Części i regeneracja

Warto wiedzieć

ponad rok temu  10.01.2017, ~ Bartłomiej Ryś - ,   Czas czytania 8 minut

ContiTech: wymiana paska rozrządu w Omedze. Jak uniknąć błędów?

Zdjęcie poglądowe, stanowi ilustrację do artykułu

Strona 1 z 2

W trakcie wymiany paska rozrządu mogą powstać istotne błędy wynikające z nieprawidłowego montażu. Aby operacja wymiany przebiegała bezproblemowo, ContiTech Power Transmission Group oferuje montażystom szczegółową instrukcję instalacji. Eksperci ContiTech wyjaśniają krok po kroku procedurę prawidłowej wymiany paska. Szczegółowa instrukcja przeznaczona jest dla zestawu paska rozrządu CT884 K1 do Opla Omega B (1997) (25_,26_,27_) 2.5 l V6 o kodzie silnika X25XE. Jak uniknąć błędów przy wymianie pasków?

Producent zaleca wymianę paska rozrządu oraz rolki napinającej co 60 000 km.

Dla każdego paska rozrządu, należy zawsze używać odpowiedniej rolki napinającej paska rozrządu z podstawą (zgodnie z oznaczeniem kodowym silnika).

Pasek rozrządu jest oznaczony znakami prowadzącymi, zgodnymi z kierunkiem pracy silnika. Uwa- ga: przesunięcie paska rozrządu o jeden ząb może spowodować uszkodzenie silnika.

Porada: Podczas wymiany paska rozrządu, należy także wymienić pasek klinowy. Aby uniknąć uszkodzeń i ponoszenia niepotrzebnych kosztów, pasek klinowy musi zostać wymieniony w tym sa- mym czasie. Jeżeli jednak stary pasek klinowy ma być ponownie zainstalowany, należy zaznaczyć kierunek pracy przed jego demontażem.

Czas wymiany wynosi 2,3 godz.
Prawidłowy montaż wymaga zastosowania następujących narzędzi specjalnych:

1. Blokada wału korbowego OE (KM-800-10)
2. Przyrząd ustalający wałka rozrządu OE (KM-800-1) czerwona
3. Przyrząd ustalający wałka rozrządu  OE (KM-800-2) zielona
4. Przyrząd regulacyjny wałków rozrządu  OE (KM-800-20)
5. Klin OE (KM-800-30)
6. Klucz napinający OE (MKM-6038)

Prace przygotowawcze:

Zidenty kować pojazd przy użyciu kodu silnika.

Odłączyć akumulator pojazdu. Nie obracać wału korbowego lub wałka rozrządu, gdy pasek rozrządu został ściągnięty. Obracać silnik w normalnym kierunku obrotów (w prawo), o ile nie podano inaczej.

Obracać silnik TYLKO kołem zębatym wału korbowego, a nie innymi kołami zębatymi. Czynności sprawdzające i regulacyjne przeprowadzać tylko, gdy silnik jest zimny. Nie dopuszczać paska do kontaktu z materiałami szkodliwymi, takimi jak olej silnikowy lub ciecz chłodząca.

Zwrócić uwagę na wszystkie momenty dokręcania.

Nie wolno zdejmować paska rozrządu bez wcześniejszego użycia narzędzi zabezpieczających, do ustawiania i zablokowania silnika w pozycji GMP.

UWAGA: Przed odłączeniem akumulatora zapisać lub zapamiętać kod radia.

Zdemontować: Obudowę silnika, akumulator, ramiona wycieraczek, zbiornik płynu do zmywania szyb, klamrę kolumny amortyzatora, pasek pomocniczy i rolką napinającą paska pomocniczego, koło pompy wody, koło pompy wspomagania, koło pasowe wału korbowego i osłonę paska rozrządu.

Demontaż:

1. Ustawić znaki kontrolne na oznaczenie położenia pierwszego cylindra w GMP. W tym celu obrócić silnik za pomocą wału korbowego, aż do momentu gdy znaki GMP kół zębatych wałków rozrządu znajdą się tuż przed GMP (fot. 1). Wycięcia na kołach zębatych wałków rozrządu muszą znajdować się naprzeciwko rowków w tylnej obudowie rozrządu.

2. Zamocować blokadę wału korbowego OE (KM-800-10) na wał korbowy (fot. 2) i powoli obrócić wał korbowy w kierunku obrotów silnika, aż dźwignia blokady znajdzie się przed pompą wodną (fot. 3). Wycięcia na kołach zębatych wałków rozrządu muszą się zrównać z rowkami w tylnej obudowie paska rozrządu, a wycięcia na wale korbowym muszą się zrównać z rowkami w dolnej części obu- dowy w pozycji na godzinie 6-tej (fot. 4).

3. Założyć przyrząd ustalający wałek rozrządu OE (KM-800-1) CZERWONY z oznaczeniem „TOP” na górze pomiędzy koła zębate wałków rozrządu „1” i „2” (fot. 5 i 6). Jeśli narzędzie ustalające nie może być umieszczone, należy poluzować śrubę górnej rolki prowadzącej paska rozrządu (fot. 7) i obrócić ją na krzywce za pomocą klucza napinającego MKM-6038 lub szczypiec pompy wody do momentu, aż będzie można umieścić przyrząd.

4. Założyć przyrząd ustalający wałek rozrządu OE (KM-800-2) ZIELONY z oznaczeniem „TOP” na górze pomiędzy koła zębate wałków rozrządu „3” i „4” (fot. 8 i 9). Jeśli narzędzie ustalające nie może być umieszczone, należy poluzować śrubę dolnej rolki prowadzącej paska rozrządu (fot. 10) i obrócić ją na krzywce za pomocą klucza napinającego MKM-6038 lub szczypiec do pompy wody do momentu aż będzie można umieścić przyrząd. W tym momencie silnik jest ustawiony w pozycji GMP (fot. 3).

5. Poluzować nakrętkę rolki napinającej i poluzować pasek rozrządu obracając rolką za pomocą imbusa 5 mm zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Zdjąć pasek rozrządu.

Montaż:

1. Zamontować nowe komponenty zawarte w zestawie paska rozrządu. Sprawdzić pod kątem uszkodzeń pozostałe elementy układu, takie jak koła zębate wałka rozrządu i wału korbowego.

2. Założyć pasek rozrządu (pasek rozrządu jest oznaczony znakami prowadzącymi zgodnymi z kie- runkiem pracy silnika). W pierwszej kolejności oznakowaniem z podwójnymi kreskami (fot. 11) na koło zębate wału korbowego, następnie używając klina (KM-800-30) bezpiecznie zamocować go po lewej stronie, tak aby położenie paska rozrządu było stałe i nie można go było przesunąć (fot. 12 ). Wycięcia na kole zębatym wału korbowego muszą być zrównane z podwójnymi kreskami (fot. 13). Zakładać pasek rozrządu w kierunku ruchu wskazówek zegara na rolkę napinającą, koła zębate wałków rozrządu „1” i „2”, górną rolkę prowadzącą paska rozrządu, koła zębate wałków rozrządu „3” i „4” i dolną rolkę prowadzącą paska rozrządu.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
do góry strony