ReklamaB1 - rematec - 29.03-20.06 Mirek części

Części i regeneracja

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

9 miesięcy temu  17.09.2018, ~ Administrator   

Dlaczego należy kontrolować EGR? [AUTOMECHANIKA]

Skrót EGR oznacza Exhaust Gas Recirculation i opisuje jednocześnie funkcję tego komponentu, a więc recyrkulację spalin. Zawór EGR pobiera część spalin z kolektora, przesyła je do wymiennika, aby obniżyć ich temperaturę, a następnie przesyła je do kolektora zasysania. W ten sposób oczyszczone spaliny (bez tlenu) zostają wymieszane z powietrzem zasysanym przez silnik i uczestniczą w spalaniu.

Jedynie mała część spalin jest odzyskiwana przez zawór EGR, a wartość ta w ujęciu procentowym może wahać się od 5% do 15%, tyle bowiem wystarcza do obniżenia temperatury spalania, a wraz z nią emisji tlenków azotu (NOx) do środowiska. Zasadniczo funkcja zaworu EGR polega na obniżaniu szkodliwych emisji, powodujących skażenie środowiska spalinami. Pracę zespołu EGR koordynuje centralka silnika, odpowiedzialna za modulację. W skład zespołu EGR wchodzi jeden lub kilka zaworów, przewody, urządzenia wykonawcze i silniczki elektryczne lub miechy pneumatyczne.

Zawory EGR to jeden z nowych produktów w ofercie włoskiej firmy Japanparts, zaprezentowany na ubiegłotygodniowych targach Automechanika Frankfurt. Japanparts Group świętował we Frankfurcie trzydziestolecie działalności. Firma ta specjalizuje się w produkcji części zamiennych do pojazdów europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Na zdjęciu Sara Turella, dyrektor sprzedaży Japanparts Group.

Dlaczego należy kontrolować EGR?

Najczęstszym problemem, wpływającym negatywnie na prawidłowe działanie zaworu EGR, jest gromadzenie się brudu, na skutek ciągłego kontaktu ze spalinami i ich mieszaniną z oparami oleju, znajdującymi się w przewodzie zasysania.  Problem pojawia się szczególnie w samochodach na gaz, które pokonują krótkie odcinki na niskich biegach. Sygnałem nieprawidłowego działania zaworu EGR jest często zaświecenie żółtej kontrolki “awarii silnika” lub pojawienie się komunikatu “kontrola spalin”.

Czyszczenie zaworu EGR specjalnymi chemicznymi produktami nie zawsze wystarcza i w wielu przypadkach doprowadza nawet do uszkodzenia samego zaworu. Z tego względu warto wymieniać cały zawór. Obecnie jest bardzo powszechna praktyka wyłączania zaworu EGR, warto jednak podkreślić, że jest to sprzeczne z prawem i karalne, ponieważ samochód emitujący tlenki azotu do środowiska nie spełnia wymogów odpowiednich norm.

Co oferuje Japanparts Group?

Japanparts Group, dostarczając części zamienne dla 62% parku samochodowego, oferuje ponad 180 pozycji katalogowych dla pojazdów azjatyckich, europejskich i amerykańskich. Jakość produktów Japanparts Ashika i Japko jest gwarantowana poprzez stosowanie materiałów pierwszej jakości oraz poprzez montaż komponentów zgodnie z zaleceniami producentów pojazdów, co w pełni daje możliwość zastępowania nimi części oryginalnych.

Wraz z zaworami EGR zawsze dostarczane są zestawy instalacyjne, w komplecie ze wszystkimi, niezbędnymi do montażu, o-ringami i uszczelkami, dlatego nie ma potrzeby nabywania dodatkowych części zamiennych. Produkty objęte są dwuletnią gwarancją.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ JANUSZ 2 9 miesięcy temu MYŚLĘ ŻE SZANOWNEJ PANI CHODZIŁO O SILNIK DIESLA A NIE NA GAZ W KTÓRYCH NIE SPOTKAŁEM PROBLEMÓW Z EGR
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Magda 1 9 miesięcy temu A w razie awarii zaworu istnieje możliwość naprawy?czy od razu trzeba w nowy zainwestować?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony