Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  13.05.2010, ~ Administrator   

Chłodnice powietrza doładowanego chłodzone cieczą

Nowa seria chłodzonych cieczą chłodnic powietrza doładowanego (Liquid-Cooled Charge Air Cooler - LCCAC) opracowana przez Delphi Corp. pomoże producentom samochodów na całym świecie wykorzystującym zarówno silniki benzynowe, jak i silniki Diesla, w tworzeniu pojazdów, które będą bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i które będą charakteryzować się lepszymi osiągami. W porównaniu z obecnie stosowanymi wymiennikami ciepła chłodzonymi powietrzem, nowe chłodnice powietrza doładowanego to projekt lepszy pod względem ilości zajmowanego miejsca, poprawiający czas reakcji silnika, zapewniający szybsze nagrzewanie się układu i redukujący straty.
- Nowa generacja naszych chłodnic powietrza doładowanego pomoże producentom samochodów w spełnieniu wymogów wprowadzanych w przyszłości norm emisji spalin i poprawi ekonomikę spalania, przy jednoczesnym zapewnieniu, że jazda samochodem nadal pozostanie przyjemnością – stwierdził Steve Kiefer, dyrektor ds. inżynierii działu Thermal Systems w Delphi.
Aby połączyć zredukowaną emisję spalin, poprawę ekonomiki spalania i przyjemność osiąganą z jazdy samochodem, producenci pojazdów zwracają się w stronę mniejszych silników. Silniki te, wspierane przez systemy powietrza doładowanego, zachowują się podczas jazdy tak, jakby samochód był wyposażony w większy silnik, przy jednoczesnym zachowaniu ilości wydzielanych substancji i ekonomiki spalania charakterystycznych dla mniejszych silników. Jednak systemy doładowania sprężają powietrze na wlocie do silnika, co znacznie podnosi jego temperaturę, istotnie obniżając wydajność procesu spalania i ograniczając poprawę osiągów. Delphi radzi sobie z tym problemem poprzez zainstalowanie w układzie doprowadzającym powietrze do silnika chłodnicy powietrza doładowanego. Delphi produkuje wiele rodzajów chłodnic powietrza doładowanego chłodzonych powietrzem, a obecnie opracowuje gamę chłodnic powietrza doładowanego chłodzonych cieczą, które będą zapewniać większą elastyczność ich zabudowy w komorze silnikowej.
Wszechstronność technologii LCCAC Delphi pozwala również na umieszczenie chłodnic w systemie powietrza wlotowego pomiędzy sprężarką a silnikiem, lub na zintegrowanie jej z kolektorem wlotowym, minimalizując straty ciśnienia powietrza w chłodnicy i poprawiając aranżację komory silnika. Aby zapewnić producentom samochodów jeszcze większą elastyczność w projektowaniu, szeroka oferta wymienników ciepła Delphi może zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb tak, aby dopasować je do każdego rozmiaru i kształtu silnika.
W przeciwieństwie do chłodnic powietrza doładowanego chłodzonych powietrzem system LCCAC nie wymaga stosowania elastomerowych przewodów o dużych średnicach, wykorzystywanych do kierowania powietrza ze sprężarki do chłodnicy i z chłodnicy do silnika, co w dalszym stopniu usprawnia aranżację komory silnika i eliminuje konieczność stosowania przyłączy o dużych średnicach, co może być potencjalną przyczyną wystąpienia problemów w okresie gwarancji samochodu. Reakcja silnika na gwałtowne otwarcie przepustnicy jest szybsza, ponieważ w systemach chłodzonych cieczą objętość powietrza doładowanego pomiędzy sprężarką a silnikiem jest znacznie mniejsza niż w systemach tradycyjnych. Ponadto, powietrze doładowane pozostaje chłodniejsze podczas procesu przyspieszania, ponieważ chłodzone cieczą chłodnice nagrzewają się wolniej. Ta większa efektywność wymiany ciepła pomaga również zredukować szczytowe poziomy emisji NOx w trakcie zmiennych trybów jazdy poprzez utrzymywanie niższych temperatur powietrza wlotowego.
Dalsze obniżenie poziomów emisji spalin jest osiągane podczas rozruchu zimnego silnika, ponieważ przepływ cieczy chłodzącej w systemach LCCAC może zostać dla tego trybu pracy ograniczony, co umożliwia szybsze nagrzewanie się silnika. W silnikach benzynowych, w sytuacji częściowego obciążenia, kiedy sprawność silnika spada z uwagi na straty dławienia powietrza wlotowego, przepływ cieczy chłodzącej może również zostać wyregulowany tak, by ogrzewać powietrze wlotowe, redukując jego gęstość i umożliwiając większe otwarcie przepustnicy, a tym samym ograniczając straty.
- Oczekujemy, że pierwsze chłodzone cieczą chłodnice powietrza doładowanego Delphi wejdą do produkcji w 2011 roku – dodał Kiefer.

[img_full]7042|7244[/img_full]

[img_full]7042|7245[/img_full]


Chłodzone cieczą chłodnice powietrza doładowanego firmy Delphi.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony