Części i regeneracja

Warto wiedzieć

3 miesiące temu  18.07.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 5

Jak sprawdzić autentyczności kupowanych części?
Strona 1 z 2

Wraz ze wzrostem liczby podrobionych produktów hamulcowych na niezależnym rynku części zamiennych, producenci materiałów ciernych musieli zwiększyć czujność, aby pomagać klientom w wykrywaniu podróbek. Jednakże musimy się wystrzegać nie tylko produktowych piratów – odnotowano też wiele przypadków niespełniania wymaganych standardów jakości wśród tańszych klocków hamulcowych.

Chociaż przesadna oszczędność przy zakupach części samochodowych nigdy nie jest wskazana, wybór marki hamulców wyłącznie na podstawie kosztów może mieć poważne konsekwencje. Hamulce mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Jeśli cena wydaje się podejrzanie atrakcyjna, lepiej nie ryzykować.

Niebezpieczeństwa związane z tanimi klockami hamulcowymi

W 2023 r. DVSA, brytyjska inspekcja transportu drogowego, przetestowała pod kątem wydajności i oznakowania zgodnie z europejskimi przepisami ECE-R90 osiem klocków hamulcowych dostępnych na niezależnym rynku części zamiennych. Trzy z nich nie spełniły wymagań i oferujące je marki zostały poinstruowane, aby wycofać części ze sprzedaży do czasu uzyskania niezbędnych homologacji.

Norma ECE-R90 określa skuteczność produktów dostępnych na niezależnym rynku samochodowych części zamiennych w porównaniu do tych przeznaczonych na pierwszy montaż (OE). Do uzyskania homologacji akceptowalna jest tolerancja +/- 15%. Jako światowy producent materiałów ciernych OE, zaangażowany w wytwarzanie wyłącznie produktów najwyższej jakości, Textar testuje wszystkie klocki przeznaczone na niezależny rynek części zamiennych zgodnie ze standardami OE. Oznacza to, że przewyższają one minimalne wymagania ECE-R90, aby zawsze zapewnić skuteczne hamowanie.

- W czasach, gdy zarówno firmy, jak i konsumenci starają się ograniczać koszty, wybór produktu tańszej marki może być kuszący. W Textar rozumiemy potrzebę zróżnicowania asortymentu w oparciu o możliwości finansowe klientów i różne oczekiwania dotyczące ich pojazdów. Właśnie dlatego firma macierzysta Textar, TMD Friction, oferuje szeroką gamę marek, które zaspokajają potrzeby każdego pojazdu i kierowcy, ale nigdy nie idą na kompromis w kwestii jakości. Przed wprowadzeniem na rynek każda część przechodzi rygorystyczne testy, by spełniać wysokie standardy firmy - komentuje Scott Irwin, Kierownik ds. szkoleń technicznych marki Textar, wiodącego światowego dostawcy materiałów ciernych do układów hamulcowych.

Wskazówki dotyczące zakupu klocków hamulcowych

Konieczność poszukiwania oszczędności to dla piratów produktowych okazja, aby promować swoje tańsze produkty. Z tego powodu dystrybutorzy i warsztaty muszą zachować czujność.

- Warto współpracować tylko z zaufanymi dostawcami lub producentami i nie pozyskiwać części z nieznanych źródeł lub stron internetowych tylko ze względu na promocyjne ceny. Należy sprawdzać, czy dostarczony produkt ma oznaczenie ECE-R90, które można znaleźć na produkcie lub jego opakowaniu. Przed zakupem warto też dowiedzieć się więcej o producencie, aby upewnić się, że działa zgodnie z normami prawnymi lub zapytać dostawcę, czy dostarczane części spełniają wymagania ECE-R90. Dotyczy to również sprzedaży online. W razie wątpliwości, skontaktuj się z zespołem pomocy technicznej producenta - wylicza Scott Irwin.

Lojalność wobec kontrahentów jest bardzo ważna dla Textar. Produkty tej marki mogą dystrybuować tylko autoryzowani partnerzy. Jeśli są one oferowane poza znanymi łańcuchami dostaw – w hurtowniach, sklepach detalicznych czy w Internecie – należy zachować ostrożność. Zwłaszcza, jeśli klocki lub tarcze hamulcowe są sprzedawane po szczególnie atrakcyjnych cenach.

- Nasze produkty oferują dobry stosunek jakości do ceny, ale nigdy nie mogą być tanie. Nie jest to możliwe, jeśli weźmie się pod uwagę roczne wydatki w wysokości 130 milionów złotych na badania i rozwój w celu opracowania materiałów ciernych precyzyjnie dopasowanych do danego pojazdu, a także intensywne i długotrwałe testy na stanowiskach testowych oraz 38 000 godzin jazd próbnych po drogach każdego roku. Dodatkowo, wszystkie części są produkowane zgodnie z wysokimi standardami jakości Textar. Należy zatem unikać szczególnie tanich ofert od nieznanych dostawców - podkreśla reprezentant firmy.

Jak rozpoznać podrobiony produkt Textar?

Textar – należąca do TMD Friction marka premium OE – cieszy się renomą ze względu na jakość, wydajność i komfort hamowania. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu innych doskonałych marek, sprawia to, że Textar jest nie tylko atrakcyjny dla klientów, ale także dla fałszerzy. Ponieważ w podrabianych produktach stosowane są materiały niemal wyłącznie niskiej jakości, drastycznie zwiększa to ryzyko poważnych wypadków. Niestety, ten niebezpieczny problem istnieje we wszystkich częściach świata. Dlatego Textar zainwestował w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i opakowania, które umożliwiają klientowi sprawdzenie autentyczności produktu za pomocą kilku prostych kroków, tym samym utrudniając życie fałszerzom.

Ważnym czynnikiem przy opracowywaniu środków bezpieczeństwa było zapewnienie, że będą one dostępne na wszystkich poziomach rynku: podczas sprzedaży, w warsztacie i w trakcie montażu, aby wykrycie podróbek było jak najłatwiejsze. Jednym z kluczowych elementów jest przyjazne dla środowiska tekturowe opakowanie, którego nie można otworzyć bez pozostawienia widocznych śladów. Jest to możliwe dzięki mocnemu sklejeniu lub zapieczętowaniu wszystkich ścianek. W zależności od zastosowania, na opakowaniu widnieje grafika przedstawiająca samochód lub ciężarówkę. Klient powinien zatem zwrócić uwagę, czy pudełko jest nienaruszone, a grafika poprawnie określa zastosowanie produktu w danym pojeździe.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony