Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  09.06.2020, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Jak zadbać o akumulator po dłuższym postoju samochodu?

Praca z domu zamiast codziennych dojazdów, rezygnacja z wyjazdów do rodziny lub znajomych, wstrzymane weekendowe wypady – z tym wszystkim mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach. Teraz, kiedy wszystko powoli wraca do normy – co powinniśmy wiedzieć o akumulatorach w naszych samochodach?

Akumulatory samochodowe powinny poradzić sobie z kilkutygodniowym przestojem, jednak w przypadku dłuższych okresów bezczynności serwisy zalecają klientom następujące środki:

  • W miarę możliwości podróż samochodem powinna trwać od 20 do 30 minut. W tym czasie alternator powinien zapewnić pełne naładowanie akumulatora. Niekorzystne są krótsze przejazdy.

  • Należy wyłączyć radio oraz jak najmniej korzystać z elektrycznych szyb i szyberdachu, ustawiając także klimatyzację na niskim poziomie. Ma to na celu ograniczenie działania odbiorników pobierających energię, która mogłaby zostać wykorzystana do naładowania akumulatora.

  • Jeśli samochód nie jest użytkowany przez długi czas, drzwi i bagażnik powinny pozostawać zamknięte. Można je otwierać wyłącznie w razie absolutnej konieczności. Samochód przejdzie automatycznie w tryb uśpienia, w wyniku czego zużycie energii przez wszystkie urządzenia elektryczne zostanie zredukowane do absolutnego minimum – otwarcie drzwi i bagażnika spowoduje wybudzenie odbiorników elektrycznych, które zaczną pobierać energię z akumulatora.

  • Akumulator powinien pozostawać suchy i czysty, ponieważ zanieczyszczenia i wilgoć między zaciskami mogą powodować występowanie prądów pełzających, które przyspieszają rozładowywanie się akumulatora

  • Nawet jeśli akumulator jest łatwo dostępny, lepiej go naładować, niż odłączyć i wyjąć. Układy elektroniczne w nowszych pojazdach mogą zwracać komunikaty o błędach lub tracić dane w razie wystąpienia przerwy w zasilaniu. Przywrócenie ich działania wymaga wizyty w warsztacie. Wystarczy od czasu do czasu sprawdzić napięcie i naładować akumulator, gdy tylko spadnie ono poniżej 12,4 V.

To o czym należy pamiętać przez cały rok eksploatacji samochodu to regularne sprawdzanie stanu akumulatora w serwisie samochodowym. Zapewnia to kierowcy spokój i bezpieczeństwo na drodze i pozwala uniknąć niespodziewanych awarii podczas podróży.

Zapraszamy na stronę VARTA, gdzie znajduje się lista serwisów z całej Polski biorących udział w Programie Bezpłatnego Testowania Akumulatorów. Wystarczy odszukać serwis znajdujący się w Państwa okolicy i bezpłatnie sprawdzić kondycję swojego akumulatora przed podróżą.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
  • ~ Henio 1 ponad rok temuocena: 0%  Ja co jakiś czas sprawdzam napięcie spoczynkowe, lub jadę do https://gdyniaakumulatory.pl/... i tam mi sprawdzają kompleksowo akumulatora.
    oceń komentarz 0 1 komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony