Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  17.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 4 minuty

Filtry kabinowe micronAir

Filtry kabinowe zapewniają doskonałe funkcjonowanie układu wentylacji i klimatyzacji wnętrza pojazdu, a w szczególności – kontroli temperatury. Specjalnie konstruowane filtry zapewniają odpowiedni obieg powietrza w kabinie, zapobiegają parowaniu szyb i oczyszczają wlatujące do kabiny powietrze w niemal stu procentach, chroniąc pasażerów przed pyłkami roślin, pyłu, brudu i cząsteczek gazów spalinowych.

Ponieważ filtry kabinowe są istotnym elementem bezpieczeństwa podróży (zwłaszcza dla osób cierpiących na alergie, ale nie tylko), zarówno eksperci motoryzacyjni jak i pracownicy służby zdrowia zalecają ich wymianę co 15.000 km (nie rzadziej jednak niż raz do roku). Najlepszym okresem na wymianę filtra kabinowego jest wiosna.

Najważniejsza jest jakość
Ogromne znaczenie ma jakość filtra kabinowego. Składa się na nią kilka czynników. Po pierwsze – trwała (przez min. 15 tys km lub jeden rok) zdolność filtracji cząstek drobnych. Większości producentom filtrów problemem sprawia uzyskanie filtrowania cząstek stałych powietrza kabinowego o średnicy mniejszej od ok. 3 μm. Skuteczność spada wówczas poniżej 60%.

Po drugie – mimo skutecznego zatrzymywania cząstek stałych (nawet o średnicach poniżej 1 μm), filtr zapewniać musi stały i niezaburzony przepływ powietrza (aby zapewnić dopływ powietrza do kabiny). Wiele filtrów o wysokim stopniu filtrowania w rzeczywistości dławi pracę dmuchawy i zatrzymuje dopływ odpowiedniej ilości powietrza , w efekcie czego dochodzi do zaparowania szyb oraz – w skrajnym przypadku – do nadmiernego stężenia dwutlenku węgla w kabinie.

Istotne jest również to, aby materiał filtrujący był bardzo odporny na nasiąkanie wilgocią, gdyż w przeciwnym razie jest doskonałym siedliskiem różnego rodzaju bakterii i roztoczy, które wywołują choroby lub wzmacniają efekty alergiczne.

Wilgoć i ogień są im niestraszne
Aż dwa na trzy samochody wyprodukowane w Europie mają zamontowany filtr cząstek stałych lub węglowy micronAir, wyprodukowany przez Grupę Freudenberg, która te same filtry dostarcza na rynek wtórny pod marką Corteco.

Znaczące i istotne dla bezpieczeństwa różnice między filtrami kabinowymi micronAir oraz ich imitacjami ujawnione zostały w ostatnich badaniach filtrów do BMW serii 5. Wydajność produktów micronAir jest od 200% do 700% wyższa, bez spadku ich efektywności. W przypadku innych filtrów, ich wydajność dla cząstek stałych o wielkości ok. 2,5 ?m osiąga od 62% do 65%. Oznacza to, że pozwalają one przeniknąć prawie dwa razy większej liczbie cząsteczek materii do kabiny, w związku z czym nie stanowią dostatecznej ochrony.

Szczegółowe badania ujawniły, z czego wynikają tak duże różnice. Oryginalny kabinowy filtr powietrza micronAir z Corteco posiada 48 fałd, podczas gdy imitacje – o kilkanaście mniej, co powoduje nieuniknione zmniejszenie aktywnej powierzchni filtra. Wydajność nieoryginalnych filtrów zmniejszają dodatkowo nieregularne fałdy, nieprecyzyjne zakończenia i nierównomiernie rozprowadzony klej.

Innym faktem jest, że zarówno filtr cząsteczek stałych, jak i z węglem aktywnym Corteco zawiera wielowarstwowe medium filtrujące. Włóknina filtracyjna w połączeniu z filtrem wstępnym i warstwą podkładu daje wysoką skuteczność i wydajność filtra. Sprawia to, że filtry kabinowe micronAir są wyjątkowo wytrzymałe, bardziej odporne na wilgoć i stabilniejsze wymiarowo niż filtry tradycyjne, nawet papierowe. Zapewniają one niezmiennie wysoki poziom wydajności filtra na całej powierzchni i zapobiegają znanemu „efektowi zebry”.

Dodajmy, że najważniejszym elementem filtra kabinowego jest materiał filtrujący. Jednym z najważniejszych testów dla materiału filtrującego jest m.in test płomieniowy, który sprawdza palność materiału w wypadku zagrożenia ogniem. Filtry Corteco wykonane są z materiału niepalnego i jedynie tlą się pod wpływem ognia.

Świadomość rośnie
Rynek filtrów kabinowych jest jedynym obszarem produktowym z grupy filtrów, który ma ciągłą tendencję wzrostową. Wynika to przede wszystkim z coraz powszechniejszego faktu wyposażenia samochodów w układy klimatyzacji. Na zwiększenie sprzedaży niebagatelny wpływ ma wzrost świadomości zarówno konsumentów (kierowców), jak i firm branżowych o samym fakcie istnienia filtra kabinowego w samochodzie i konieczności regularnej jego wymiany. Jest to czynność, która ma wpływ nie tyle na sprawność funkcjonowania samochodu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżowania (np. zły filtr może doprowadzić do parowania szyb i ograniczenia widoczności) oraz na zdrowie pasażerów (zmniejsza reakcje alergiczne oraz wydłuża sprawność kierowcy poprzez większą ilość świeżego powietrza w kabinie).

GALERIA ZDJĘĆ

Filtry kabinowe micronAir
Filtry kabinowe micronAir
Filtry kabinowe micronAir

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony