Format webinarów zastępuje stacjonarne szkolenia dla mechaników. Za ich pośrednictwem BILSTEIN kontynuuje swój program wsparcia technicznego.
BILSTEIN, równolegle do projektowania i produkcji amortyzatorów, zapewnia wsparcie techniczne dla warsztatów i mechaników. Szeroki zakres szkoleń teoretycznych i praktycznych cieszył się dużym powodzeniem także w Polsce. W mijającym roku ich harmonogram zakłóciła pandemia COVID-19. W tej sytuacji zdecydowano się na aktywowanie ich w formie on-line.
„Oferta BILSTEIN składa się z dwóch podstawowych linii produktowych. Replacement są odpowiednikami fabrycznie montowanych części i ich wymiana sprowadza się do formuły 1:1. W przypadku Performance możemy zmienić charakterystykę pracy zawieszenia samochodu i w tym przypadku niezwykle ważną rolę odgrywa wiedza mechanika. Zarówno w fazie doradztwa, doboru referencji, jak i samego montażu - mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce.
Takim różnicom - na przykładzie popularnych rozwiązań z serii B4 Replacement i B6 Performance - poświęcony był ostatni w tym roku webinar. Budowa obu wydaje się być identyczna, ale wrażenia z jazdy są zupełnie odmienne. Bywa, że nieświadomy tego kierowca wraca do warsztatu i… składa reklamację. Takiej sytuacji zapobiegnie właśnie wiedza mechanika, umiejętność wytłumaczenia różnic i korzyści jeszcze na etapie podjęcia decyzji o wyborze.
Niemniej ważną czynnością przy wymianie - każdego - amortyzatora jest ocena stanu zużycia elementów mocujących czy sprężyn. Warto więc zawczasu skompletować wymagające tego części. Przeciąganie z powodu dodatkowego zamówienia czasu naprawy samochodu niekorzystnie wpłynie na wizerunek warsztatu.
Zakres szkoleń stacjonarnych i on-line niewiele różni się od siebie. Jedyną zmianą jest sposób uczestnictwa. Wiadomo, że na bezpośrednim spotkaniu łatwiej utrzymać uwagę i zaangażowanie. W przypadku webinarów pozostaje jednak trwały zapis, do którego można powrócić w dogodnym dla siebie momencie. I to jest niewątpliwy plus, o czym świadczy ciągłe zainteresowanie materiałem o zawieszeniu pneumatycznym, który zrealizowaliśmy w sierpniu. W przyszłym roku, niezależnie od sytuacji, będziemy kontynuować ten format szkoleń - dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.
Komentarze (0)