Części i regeneracja

Części i regeneracja

ponad rok temu  05.04.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

Jak zmiany w budowie cewek wpływały na bezawaryjność układów zapłonowych
Strona 2 z 2

W każdym z wymienionych rozwiązań cewka może być połączona w jednej obudowie z modułem zapłonowym lub końcówką mocy. Dla indywidualnych cewek jest to bardzo często stosowane, natomiast w rozwiązaniach z rozdzielaczem – tylko przez niektórych producentów (np. cewka z modułem zapłonowym o numerze JM 5046 przeznaczona do samochodów z grupy VAG). Wyeliminowanie stosunkowo zawodnych elementów, takich jak mechaniczny przerywacz, rozdzielacz czy przewody zapłonowe, pozwoliło zwiększyć bezawaryjność układów zapłonowych, jednak usterki pojawiają się w nich nadal. Paradoksalnie, w najnowszych konstrukcjach to właśnie cewki częściej ulegają awariom.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Starsze układy zapłonowe pracowały przy niższych napięciach w obwodzie wtórnym. Wynikiem tego było mniejsze ryzyko wystąpienia przebić. Mniejszy był też prąd płynący przez uzwojenie pierwotne, co z kolei powodowało mniejsze nagrzewanie cewki. Sama cewka była najczęściej przymocowana do nadwozia, a nie, tak jak obecnie, do silnika. Nie była tym samym narażona na duże drgania i na nagrzewanie się od silnika. Na drgania i wysokie temperatury najbardziej narażone są indywidualne cewki nakładane na świece. Dodatkowo, mogą być narażone na wycieki oleju z nieszczelnej uszczelki pokrywy zaworów.

Zdarzały się sytuacje, że cewki stosowane na pierwszy montaż posiadały wady konstrukcyjne objawiające się stosunkowo szybko występującymi awariami. W tym przypadku, aby uniknąć niespodzianek na drodze, najlepiej było wymienić wszystkie cewki na te pochodzące od sprawdzonego producenta.

Jeśli stwierdzi się uszkodzenie cewki, to jedyną skuteczną metodą naprawy jest wymiana jej na nową. Nie należy stosować oszczędności polegających na montażu cewek używanych. Najczęściej pochodzą one z wyeksploatowanych pojazdów (np. mogą posiadać przegrzane uzwojenia), a podczas przechowywania były narażone na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Janmor oferuje asortyment cewek obejmujący obecnie ponad 500 referencji. Oferta jest zbudowana z pomocą producentów dostarczających produkty na pierwszy montaż (OEM). Dodatkowymi atutami tych produktów są atrakcyjna cena i gwarancja obejmująca zależnie od referencji 2, 3 lub 5 lat.

Janmor

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony