ReklamaBilbord - textar 01.10-31.10 Kamila

Części i regeneracja

Części i regeneracja

3 miesiące temu  26.06.2019, ~ Administrator   

Awaria koła dwumasowego – przyczyny i diagnostyka uszkodzeń

Przyczyny przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia koła dwumasowego mogą być różne, ale zazwyczaj związane są z niewłaściwą eksploatacją samochodu

Strona 1 z 2

Dwumasowe koło zamachowe to element, który występuje zarówno w połączeniu z silnikami wysokoprężnymi, jak i benzynowymi. Korzystnie wpływa on na funkcjonowanie całego układu napędowego, jednak jest dosyć podatne na awarie w przypadku niewłaściwej eksploatacji. Z czego wynikają uszkodzenia i jak prawidłowo je diagnozować?

Koło dwumasowe składa się z dwóch mas – pierwotnej i wtórnej. Wał napędowy połączony jest z masą pierwotną, w której osadza się również wieniec koła zębatego. We wnętrzu tej części koła znajdują się sprężyny, które uginają się wraz ze wzrostem momentu obrotowego. Mają one za zadanie redukować drgania skrętne, przenoszone z wału korbowego na wałki oraz koła zębate skrzyni biegów. Masa wtórna współpracuje z kolei z tarczą sprzęgła. Ważną częścią jest także tarcza zbierakowa z dwoma zderzakami, która porusza się po piaście wewnątrz koła. Masa wtórna i pierwotna mogą obracać się względem siebie o 60 do nawet 80 stopni.

– Tym co najbardziej zużywa koło dwumasowe, nie jest wbrew pozorom jazda – mówi Roman Wierzbowski, domain manager – powertrain system z firmy Valeo. – Krytycznym momentem jest dla niego uruchomienie silnika, a przede wszystkim ruszanie z miejsca. Dzieje się tak za sprawą generowanych przez silnik drgań, które odznaczają się wtedy największą amplitudą. Mowa tu szczególnie o ruszaniu, wtedy tarcza zbierakowa mocno napiera na sprężyny tłumiące drgania. To właśnie dlatego tak niebezpieczne – z perspektywy koła dwumasowego – jest gwałtowne ruszanie poprzez „strzał ze sprzęgła”. Działają wtedy na nie ogromne obciążenia, która mogą okazać się destrukcyjne dla wewnętrznych mechanizmów.

Przyczyny przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia koła dwumasowego mogą być różne, ale zazwyczaj związane są z niewłaściwą eksploatacją samochodu. Może być to notoryczna jazda na zbyt niskich obrotach, częste dławienie silnika, wadliwa praca układów zapłonowego i wtryskowego, duże wibracje na skutek zużytych elementów układu napędowego lub chociażby nawyk zostawiania samochodu na biegu jałowym, aby zachować włączoną klimatyzację. Niedopuszczalne jest także gwałtowne ruszanie z miejsca. Każda informacja na temat sposobu użytkowania samochodu jest cenną wskazówką dla mechanika, diagnozującego awarię.

– Objawy uszkodzonego koła dwumasowego mogą być podobne do tych, jakie związane są z usterkami innych elementów – tłumaczy Roman Wierzbowski. – Najczęściej występują intensywne drgania na wolnych obrotach oraz przy włączaniu i wyłączaniu silnika. Mogą one przenosić się wręcz na całą karoserię. Dodatkowym objawem podczas rozruchu może być również dźwięk stukania lub grzechotania, pochodzący z okolic koła dwumasowego. Poza tym możliwe są problemy z płynnym ruszaniem i zmianą biegów w zakresie niskich obrotów. Jeśli te zjawiska występują, należy podłączyć do auta komputer diagnostyczny w celu odczytania ewentualnych kodów błędów silnika i skrzyni biegów. Końcowa weryfikacja awarii koła dwumasowego powinna odbyć się poprzez demontaż elementu i jego oględziny przez doświadczonego specjalistę.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony