ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Części i regeneracja

Części i regeneracja

Ogumienie

Opony

9 miesięcy temu  21.02.2018, ~ Administrator   

Duże straty spowodowane podróbkami opon i akumulatorów
Strona 1 z 2

Z najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że z powodu podrabiania każdego roku w całej UE traci się 2,2 mld EUR, co stanowi 7,5% całkowitej sprzedaży w sektorze opon.

Ponadto obecność podrobionych akumulatorów na rynku UE co roku kosztuje legalny przemysł 180 mln EUR, co stanowi równowartość 1,8% sprzedaży w tym sektorze. Podrabianie akumulatorów dotyka głównie sektora pojazdów silnikowych, ale występuje także w sektorze telefonii komórkowej.

Utracona sprzedaż przekłada się na około 8400 utraconych miejsc pracy bezpośrednio w tych dwóch sektorach, gdyż legalni producenci zatrudniają mniej osób niż by zatrudnili, gdyby zjawisko podrabiania nie występowało. Całkowita kwota dochodów rządowych w formie podatków utraconych w efekcie podrabiania opon i akumulatorów wynosi 340 mln EUR.

Mamy nadzieję, że ustalenia niniejszego raportu, który koncentruje się na dwóch ważnych dla UE sektorach gospodarki, pomoże decydentom politycznym w badaniach nad sposobami zwalczania zjawiska podrabiania. Co więcej, ze względu na to, iż podrabianie opon i akumulatorów może mieć istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa i środowiska, mamy również nadzieję, że niniejszy raport pomoże konsumentom dokonać rozsądnych wyborów podczas nabywania tych ważnych produktów.
Niniejszy raport jest dwunastym w serii analiz opublikowanych przez EUIPO za pośrednictwem europejskiego obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej i poświęconych skutkom gospodarczym podrabiania produktów w sektorach przemysłowych w UE - mówi dyrektor wykonawczy EUIPO, António Campinos.

Przedmiotem wcześniejszych analiz były: sektor kosmetyków i higieny osobistej; sektor odzieży, obuwia i akcesoriów; sektor artykułów sportowych; sektor zabawek i gier; sektor biżuterii i zegarków; sektor torebek i bagaży; sektor nagrań muzycznych; sektor napojów spirytusowych i wina; sektor leków; sektor pestycydów oraz sektor smartfonów.

Polska

Szacuje się, że w Polsce wartość utraconej w wyniku podrabiania sprzedaży opon wyniosła 74 mln EUR (310 mln PLN), a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 6,6%. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 6 mln EUR (25 mln PLN), a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,7%.

Niemcy

Szacuje się, że w Niemczech wartość utraconej sprzedaży opon w wyniku podrabiania wyniosła 261 mln EUR, a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 4,2%. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 31 mln EUR, a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,1%.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Marcin 1 9 miesięcy temu Co uznaje się w tym wypadku za produkt podrobiony? Oponę bieżnikowaną o oznaczeniu np. T830?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony