczęcia: 10.06.2019

Data zakończenia: 12.06.2019

Jest popyt na polskie produkty w Dubaju [WYWIAD]
Strona 1 z 3

- Firmy branży warsztatowej w regionie Bliskiego Wschodu czy Afryki bardzo dobrze znają duże europejskie marki czy firmy z Ameryki Północnej i Azji, ale teraz poznają i doceniają również te z Polski, które oferują wysoką jakość i bardzo konkurencyjne ceny – mówi w rozmowie z nami Mahmut Gazi Bilikozen, dyrektor targów Automechanika Dubai. Najbliższa edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2019 roku.

Ponad 1800 wystawców z całego świata weźmie udział w targach Automechanika Dubai 2019. Dlaczego?

Dubaj jest bramą do całego Bliskiego Wschodu, ale też regionu afrykańskiego, czyli państw, które są stosunkowo nieznane w kontekście globalnym i do których dostęp może być trudny. Wystawa Automechanika Dubai zapewnia bezpieczną i nowoczesną platformę do nawiązywania współpraca. Pozwala przedsiębiorstwom działającym na rynku wtórnym na swobodny handel i umożliwia dostęp do dystrybutorów czy producentów w szerszym regionie.
Centralne położenie Dubaju pomiędzy krajami produkcyjnymi ze Wschodu, Europy i obu Ameryk oznacza, że Automechanika Dubai może przyciągnąć takich gości, jakich nie mogą zdobyć żadne inne targi na rynku wtórnym.

Która część świata jest najsilniej reprezentowana na targach? Z czego to wynika?

Automechanika Dubai to bardzo międzynarodowe wydarzenie. 90% wystawców pochodzi spoza Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ponad 350 wystawców przyjeżdża z Europy. 7 z 23 pawilonów krajowych to pawilony z Europy, więc w tym roku Stary Kontynent z pewnością będzie mocno reprezentowany. Automechanika Dubai z wystawcami z ponad 60 krajów i gośćmi ze 146 państw jest drugą po Automechanice Frankfurt, ze wszystkich 17 targów cyklu Automechanika na całym świecie, najbardziej zróżnicowaną pod tym kątem wystawą.

Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy, Indie, Turcja i Korea są przykładami krajów, które mają duże bazy produkcyjne, zarówno na pierwszy montaż, jaki I rynek wtórny. Ich obecność na targach Automechanika Dubai zawsze była silna.

Polska jest kolejnym krajem, który wciąż rośnie w siłę. Polskie firmy dodają wiele "nowej krwi" do targów, oferując wysokiej jakości produkty i usługi, które zaczynają wywierać wpływ na rynek. Myślę, że dobrze się stało, że polskie marki ugruntowują swoją pozycję w regionie i to powinno być kontynuowane, ponieważ oferują produkty wysokiej jakości w konkurencyjnych cenach.

Ilu gości spodziewacie się w tym roku?

a targach Automechanika Dubai 2018 odwiedziło nas prawie 32 000 gości z 146 krajów. W 2019 roku spodziewamy się, że wynik ten nie będzie mniejszy. Kiedy mówimy o 146 krajach pochodzenia gości trzeba podkreślić, że to naprawdę niezła liczba. Przyjeżdżają do nas goście nawet z Ameryki Południowej czy Oceanii.

Czy Bliski Wschód to dobry rynek dla europejskich producentów?

Absolutnie i w dużej mierze europejscy producenci OEM również skupiają się teraz na rynku wtórnym, szczególnie w tym regionie, ponieważ nadal istnieje wiele niewykorzystanych możliwości. Ten region jest regionem zdominowanym przez rynek wtórny, więc każda firma, która chce zwiększyć swoją działalność na rynku wtórnym, musi tu naprawdę być.

Jakość, jaką zapewniają marki europejskie, jest dobrze znana i innowacyjna pod względem nowych technologii. Cokolwiek wnoszą na rynek, wyznaczają w ten sposób trendy, za którymi podążają inni. Regionalni nabywcy i dystrybutorzy z Bliskiego Wschodu i Afryki również coraz częściej poszukują wysokiej jakości rozwiązań i usług, z których Europa jest znana.

Przez wielu Europejczyków bogate kraje Zatoki Perskiej kojarzone są z najdroższymi na świecie samochodami, luksusowymi limuzynami. Czym charakteryzuje się motoryzacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich i krajów regionu?

Zarobki w krajach GCC (Rada Współpracy Zatoki Perskiej – przyp. red.) należą do najwyższych na świecie, więc na drogach regionu można zobaczyć wiele nowych samochodów, ale także oczywiście wiele luksusowych I sportowych aut klasy high-end. Na przykład Al Nabooda Automobiles, dealer Porsche w Dubaju i północnych Emiratach, sprzedaje rocznie więcej samochodów Porsche niż jakikolwiek inny dealer Porsche na świecie.

Gdy zarobki są wysokie, rosną też wydatki mieszkańców, co z kolei zwiększa mobilność ludności i wiele gospodarstw domowych kupuje więcej niż jeden samochód. Często są to trzy lub cztery auta. Ludzie również lubią dbać o swoje samochody. Trudne warunki środowiskowe sprawiają, że samochody wymagają częstszych przeglądów czy wymiany części zamiennych w porównaniu z innymi regoionami świata. Nie wspominam już o naprawach powypadkowych.

Na całym Bliskim Wschodzie park samochodowy w 2018 roku to ponad 21 milionów aut, przy czym sprzedaż samochodów osobowych przekroczyła 1,03 miliona sztuk, a sprzedaż pojazdów użytkowych wniosła 270 000 sztuk w ciągu roku. Oczekuje się, że do 2023 r. na Bliskim Wschodzie będzie eksploatowanych około 27 milionów pojazdów, w tym 18 milionów samochodów osobowych i dziewięć milionów pojazdów użytkowych.

Czy na Bliskim Wschodzie funkcjonują fabryki produkujące części zamienne, wyposażenie warsztatów i akcesoria samochodowe?

Media do artykułu

- Przed polskimi firmami otwierają się drzwi, które dotychczas nigdy nie były otwarte - mówi nam Gazi Bilikozen, dyrektor targów Automechanika Dubai. W jego ocenie polskie firmy oferują wysoką jakość produktów w korzystnej cenie, a na tego typu ofertę nie brakuje klientów.

- Trzeba pamiętać, że Bliski Wschód to brama do interesów nie tylko w tej części świata, ale całej Afryce i Azji - dodaje nasz rozmówca. W tym roku na targach ofertę prezentowało 1801 firm z 61 krajów. W przyszłym roku (10-12 czerwca 2019) na targach będą nowe sekcje, poświęcone m.in. smarom i olejom oraz naprawom blacharsko-lakierniczym.

Szczegóły w materiale filmowym. Wywiad zarejestrowany podczas targów Automechanika Frankfurt.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony