Części i regeneracja

Części i regeneracja

2 miesiące temu  29.07.2021, ~ Administrator   

Jak sprawdzić, czy wolne koło pasowe alternatora wymaga wymiany?

Testy koła pasowego alternatora. Fot. Gates

Wolne koła pasowe alternatora stają się coraz bardziej popularne w nowszych modelach samochodów osobowych i lekkich pojazdach dostawczych ze względu na zwiększone obciążenie alternatora. W przeciwieństwie do tradycyjnych pełnych kół pasowych odsprzęgają one alternator podczas spadku prędkości obrotowej silnika i absorbują powstałe drgania.

Występują dwa rodzaje: sprzęgła jednokierunkowe (OWC) i sprzęgiełka alternatora (OAD). Chociaż zastosowanie OWC i OAD ma zasadniczo służyć rozwiązaniu tego samego problemu, znacznie się od siebie różnią ze względu na sposób działania. Sprzęgła OWC obracają się swobodnie w jednym kierunku i blokują natychmiast w kierunku przeciwnym; sprzęgiełka alternatora (OAD) obracają się swobodnie w jednym kierunku i dopuszczają niewielki kąt obrotu w przeciwnym kierunku.

Wolne koła pasowe alternatora nie są wieczne, a mechanicy będą ich wymieniać coraz więcej. Ponieważ typy kół pasowych alternatora nie są wzajemnie wymienne należy stosować ten rodzaj, w który wyposażono dany pojazd fabrycznie. Tak więc jeżeli aplikacja wymaga zastosowania koła stałego pasowego, OWC lub OAD, zamontuj odpowiednią część. Ponadto do montażu i demontażu tych kół potrzebne są odpowiednie narzędzia.

Ponadto, gdy wolne koło pasowe alternatora osiągnie kres swojej żywotności, firma Gates zaleca wymianę wszystkich elementów eksploatacyjnych w tym samym czasie jako najlepszy długoterminowy sposób naprawy. Ważne jest również, aby wymienić wolne koło pasowe alternatora podczas montażu nowego alternatora.

Wolne koła pasowe alternatora zużywają się, lecz objawy zużycia nie zawsze są widoczne gołym okiem. Wykonanie opisanych poniżej prostych testów umożliwia identyfikację wolnego koła pasowego alternatora, które jest bliskie awarii:

TESTOWANIE POZA POJAZDEM

Jeśli jeden z tych testów przyniesie negatywny wynik, wolne koło pasowe alternatora należy natychmiast wymienić:
(zdjęcie powyżej)

Test nr 1 (po lewej)

 1. Przytrzymaj pierścień wewnętrzny.
 2. Spróbuj obrócić zewnętrzny pierścień w tym samym kierunku, w którym porusza się pasek.
 3. Zewnętrzny pierścień nie powinien się poruszyć. Jeśli się porusza wymień wolne koło pasowe alternatora.

Test nr 2 (po prawej)

 1. Przytrzymaj pierścień wewnętrzny.
 2. Spróbuj obrócić pierścień zewnętrzny w kierunku przeciwnym niż ten, w którym porusza się pasek.
 3. Pierścień zewnętrzny powinien się obracać. Jeśli się nie porusza, wymień wolne koło pasowe alternatora.
 • Uruchom silnik na biegu jałowym i sprawdź ruch napinacza paska. Jeśli jest nadmierny, może to być pierwszą oznaką zużytego wolnego koła pasowego alternatora.
 • Zwiększ obroty silnika do około 2000-2500 obr./min. Następnie wyłącz silnik i nasłuchuj brzęczenia dobiegającego z alternatora. Jeśli usłyszysz krótkie brzęczenie (1 do 5 sekund), łożysko koła pasowego może być zużyte, a wolne koło pasowe alternatora może wymagać wymiany.
 • Krótkotrwałe świergotanie podczas uruchamiania silnika lub jego wyłączania jest najprawdopodobniej spowodowane przez zużyte wolne koło pasowe alternatora. Zużyte wolne koło pasowe alternatora często się blokuje i działa jak koło stałe. Powoduje poślizg paska na całej powierzchni koła podczas wahań prędkości paska i alternatora.

OAD mają dodatkową funkcjonalność i wymagają specjalnych testów.

Jeżeli podczas obrotu OAD w kierunku pracy jest wyczuwalne uczucie sprężystości i może obracać się swobodnie w przeciwnym kierunku, OAD działa nadal poprawnie. W przeciwnym razie OAD wymaga wymiany.

Uwaga: wewnętrzna sprężyna jest mocna i wymaga użycia klucza oraz specjalnego narzędzia do odpowiedniej diagnostyki stanu koła pasowego.

źródło: Gates

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

 • 39
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 4
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Kowal 3 11 dni temu W artykule brakuje rozwinięcia nazwy OAD i OWC oraz informacji o luzie wzdłużnym sprzegiełka alternatora.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ winnica 2 2 miesiące temu fajny artykuł
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Sebix 1 5 miesięcy temu Rzeczowo i na temat. Tego szukałem. U mnie wadliwe sprzęgło alternatora wprawiało w wibracje napinacz, te z kolei przenosiły się na koło kierownicy.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony