Z początkiem października firma HELLA rozpoczęła nową akcję, skierowaną zarówno do właścicieli serwisów, jak i kierowców, informującą o dożywotniej gwarancji na produkty producenta. W jej ramach HELLA zobowiązuje się przyjmować reklamacje bezterminowo, a w przypadku jej akceptacji umożliwi klientowi otrzymanie nowego produktu lub zwrot pieniędzy!
Program został wdrożony w życie z dniem 1 października 2020 roku i obowiązuje dla produktów zakupionych na terytorium Polski. Dożywotnią gwarancją objęte są produkty wykonane w technologii Halogen oraz Xenon dla pojazdów osobowych i ciężarowych dla ruchu prawostronnego z segmentu produktów:
-
reflektory przednie,
-
reflektory przeciwmgielne,
-
lampy tylne,
-
kierunkowskazy.
Jeśli myślimy o dożywotniej gwarancji na zakupiony produkt, pytanie o jego nabycie nie powinno brzmieć „czy warto?”, ale „dlaczego warto?”. Przede wszystkim dlatego, że to spokój w eksploatacji i pewność użytkowania – jeśli produkt przestanie działać w związku z wadą, zostanie zamieniony na nowy lub klient otrzyma zwrot pieniędzy. Kupując produkty HELLA objęte dożywotnią gwarancją:
- wybiera się produkt wykonany w jakości oryginalnego wyposażenia,
- utrzymuje się wartość swojego pojazdu – w przypadku jego sprzedaży, prawa dożywotniej gwarancji przechodzą na nowego właściciela,
- zyskuje się komfort i bezpieczeństwo, dzięki wydłużonemu bezterminowo okresowi gwarancji,
- w przypadku akceptacji reklamacji można uzyskać zwrot pieniędzy lub wymianę na nowy produkt,
- produkty w ramach programu dożywotniej gwarancji posiadają szerokie pokrycie carparku w Polsce,
- w ramach programu znajduje się ponad 1800 części.
Wymiana produktu na nowy lub zwrot pieniędzy dotyczą uzasadnionych reklamacji. Warto o tym pamiętać i wiedzieć czego nie obejmuje gwarancja. Są to przede wszystkim uszkodzenia towaru wynikającego z:
- niewłaściwego montażu,
- używania produktów niezgodnie z ich przeznaczeniem oraz wytycznymi i informacjami producenta zawartymi na opakowaniu danego produktu,
- niewłaściwego przechowywania i eksploatowania produktów przez kupującego,
- dokonywania jakichkolwiek modyfikacji, przeróbek bądź zmian w konstrukcji danego produktu,
- czynników zewnętrznych, takich jak działanie siły zewnętrznej, w tym sił przyrody, powodujących uszkodzenia mechaniczne, termiczne, chemiczne oraz zalania,
- zniszczenia lub uszkodzenia produktu wskutek ingerencji w jego strukturę przez kupującego lub osoby trzecie,
- zniszczeń spowodowanych niewłaściwym transportem produktów nabytych przez kupującego,
- naturalnego zużycia materiałów zastosowanych w produktach, jak również spowodowanych normalnym zużyciem samego produktu podczas jego eksploatacji.
Szczegółowe informacje związane z procesem reklamacyjnym i jego poszczególnymi etapami dostępne są TUTAJ.
Komentarze (0)