Części i regeneracja

Warto wiedzieć

8 miesięcy temu  09.11.2023, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 2 minuty

Ciekawostki na temat filtrów

Tak naprawdę mało kto, kupując filtr powietrza czy oleju, zastanawia się ile takich filtrów produkuje się w skali globalnej i jak duży magazyn byłby w stanie pomieścić je wszystkie jednocześnie. PZL Sędziszów zebrał ciekawe porównania, które robią niesamowite wrażenie.

Do poważnych tematów czasami trzeba podchodzić w sposób niekonwencjonalny. Zwłaszcza jeśli będzie to rozmowa między ojcem pracującym w branży filtrów, a 6-7 letnim synem. Z pomocą wszystkim ojcom związanym z naszą motoryzacyjną branżą wyszli analitycy działu PZL Sędziszów, którzy w prosty i obrazowy sposób postanowili przybliżyć fakty obrazujące skalę produkcji…

Aż do Monako…

Gdyby z włókniny filtrującej zużywanej w ciągu roku do produkcji filtrów FZL Filters ułożyć drogę, dojechalibyśmy nią do Monako. Bardzo trudno oszacować precyzyjnie, ale włókninowa trasa miałaby więcej niż 1500 km, a mniej niż 2000 km.

Prawie 150 boisk piłkarskich

Ostatnio sporo mówi się o polskiej piłce nożnej. Gdyby włókninę filtrującą rozkładać na murawie, to zapas potrzebny na roczną produkcję pokryłby ok. 150 pełnowymiarowych boisk, takich jak to na naszym PGE Narodowym.

Prawie 40 ton pyłu

Mniej więcej tyle pyłu zatrzymują rocznie filtry produkowane przez PZL Sędziszów. Te największe są w stanie zatrzymać 0,5 kg pyłu (od wymiany do wymiany). Te mniejsze znacznie mniej, ale próba wyznaczenia wartości średnich i przemnożenie ich przez liczbę wyprodukowanych filtrów daje rocznie właśnie ok. 40 ton pyłu.

11 kg dziennie

Do dziś zastanawiamy się jak budowano piramidy. A gdyby z jakichś przyczyn stal potrzebną do budowy filtrów (m.in. na puszki) trzeba by było wnosić do PZL Sędziszów ręcznie, każdy pracownik musiałby codziennie przynosić ze sobą ok. 11 kg. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że PZL Sędziszów posiada własną tłocznię, a zatem we własnym zakresie produkuje puszki, co jest bardzo ważnym atutem zakładu w tej części Europy – wielu producentów sprowadza gotowe puszki z Chin, więc nie ma pełnej kontroli nad ich jakością i zabezpieczeniem antykorozyjnym.

150-200 słoni

Jednym z najsilniejszych zwierząt, które na pewnym etapie ewolucji pomagały człowiekowi był słoń. Uwzględniając jego możliwości "transportowe", szacuje się, że w celu podtrzymania zaopatrzenia w stal, do PZL Sędziszów musiałoby każdego roku wędrować ok. 150-200 słoni z ładunkiem tego metalu.

15 wagonów stali

Na szczęście w dzisiejszych czasach stal transportujemy w znacznie bardziej cywilizowany sposób. PZL Sędziszów zużywa rocznie ok. 15 wagonów stali.

Fot. PZL Sędziszów

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony