ReklamaB1 - AMR 24.01-20.03.2019 Mirek

Części i regeneracja

Części i regeneracja

Warto wiedzieć

ponad rok temu  13.02.2018, ~ Administrator   

Które żarówki można zastąpić retrofitami LED?
Strona 1 z 2

Diody zamiast tradycyjnych żarówek? Brzmi kusząco. Niestety, to nie takie proste. Gdzie można stosować retrofity? Jak rozpoznać produkty wysokiej jakości? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Europejskie normy na razie nie dopuszczają możliwości stosowania LED-ów zamiast żarówek pomocniczych na zewnątrz auta, czyli m.in. do świateł pozycyjnych, kierunkowskazów czy podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Chodzi przede wszystkim o współpracę diod z odbłyśnikami przystosowanymi do żarówek. Warto wiedzieć, że homologacja, np. dla tylnej lampy, przewiduje stosowanie w niej konkretnych źródeł światła. Jeśli więc zamienimy żarówkę P21W na jej LED-owy odpowiednik, lampa przestaje być zgodna z przepisami. Wyjątkiem od tej reguły są pojazdy off-road, które nie poruszają się po drogach publicznych. W ich oświetleniu można stosować retrofity zamiast żarówek.

Skoro na zewnątrz nie można stosować retrofitów, co z kabiną czy oświetleniem bagażnika? Tu nie ma problemu. Niezależnie jednak od preferencji, korzyści ze stosowania LED-ów w oświetleniu kabiny są oczywiste. Nawet gdy zdarzy się zostawić lampkę do czytania np. na całą noc, nie spowoduje to rozładowania akumulatora. Dodatkowo po takiej zmianie można zapomnieć o konieczności jej wymiany. Z pewnością „przeżyje” ona samochód.
Retrofity to źródła światła, których zaletą jest bardzo niski pobór energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, które mają zastąpić. Niestety to, co z jednej strony jest zaletą, w niektórych sytuacjach może okazać się uciążliwe. A to dlatego, że zastosowanie źródła światła o niskiej mocy może powodować zgłoszenie przez komputer błędu o przepalonej żarówce. Wielu producentów montuje zatem w retroficie rezystor (opornik), próbując w ten sposób rozwiązać problem. Niestety, taka konstrukcja to, krótko mówiąc, „zabójstwo dla LED-u”, bo negatywnie wpływa na jego trwałość i efektywność.

– Gospodarka ciepłem odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o jakość retrofitów – mówi Magdalena Bogusz, marketing manager specialty lighting w OSRAM. – Zastosowanie rezystora na płytce drukowanej dodatkowo zwiększa temperaturę chipu, co ma negatywny wpływ na wymienione aspekty. Dlatego, aby spełnić wysokie standardy i dotrzymać obietnic zawartych w naszej gwarancji, w swoich produktach nie stosujemy takiego rozwiązania. Aby rozwiązać problem zgłaszanego błędu, proponujemy zewnętrzny rezystor Canbus Control Unit. Montaż zintegrowanego rezystora jest więc rozwiązaniem na krótki czas, i to dosłownie, bo trwałość takich retrofitów jest znacznie niższa. Niestety zdarza się także, że taka lampa rozpada się pod wpływem wysokiej temperatury i może uszkodzić oprawkę.
Tagi: retrofity, LED, OSRAM,

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony