Nowości produktowe

Nowości produktowe

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

PROFESJONALNE oświetlenie samochodowe zapewni bezpieczeństwo na drodze
Oświetlenie samochodowe odgrywa niezwykle ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyposażenie samochodu w odpo- wiednie żarówki zapewni lepszą widoczność na drodze, a co za tym idzie zminimalizuje liczbę wypadków. Na rynku dostępnych jest wiele rozwią- zań, które pozwalają komfortowo i bezpiecznie podróżować. W zależności od wymagań i zasobności portfela kierowcy, auto może być wyposażone w oświetlenie halogenowe, ksenonowe czy LED-owe.


Technologia halogenowa
Tradycyjne żarówki zostały zastąpione przez żarówki halogenowe już w latach 60. XX wieku. Wpłynęło to przede wszystkim na zwiększenie wydajności oświetlenia oraz wydłużenie żywotności żarówek samochodowych. Żarnik lampy halogenowej wykonany jest z wolframu. Gaz, który wypełnia bańkę żarówki spowalnia parowanie cząsteczek wolframu i osadza je z powrotem na żarniku, a nie na bańce. Dzięki takiemu rozwiązaniu żarówka może rozgrzewać się do wyższej temperatury, emitując bielsze i mocniejsze światło. Ponad- to, wpływa to na zwiększenie jej trwałości. Żarówka halogenowa jest również odporna na wszelkiego rodzaju wstrząsy, dzięki precyzyjnie nawiniętej skrętce wolframowej oraz specjalnie wzmocnionej obsadzie.

Warto zainteresować się również produktami odpornymi na eksplozję. Są to żarówki wykonane ze szkła kwarcowego. Jest to materiał twardszy niż szkło twarde oraz odporny na nagłe zmiany temperatury. Przykładowo, gdy kropla wody w nieszczelnym reflektorze zetknie się rozgrzaną żarówką szkło twarde pęknie, a kwarcowe nie. Tego typu produkt jest idealny do zastosowań przy nieszczelnych reflektorach.

Do świateł mijania i drogowych stosuje się żarówki halogenowe. Standardowe halogeny mają bezbarwną bańkę, zwykły żarnik oraz osłonkę przeciwolśnieniową. Charakteryzuje je przeciętna trwałość, natomiast w przypadku produktów markowych są to żarówki wydajne oraz można je kupić za rozsądną cenę.

Jeżeli chodzi o polski rynek samochodowy, to bardzo wiele samochodów wyposażonych jest w popularną H4, która świeci w przybliżeniu do 700 godzin. Jej cena nie jest wygórowana, a co za tym idzie każdy może sobie pozwolić na wyposażenie swojego auta w tego typu żarówkę. W zależności od oczekiwań producenci proponują jej różne rodzaje. Dostępne są żarówki ekologiczne, które oszczędzają paliwo i wpływają na ograniczenie emisji spalin. Są również egzemplarze, które imitują efekt ksenonów. Często spotykamy się również z żarówkami, które emitują więcej światła, nawet o 30, 50 czy 80 procent.

Równie popularną żarówką halogenową jak H4 jest model H7 − jednożarnikowy. Niektórzy producenci oferują jej dwa rodzaje: do aut z lampami soczewkowymi lub reflektorowymi. Żarówka H7 wyróżnia się precyzyjnym rozkładem światła, a jej wydajność wynosi ok. 1500 lumenów. Jest natomiast nieco mniej trwała niż model H4, w wersji standardowej świeci do ok. 550 godzin.

Wymiana żarówki halogenowej to zadanie niezbyt skomplikowane, a poziom trudności zależy od modelu samochodu. Nie zmienia to faktu, iż w trakcie zmiany należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim wkładając nową żarówkę nie wolno dotykać jej bańki, aby nie pozostawić na niej widocznych śladów. Przy wysokiej temperaturze szkła bańki mogą pojawić się na niej wżery i zmatowienia, a w skrajnym przypadku może ona po prostu pęknąć. Wymieniając żarówkę powinno się korzystać ze specjalnych rękawiczek i okularów, tak aby w przypadku jej pęknięcia nie pokaleczyć sobie dłoni i ochronić oczy. Po wymianie żarówki należy sprawdzić ustawienie świateł. Jest to niezwykle istotne, gdyż w przypadku błędnego ustawienia będziemy nie tylko oślepiać innych użytkowników drogi, ale przede wszystkim będziemy mieć nieodpowiednio oświetloną drogę.

Technologia ksenonowa
Lampy ksenonowe zawierają mieszankę gazów, w tym ksenon. W odróżnieniu od lamp halogenowych, w których stosuje się żarnik, tutaj między dwiema elektrodami wytwarzany jest łuk elektryczny generujący źródło światła. Działanie lampy ksenonowej jest uzależnione od elektronicznego startera oraz balastu.

Lampy ksenonowe emitują światło o jasnej barwie, zbliżonej do światła dziennego. Dają dwa razy więcej światła niż żarówki halogenowe, zużywając przy tym dwukrotnie mniej energii. Pozwala to kierowcy na lepszą widoczność i na zaoszczędzenie mocy elektrycznej na inne funkcje. Co za tym idzie, ich cena jest wysoka. Fabrycznie ksenony montowane są zazwyczaj w samochodach klas wyższych. Trwałość żarówki ksenonowej jest nieporównywalnie większa niż halogenowej. Wynosi w przybliżeniu 3000 godzin.

Zgodnie z normami ECE, wszystkie reflektory ksenonowe już w momencie montażu żarówek ksenonowych muszą być wyposażone w automatyczny układ poziomowania reflektorów oraz system oczyszczania. Jest to niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa.

W przypadku ksenonów trzeba niezwykle uważać na produkty do samodzielnego montażu tzw. ksenonowe zestawy adaptacyjne (conversion kit), które można dopasować niemal do każdego modelu samochodu. Nie wymagają one nawet wymiany reflektorów, które nie są przystosowane do odbijania tak silnego światła. Najczęściej są to lampy które nie spełniają jakichkolwiek norm unijnych. Ponadto nie posiadają homologacji, czyli pozwolenia na użytkowanie urządzenia w danym kraju, na drogach publicznych. Przy zakupie lamp ksenonowych, warto zaufać producentom znanych marek.

Oświetlenie LED-owe
Światła LED-owe są niezwykle trwałe, a przy tym precyzyjne i wydajne. W porównaniu z innymi rozwiązaniami oświetleniowymi zapewniają znaczną oszczędność energii, co przekłada się na ilość zużywanego paliwa i emisji CO2. Auta wyposażone w światła LED-owe wyróżniają się na drodze i wpisują się w trend stosowania nowoczesnego oświetlenia samochodowego.

- Światła do jazdy dziennej Philipsa wyposażone są w jedne z najlepszych LED-ów na rynku, które emitują jasne białe światło o wysokiej temperaturze barwowej 6000 K
– mówi Tomasz Supady, ekspert Philips Automotive Lighting. Zapewnia to lepszą widoczność na drodze, a co za tym idzie bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Co więcej, dzięki systemowi clip-on pasują do większości samochodów, a ich montaż jest prosty i nie zajmuje wiele czasu.

Niezwykle istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie LED-owych świateł do jazdy dziennej jest homologacja. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które nie spełniają odpowiednich wymogów. Producenci sprzedają je, zapewniając kupujących, że światła
posiadają homologację. Tymczasem ich wykonanie i trwałość pozostawia wiele do życzenia. Warto zainwestować w profesjonalne oświetlenie, które nie tylko będzie estetycznie wyglądało, ale również będzie działało bez zarzutów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony