Części i regeneracja

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

Wydarzenia

27 dni temu  10.07.2020, ~ Administrator   

Fazy pracy lamp ksenonowych [PORADNIK]
Strona 1 z 2

Cechą charakterystyczną lamp ksenonowych, wyróżniającą je od innego typu oświetlenia, jest uzyskiwanie światła z łuku elektrycznego, powstającego pomiędzy elektrodami znajdującymi się w hermetycznej bańce wypełnionej gazem (ksenonem). Powstanie łuku wymaga wytworzenia wysokiego napięcia, dlatego wymagany jest specjalny moduł z zapłonnikiem. W zależności od typu lampy, zapłonnik może znajdować się wewnątrz niej (D1 i D3) bądź stanowić osobny moduł (D2 i D4). Zapłonnik odpowiada za napięcie zapłonu i natężenie prądu w lampie.

Włączanie: faza 0

Przed zapłonem oporność lampy jest nieskończenie wielka. W tej fazie napięcie z zapłonnika jest potrzebne do jej zapłonu: dla zimnej lampy jest to ok. 10 kV, dla rozgrzanej lampy ok. 25 kV. Wraz z dostarczeniem napięcia, utworzy się tunel przewodzący pomiędzy wolframowymi elektrodami, między którymi przepływać będzie prąd.

Przed zapłonem częstotliwość pracy wynosi 1 kHz.

Przed zapłonem częstotliwość pracy wynosi 1 kHz.

Zapłon: faza 1

Podczas tej fazy, obwód zapłonowy przesyła impuls wysokiego napięcia do lampy, dzięki czemu w tzw. rurce wyładowczej powstaje łuk elektryczny i emitowane jest światło widzialne. Po udanym zapłonie, lampa wymaga dużego natężenia prądu, aby utrzymać łuk wyładowczy. Ponieważ łuk generuje bardzo dużo ciepła, temperatura w rurce wyładowczej szybko rośnie. Sole metali odparowują łuk, który dzięki temu intensyfikuje się i konsoliduje. Opór pomiędzy elektrodami w tym momencie spada. Sterująca zapłonem elektroniczna jednostka sterująca przełącza się na tryb pracy ciągłej.


Faza 1 – zapłon – 20 kV pomiędzy elektrodami


Faza 1 – zapłon – 20 kV pomiędzy elektrodami

Zapłon: faza 2

Po zapłonie częstotliwość pracy zmienia się na 20 Hz. Taka jej wartość potrzebna jest podczas fazy rozgrzania.


Faza 2 – rozgrzewanie, parowanie soli, maksymalna intensywność


Faza 2 – rozgrzewanie, parowanie soli, maksymalna intensywność

Nagrzewanie

Na tym etapie przetwornica prądu stałego zapewnia odpowiednie natężenie do podtrzymania łuku wyładowczego (w zależności od zapotrzebowania lampy). Przetwornica generuje prąd zmienny o przebiegu sinusoidalnym. W tym momencie częstotliwość jest niska (20 Hz), jednak po zakończeniu fazy rozgrzania falownik pracuje już z częstotliwością 200 Hz.

Rozbieg 

Jest to kluczowy etap procesu załączania lampy. Początkowa moc przejściowa podczas rozruchu jest wysoka. Konieczne jest jej późniejsze obniżenie, aby spełnić przepisową regulację R99. Zapłonnik kontroluje poziom mocy lampy, aby obniżyć ją do założonego poziomu, czyli tak zwanego stanu ustalonego.

Stan ustalony: faza 3

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony