Godny zaufania mechanik to nie tylko ten, który zna się na naprawie samochodu. Powinien również służyć praktycznymi poradami, nawet gdy nie oczekuje tego klient.
Jazda samochodem zimą wielu osobom od razu skojarzy się ze zmianą opon. Podczas tej czynności warto przyjrzeć się amortyzatorom. Jakikolwiek ślad wycieków będzie świadczyć o ich zużyciu, a tym samym konieczności wymiany. To bardzo ważne, bo na ośnieżonej bądź oblodzonej drodze łatwiej wpaść w poślizg a prawidłowo pracujące zawieszenie pomaga w ustabilizowaniu toru jazdy.
- Amortyzator pełni rolę łącznika pomiędzy nadwoziem i nawierzchnią drogi. Gdy nie ma odpowiedniego docisku, samochód będzie podatny na różne czynniki zewnętrzne, przez co kierowca szybko straci nad nim kontrolę – mówi Andrzej Chmielewski, doradca techniczny IHR. - Przy niesprawnie działającym amortyzatorze swojej roli nie spełnią także systemy ABS i ESP czy nawet najwyższej klasy opony. A bez tego trudno dziś mówić o bezpiecznej jeździe samochodem w warunkach zimowych.
Stan techniczny samochodu i nawierzchnia drogi to nie wszystko. Bardzo ważna jest codzienna dbałość o tak prozaiczne czynności, jak odśnieżanie nadwozia i... podwozia. Trzeba pamiętać, że kręcące się koła „zbierają” śnieg, który gromadzi się w nadkolach. Stopniowo blokuje to ruchy kierownicą, co w skrajnych przypadkach może wręcz uniemożliwić jakiś manewr. Zalegający śnieg, a w większości jest to błoto wymieszane z solą drogową, może przyczynić się do powstawania korozji również na elementach zamieszenia.
Zima to również okres wzmożonych wyjazdów rodzinnych, co wiąże się z jazdą z większym niż na co dzień obciążeniem, spowodowanym zarówno przez pasażerów, jak i bagażem. A ten, w postaci sprzętu sportowego, umieszczany jest także na dachu samochodu. Stąd bardzo ważne są umiejętności kierowcy, który z jednej strony ma przed sobą „nieprzewidywalną” drogę, z drugiej prowadzi cięższe niż zazwyczaj auto. Rada jest prosta – zwolnić i planować manewry z większym wyprzedzeniem.
- Amortyzatory powinny mieć taką samą charakterystykę pracy bez względu na panujące temperatury otoczenia. Jednak w mroźne dni, zaraz po ruszeniu samochodem, lepiej unikać gwałtownych przyspieszeń bądź hamowań – dodaje Andrzej Chmielewski. - Podczas jazdy po krętych górskich drogach lepiej zwolnić, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także nadmiernego obciążenia zawieszenia. Prawidłowo dobrane łańcuchy przeciwśniegowe nie będą miały wpływu na pracę amortyzatorów.
Komentarze (0)