Części i regeneracja

Części i regeneracja

2 dni temu  14.01.2021, ~ Administrator   

Jaka jest prawidłowa wartość ciśnienia różnicowego filtra cząstek stałych?

Fot. Piotr Łukaszewicz

Pytanie o prawidłową wartość ciśnienia różnicowego filtra cząstek stałych padło podczas szkolenia poświęconego filtrom DPF, które zorganizowaliśmy wspólnie z Kamoka. Na pytania odpowiada prowadzący szkolenie Mateusz Bednarski, trener techniczny tej marki.

Wartość ciśnienia różnicowego przy danym stopniu zapełnienia filtra cząstek stałych jest zmienna. Zależy choćby od obrotów silnika, czy stopnia obciążenia. Diagnozowanie filtra cząstek stałych na podstawie różnicy ciśnień trzeba podpierać jeszcze odczytami z przepływomierza. W dużym uproszczeniu dla 4 cylindrowego silnika o ZS i pojemności około 2000 ccm można przyjąć, że niewymagający jeszcze czyszczenia/regeneracji filtr podczas pracy silnika na biegu jałowym nie powinien przekraczać 5-10 mbar. Przy stałej prędkości np. w okolicach 100 km/h bez znacznego załadowania auta i w trakcie jazdy po płaskim terenie mówimy to o granicach 50-100mbarów, ale to wszystko zależne jest od samego algorytmu regeneracji, są silniki, które utrzymują ciągły większy stopień zapełnienia DPF, ale są i takie, które regenerują DPF stosunkowo często, jeśli mają do tego spełnione warunki.

Jak tylko sytuacja wirusowa pozwoli to serdecznie zapraszam na nasze stacjonarne szkolenia, gdzie rozwijamy trochę bardziej ten temat.

---

Które elementy wpływają na pracę filtra cząstek stałych? Budowa, rodzaje, regeneracja, czyszczenie, ale też wpływ osprzętu silnika na poprawność pracy układu filtra cząstek stałych - te zagadnienia pojawią się w szkoleniu online, które zorganizowaliśmy wspólnie z producentem części motoryzacyjnych, firmą Kamoka.

Szkolenie prowadzi Mateusz Bednarski, trener techniczny Kamoka.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony