Części i regeneracja

Części i regeneracja

miesiąc temu  18.08.2022, ~ Administrator   

Budowa i zasada działania turbosprężarki

Zasadza działania turbosprężarki i intercoolera. Fot. Inter-Turbo

Turbosprężarka jest urządzeniem mechanicznym, które w silnikach spalinowych napędzane jest przez gazy wylotowe (spaliny) i powoduje zwiększenie ilości powietrza dostarczanego w jednostce czasu do cylindrów. Stosuje się ją w celu zwiększenia mocy silnika.

Aby osiągnąć jeszcze lepszą wydajność, wykorzystuje się intercooler, którego zadaniem jest schłodzenie powietrza doładowanego. Potrafi on schłodzić sprężone powietrze prawie o 40°C, co w praktyce powoduje zwiększenie gęstości powietrza, korzystnie wpływającego na spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, i w efekcie daje nawet wzrost mocy do 20%.

Tekst przygotowany przez ekspertów Inter-Turbo

Budowa

Turbosprężarka składa się z dwóch części: turbiny (strona gorąca) i sprężarki (strona zimna). Połączone są one za pomocą wirnika i koła kompresji. Obie strony zabudowane są z kadłubów w kształcie ślimaków. Część gorąca stanowi element układu wylotowego jednostki napędowej, z kolei część zimna to element układu dolotowego silnika. Na turbosprężarkę składają się także pierścienie uszczelniające, łożyska ślizgowe i oporowe oraz kanały olejowe, które znajdują się w obudowie łożyskowań. Turbosprężarki sterowane są za pomocą zmiennej geometrii oraz zaworu upustowego. W obu przypadkach zasada jest taka sama i służy zwiększeniu lub zmniejszeniu ciśnienia gazów spalinowych wewnątrz turbiny, a tym samym zwiększeniu lub zmniejszeniu prędkości obrotowej, a w konsekwencji gwarantuje większe lub mniejsze doładowanie powietrza.

Zasada działania

Turbosprężarka napędzana jest przez gazy wylotowe silnika spalinowego. które przepływając przez wirnik, rozpędzają go nawet do 200 000 obr/min. Gazy spalinowe wydalane są przez układ wydechowy. Rozpędzony siłą spalin wirnik przekazuje ruch obrotowy na wirnik sprężarki, który spręża powietrze do komory spalania silnika. Jednak w większości nowoczesnych konstrukcji silników, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych, stosuje się intercooler, który chłodzi rozgrzane w procesie sprężania powietrze, a to z kolei doprowadzane jest do komory spalania silnika. Powietrze dostarczane jest do turbosprężarki poprzez filtr powietrza i układ dolotowy.


Połączenia wirnika z kołem kompresji

W jakim celu stosuje się turbosprężarkę?

Turbosprężarkę stosuje się pośrednio w celu zwiększenia mocy silnika spalinowego. Jest to realizowane właśnie przez opisane zwiększenie ilości powietrza trafiającego w jednostce czasu do cylindrów. Ponieważ paliwo można dostarczyć do silnika w dowolnej ilości i w dowolnym czasie, problemem jest jedynie doprowadzeniem odpowiednio dużej ilości tlenu niezbędnego do zajścia procesu spalania.

Efektami pośrednimi, uzyskanymi przez doprowadzenie większej ilości powietrza do silnika, są: zmiana kształtu charakterystyki jednostki napędowej, redukcja emisji szkodliwych substancji oraz zmniejszenie zużycia paliwa.

Tekst przygotowany przez ekspertów Inter-Turbo

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Robert 1 miesiąc temuocena: 100%  Jaki zawór pneumatyczny, na zdjęciu jest siłownik pneumatyczny a nie zawór.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony